شبکه‌های اجتماعی را ایجاد کرده‌اند که ما را با این شبکه‌ها ضربه فنی کنند

فرمانده نیروی انتظامی گفت: علاقمندی فرهنگی، سیاسی و ابعاد خصوصی زندگی مردم کاهش یافته و مردم اطلاعات خود را افشا می‌کنند که این مورد نیاز به فرهنگ سازی دارد چرا که افراط موجب می‌شود مردم عکس عروسی خود را نیز در اینترنت بگذارند.

به گزارش «وبلاگ نیوز» و به نقل از فارس، سردار اسماعیل احمدی‌مقدم در مراسم افتتاحیه پلیس سایبری فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا (فتا) گفت: حوزه فضای تبادل اطلاعات، دیجیتالی است و امنیت این فضا با پیشرفت بشر دچار اختلال شده است.

وی اظهار داشت: توسعه تبادل اطلاعات موجب شد مداخلات دارندگانی که به این علوم بیشتر دسترسی دارند بیشتر شود گرچه عصر دیجیتال مزایایی داشته ولی معایبی نیز با خود دارد.

وی ادامه داد: در گذشته با واژه تأخر فرهنگی روبرو بوده‌ایم بطور مثال خودرو وارد کشور می‌شود ولی هنوز فرهنگ استفاده از آن ایجاد نشده است بنابراین بنده معتقدم تأخر امنیتی را باید به تأخر فرهنگی اضافه کنیم.

مردم در فضای مجازی اطلاعات خود را افشا می‌کنند
سردار احمدی‌ مقدم افزود: متأسفانه ورود فضای سایبری فارغ از توجه بار امنیتی جامعه را آسیب‌پذیر کرده است و ما در ناخودآگاه خود اطلاعات زیادی را در اختیار افراد می‌گذاریم. بطور مثال علاقمندی فرهنگی، سیاسی و ابعاد خصوصی زندگی مردم کاهش یافته است و مردم اطلاعات خود را افشا می‌کنند که این مورد نیاز به فرهنگ سازی دارد چرا که افراط موجب می‌شود مردم عکس عروسی خود را نیز در اینترنت بگذارند.

فرمانده نیروی انتظامی بیان داشت: در حوزه دیجیتال کمتر حصار کشیده‌ایم چرا که این موج تمام دنیا را در برگرفته است و فرصت‌ها را نیز از دنیا گرفته است بنابراین نه می‌توان جلوی آن ایستاد و نه می‌توان از آن جلوگیری کرد.

وی اظهار داشت: در کشور ما گام‌های خوبی با تأخیر در زمینه برخورد با جرایم سایبری برداشته شده است و سرقت اینترنتی نیز ساده انجام می‌شود و همه با ارسال بلوتوث یا سرقت اطلاعات کامپیوتری آشنا هستند. همچنین امروزه ما با دست خودمان امکان جاسوسی را برای افراد فراهم می‌کنیم یعنی اگر ابزار نیز خاموش باشد مصونیت نداریم.

ترور شهید علی‌محمدی بر محور اینترنت بود
فرمانده ناجا در خصوص تروریسم گفت: در پرونده شهید علیمحمدی نیز تبادلات اطلاعات بر محور اینترنت و بستر دیجیتال بوده است همچنین آموزش، هدایت عملیات و دریافت پول نیز بر بستر دیجیتال صورت می‌گیرد.

سردار احمدی‌ مقدم درخصوص موضوع تخریب اظهار داشت: امروزه در دورترین نقاط دنیا به وسیله اطلاعات تخریب انجام می‌شود مانند ۷ ایالت آمریکا که به وسیله تخریب اطلاعات برقشان قطع شد یا اینکه تخریب اطلاعات می‌‌تواند اخلال در سیستم برج‌های فرودگاهی و پروازهای یک کشور وارد کند.

وی در موضوع حریم خصوصی اظهار داشت: در حریم خصوصی امکان دست‌اندازی دیگران به اطلاعات داخل ذهن ما فراهم است و متأسفانه مجرمان، اطلاعات داخل ذهن ما را نیز افشا می‌کنند.

سردار احمدی‌مقدم تأکید کرد: بیگانگان، شبکه‌های اجتماعی برای کشور ما ایجاد کرده‌اند که ما را با این شبکه‌ها ضربه فنی کنند ولی اینگونه نیست که خودشان نیز مصدوم باشند که نمونه آن کشور تونس است که چاره‌اندیشی برای ما، بلای جان کشور خودشان می‌شود.

وی گفت: در سال گذشته ابزار شایعه، دروغ‌پراکنی و گروه‌های ضد انقلاب که قبلا ارتباطشان با خارج محدود به دیدار بود با برداشته شدن مرزها ارتباطشان راحت‌تر شده است بنابراین ما باید در تمام زمینه‌ها مراقبت کنیم و هم‌اکنون نیز در این زمینه تأخیر کرده‌ایم.

اینترنت و پست ملی داشته باشیم
فرمانده نیروی انتظامی بیان داشت: پیشگیری از جرایم مجازی یکی از ابزارهاست و مهمتر از آن کنترل توسط خود کاربران است چرا که ضربات سنگینی را به ما وارد می‌کند همچنین مرکز ذخیره‌سازی اطلاعات خارج از کشور وجود دارد ولی اگر در کشور اینترنت و پست ملی داشته باشیم از خطرات مصون خواهیم ماند.

وی ادامه داد: کشور ما در حوزه دیجیتال برنامه‌ریزان قابلی دارد و ما از آثار ایجابی این حوزه بهره‌مند خواهیم شد، امروز ممکن نیست کسی کاری کند و اثری از خود برجای نگذارد ولی ساده‌اندیشی موجب ایجاد خسارت می‌شود و طبیعتا نیروی انتظامی در نوسازی سازمان خود و گذر از دوره سنت به مدرن در ایجاد نظامات برقراری امنیت در کشور پیشگام بوده است و این نیرو الگوی خوبی در حوزه دیجیتال و از نظر تعداد سامانه‌ها و میزان خدمات به مردم است و پیشتاز است.

دیگران را از مداخله در حریم مردم محروم می‌کنیم
وی اظهار داشت: ما همیشه ادعا داریم که می‌خواهیم امنیت را در کشور برقرار کنیم ولی مفهوم این حرف مداخله در حریم خصوصی مردم نیست بلکه می‌خواهیم دیگران را از مداخله در حریم مردم محروم کنیم.

سردار احمدی‌مقدم افزود: بنابراین گام نخست ما پیشگیری اجتماعی، آموزش و اطلاع‌رسانی است لذا رسانه‌ها رسالت مهمی دارند که به مردم آموزش دهند تا در برابر خطرات این حوزه از خود محافظت کنند و ما باید شاهد قوانینی باشیم که در برخورد با مجرمان دست پلیس را باز کند.
انتهای پیام/.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.