تحلیل محتوای وبلاگ های دینی، کتاب خواهد شد

دکتر امیدعلی مسعودیرسانه وبلاگ- دكتر اميدعلي مسعودي، نويسنده حوزه رسانه، پژوهشي درباره تحليل محتواي وبلاگ‌هاي ديني را در دست انجام دارد كه پس از تكميل، از سوي پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت ارشاد به صورت كتاب منتشر خواهدشد.

به گزارش «وبلاگ نیوز» مسعودي، نويسنده حوزه رسانه و رييس دانشكده ارتباطات دانشگاه سوره، در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، در این باره اظهار داشت: در اين پژوهش تمامي وبلاگ‌هاي اسلامي شيعه و سني و ساير مذاهب و اديان رسمي كشور كه در چند ماه اخير فعال بوده‌اند، بررسي و تحليل شده است.

وي با اشاره به اين كه وبلاگ نويسان بيشتر مي‌خواهند به بيان نظرات خود بپردازند، افزود: در اين تحقيق محتواي مطالب بررسي شده و اين كه كساني كه اين وبلاگ‌ها را تهيه مي‌كنند، چه ديدگاهي دارند، آيا انسان‌هايي آرمان‌گرا يا سنت‌گرا هستند و ديدگاهشان نسبت به مسايل ديني قابل قبول است؟

به گفته مسعودي، اين پژوهش مشخص مي‌كند چه تعداد از كساني كه اين وبلاگ‌ها را مي‌نويسند، زن يا مرد هستند و بررسي می شود كه ميان جنسيت افراد و نوع مطالبي كه نوشته مي‌شود ارتباط وجود دارد يا خير. همچنین ارتباط سطح سواد وبلاگ‌نويسان با سطح مطالب ديني نيز مورد تحليل و بررسي قرار گرفته است.

رييس دانشكده ارتباطات دانشگاه سوره با بيان اين كه امكانات فعال در وبلاگ‌ها نيز از جمله مواردي كه بررسي شده‌اند، به شمار مي‌رود، عنوان كرد: منظور از امكانات، لينك‌هاي فعال در وبلاگ است و در این راستا ارتباط وبلاگ‌نويسان به مراجعه‌كنندگان به وبلاگشان نيز بررسي شده است.

وي درباره طريقه دستيابي به اين وبلاگ‌ها بيان داشت: با شيوه نمونه‌گيري گلوله برفي به وبلاگ‌هاي ديني فعال مراجعه كرديم و از طريق پيوند‌هاي آنها به ساير وبلاگ‌ها نيز دسترسي پيدا كرديم كه در مجموع 280 وبلاگ در اين پژوهش بررسي شده است و اين كه اين وبلاگ‌ها بيشتر در كدام فضاي اينترنتي نظير blogfa ، persianblog ، parsblog و ساير فضاهاي وبلاگ‌نويسي قرار دارند.

نويسنده كتاب «خلاصه‌نويسي براي رسانه‌ها» گفت: اين پروژه پژوهشي مراحل پاياني را سپري مي‌كند، پرسش‌نامه‌ها بررسي و كدگذاري شده‌اند و آزمون‌هاي آماري آن نيز در دست انجام است.
انتهای خبر/.

  • ra

    سلا م سایت جالبی دارید من هم ازشما دعوت می کنم

    از سایت من دیدن کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول