10هزار وبلاگ بسیجی؛ جهاد مجازی

بسيج۲حرکت های وبلاگی- انقلاب فن آوری اطلاعات، جامعه جهانی را دچار تغییر بنیادین و اساسی نموده و فضای نوینی را بوجود آورده است که از آن با عنوان «فضای مجازی» یا «فضای سایبر» یاد می شود. فضایی که روز به روز فاصله و تعاملات آن با فضای حقیقی کاهش می یابد و از سوی دیگر تأثیر گذاری این دو فضا بر یکدیگر افزایش می یابد.

با پیدایش ابزار های نوینی چون اینترنت با فضای سایبر برخورد های متفاوتی صورت می گیرد. برخی آن را یکی از سربازان شیطان تلقی می کنند و حتی برای آن حکم صادر می کنند و برخی دیگر آن را بدون هیچ قید و شرط و به نشانه تجدد می پذیرند، در حالی که اسلام هر دو برخورد مطلق گونه را نمی پذیرد. چرا که اینترنت یک وسیله است و بسته به کاربرد آن می توان آن را پذیرفت یا رد کرد.

مقام معظم رهبری در یک بیان هوشمندانه و راهبردی از اینترنت اینگونه یاد می کنند:«آنها (دشمنان) غافلند از این که این ابزارها می توانند مورد استفاده ما هم قرار بگیرد. یعنی وقتی اینترنت بوجود آمد، یک ابزار اختصاصی نبود، ما هم می توانیم از آن استفاده بکنیم، یعنی یک راه دو طرفه است. اگر دشمن می تواند از علوم ارتباطات و از پیشرفتها و تازه های علمی این رشته استفاده کند، ما هم می توانیم استفاده کنیم. ماهم باید دنبالش برویم تا استفاده کنیم. چه مانعی دارد؟ از همان شیوه هایی که ضلالت منتشر می کنند، می شود ما استفاده کنیم و هدایت را منتشر کنیم. استعداد ما در استفاده از ابزار ها، استعداد بالایی است… باید از این گونه ابزار ها استفاده کرد تا هر چه ممکن است دایره اثر گذاری خود را وسیع تر کنیم.»

نکته اساسی این است که جمهوری اسلامی ایران و حتی کشورهای اسلامی به تنهایی نمی توانند در مقابله با تهاجم سایبری قدرتهای بزرگ مبارزه کنند اما این دلیل بر سلب مسئولیت نمی شود و مطمئنا باید در راستای نبرد نا متقارن در فضای مجازی تدابیر لازم را اتخاذ نمود ، همانگونه که انقلاب توانست با نیروی های مردمی مومن 8 سال دفاع مقدس را مدیریت نماید بالطبع باید با همین راهبرد نیز در فضای مجازی و در راستای جهاد مجازی اقدام نماید.اقدامی که اولین گام عملی در این راستا امسال به صورت رسمی و جدی در هفته بسیج کلید خورد. و آن، طرح 10 هزار وبلاگ بسیجی بود.

البته طرح 10 هزار وبلاگ بسیجی، اولین اقدام در این زمینه نبوده و گنجاندن بخش وبلاگ نویسی در مسابقه جشنواره ره آورد سرزمین نور و نیز بخش نشریات الکترونیکی در جشنواره نشریات بسیج در سالهای گذشته توسط معاونت فرهنگی نیروی مقاومت بسیج مقدمات اجرایی شدن این طرح را فراهم نموده بود.

اما طرح 10هزار وبلاگ بسیجی که توسط رسانه ها با عناوینی چون «اعزام نیروهای بسیج به جبهه اینترنت» و یا «بسیجی ها با 10هزار وبلاگ می آیند» و یا عناوین دیگر به پوشش رسانه ای آن پرداختند.

از یک سو برخی رسانه ها مدعی جریان آزاد اطلاعات و تبادل آرا و اندیشه برای تحریف و تخریب این طرح به میدان آمده سعی نمودند به موضوعات دیگری در حوزه اینترنت مانند فیلترینگ و مبارزه با جریان آزاد اطلاعات نسبت دهند و اصل وجودی طرح و ضرورت های آن را زیر سوال برده و از سوی دیگر برخی با نوشتن مطلب در وب سایت ها و وبلاگها و یا گذاشتن نظر در مورد این خبر در یکی از سایت ها، سعی در القا مواردی چون ، عدم اجرایی بودن طرح ، عدم توانایی و تخصص بسیجیان در زمینه وبلاگ نویسی، تمسخر طرح و حتی فحاشی به طرح و… نمودند هر چند که از طرف دیگر این طرح با استقبال مواجه شده و برخی این طرح را در راستای افزایش اهمیت وبلاگ نویسی و بالا بردن ضریب نفوذ وبلاگ نویسی، افزایش تولید محتوا در فضای مجازی، خارج نمودن فضای مجازی از یکسویه بودن کنونی، فرهنگی تر شدن فضای وبلاگستان و افزایش تعاملات فرهنگی و… موثر دانستند. هر چند که نظراتی معقولانه و منصفانه ای نیز در جهت اجرایی تر شدن طرح گردید که می تواند مورد توجه مدیران این طرح قرار گیرد مانند تولید متون آموزشی و فراهم نمودن آشنایی بسیجیان با این مقوله ، توجه به کیفیت و محتوا وبلاگها علاوه بر توجه به کمیت طرح، تخصصی شدن وبلاگ ها ، توجه به اموری که به روز شدن وبلاگها استمرار یافته و منقطع نگردد.

هر چند از ابتدا ظهور پدیده وبلاگ نویسی بسیار از نیروهای ارزشی با شناخت ضرورت حضور در این صحنه شخصا وارد این میدان شدند و گاه گروهای وبلاگ نویسی انقلابی با عناوین مختلفی نیز تشکیل شده اند ولی سازماندهی و مدیریت این حضور و گسترش آن عزم جدی تری را می طلبید رویدادی که امسال به صورت رسمی و جدی در هفته بسیج کلید خورد و با توجه به تهاجمات کنونی که به سمت نبرد نرم سوق پیدا کرده و از سوی دیگر تجربه تهاجمات سایبری که در چند سال اخیر از سوی غرب رخ داد، مانند آن چه در جنگ 33 روزه لبنان و جنگ 22 روزه غزه صورت گرفت. جهاد مجازی موفقیت آمیز و تاثیر گذار گروهای اسلامی، توجه و عزم جدی تر مدیریت جهاد مجازی را از مسئولان می طلبد.

مهندس مهدی حق وردی طاقانکی
هفته نامه صبح صادق، 14بهمن 1387

۹ comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول