وجود تلگرام‌های فارسی بازی در زمین دوروف است

  • محسن غفاری، مدیر ایتا، در گفتگو با ایلنا:

ظاهرا در خصوص هاتگرام و تلگرام طلایی، دوباره جلسه‌ای با یکی از مسئولین برگزار شده و دو سه ماه دیگر فرصت گرفته‌اند تا تلگرام طلایی و هات گرام تبدیل به پیام رسان ایرانی شوند.

تصور نمی‌کنم مسئولین این اپلیکیشن‌ها بتوانند به سادگی آن‌ها را ایرانی کنند. نوشتن پیام‌رسان کار ساده‌ای نیست و ازجمله کارهای های‌تِک است؛ مگر اینکه هسته اصلی را از خارج تهیه کرده باشند؛ یک هسته اصلی که توانش را داشته باشد تعداد زیادی مخاطب را پاسخگو باشد.

شرکت‌هایی که دارای پیام رسان داخلی هستند، هریک سابقه‌ای ۴-۳ ساله دارند و محصول یکی دو ماه نیستند.  بالطبع ما با یک افق بازاریابی متفاوت هزینه‌های زیادی انجام دادیم. در مقطعی از زمان دولت احساس کرد تلگرام به کشور ضربه سیاسی می‌زند و یکی از مشکلاتش این است که هیچ چیز در آن قابل پیگیری نیست. متاسفانه حتی اگر دروغی در این رسانه پخش شود، به لحاظ حقوقی و کیفری در تلگرام قابل تعقیب نیست. البته برای حکومت بیشتر مسائل سیاسی مطرح بود. به هر حال رایزنی‌های زیادی انجام شد تا تلگرام به ایران پاسخگو باشد اما نتیجه‌بخش نبود و تلگرام در کشور فیلتر شد.

از پیام رسان‌های داخلی درخواست کردند تا با حمایت‌های دولت به پیام رسان برتر کشور تبدیل شوند، تا مقعطی از زمان این کار خوب انجام شد و مردم هم باور کردند تلگرام فیلتر می‌شود و بهتر است به پیام رسان‌های داخلی رو آورند؛ ولی یکی از برنامه‌ها کار را خراب کرد.

برنامه این بود که تلگرام و هات‌گرامی وجود داشته باشند که مردم تا یک مدت محدود بدون نیاز به فیلترشکن اطلاعات خود را جا به جا کنند، گروه‌هایشان را در پیام رسان های دیگر ایجاد کنند و ضمنا در بحث اقتصادی ضرری ایجاد نشود. شاید این برنامه به‌جایی بود؛ چون حتی قبل از فیلتر تلگرام تا بعد از آن، در بازه زمانی ۱۰ تا ۱۵ روز حدود ۳۵۰ هزار کانال در پیام رسان ایتا ایجاد شد. خیلی از کانال‌داران اهداف اقتصادی داشتند که نباید دچار مشکل می‌شد؛ بنابراین کانال‌های اقتصادی به پیام رسان‌های داخلی منتقل شدند. همچنین خیلی از خبرگزاری‌ها کانال‌های خود را منتقل کردند تا مخاطبان خود را از دست ندهند.

برخی کانال‌ها مثل کانال‌های قمار خود را به پیام‌رسان‌های داخلی منتقل نکردند، اما تقریبا اغلب کانال‌های بزرگ که فعالیت غیرقانونی نداشتند، به پیام رسان‌های داخلی آمدند. تا اینجا خیلی خوب پیش رفت اما اتفاق بد این بود که هات گرام و طلاگرام از هدف اولیه خود که فرصت به مردم برای انتقال اطلاعات بود، جدا شدند و به این سمت رفتند که فیلترینگ را هم اعمال کنند و برخی کانال‌ها را فیلتر کنند. این اتفاق سبب شد کانال‌های بزرگ از مخاطبان خود بخواهند درصورت ایجاد مشکل در تلگرام، هات گرام یا طلاگرام را نصب کنند تا فیلتر دور زده شود.

قرار است تلگرام «گرام» یا ارز دیجیتال خود را وارد سیستم کند و به زودی دسترسی هات گرام، طلاگرام و کلیه اپلیکیشن های مشابه را که به تلگرام وصل می شوند، محدود می کند.

اگر شما هات گرام را روی گوشی خود نصب کنید، خیلی از کانال‌ها را نمی‌توانید ببینید و یک سری اطلاعات را به دلیل فیلترینگی که این اپلیکیشن اعمال کرده است، نمی‌ توانید دانلود کنید. این اپلیکیشن برخی اطلاعات را روی سرورهای خود ذخیره کرده و آنچه را که نخواهد، نمی‌گذارد مخاطب ببیند. این نوع دسترسی به اطلاعات مخاطب خلاف سیاست‌های کلی تلگرام است. امنیت یا حق آزادی مخاطب در هات گرام و تلگرام طلایی از بین رفته است.

سوال اینجاست که چرا تلگرام اجازه می‌دهد اپلیکیشن های این‌چنینی ادامه کار دهند؟ اگر تلگرام اجازه ادامه فعالیت به اپلیکیشن‌هایی مثل هات گرام و طلاگرام ندهد، مخاطبان آن به شدت ریزش می‌کنند؛ همانگونه که در روزهای فیلترینگ این اتفاق افتاد. اگر این ریزش مخاطب اتفاق بیفتد، تلگرام به اهداف خود نخواهد رسید و نمی‌تواند ارز دیجیتال خود را در ایران ارائه دهد. تلگرام نیاز به مخاطب دارد و این مخاطب را باید به عنوان مشتری نگاه دارد.

در حال حاضر وجود هات گرام و تلگرام طلایی بازی کردن در زمین پاول دوروف است، دوروف نمی‌خواهد دسترسی مردم ایران به تلگرام قطع شود؛ چراکه می‌خواهد امکاناتی ایجاد کند که دیگر نیازی به چنین اپلیکیشن‌هایی نباشد. بنابراین این پیام رسان‌ها برخلاف هدف اولیه‌شان که کمک به پیام رسان‌های داخلی بود، به تلگرام کمک می کنند. جالب این‌جاست که مسئولین این را می‌دانند اما باز اقدامی انجام نمی دهند.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.