پیگیری تحریف سخنان مقام معظم رهبری در وبلاگستان توسط “نوبت شما”

بی.بی.سی فارسیرسانه وبلاگ- “در بين اين مجموعه‏ عظيم دانشجویى كشور كه حدود 3 ميليون و نيم مثلاً دانشجوى دولتى و آزاد و پيام نور و بقيه‏ دانشگاه‏هاى كشور داريم، حدود 2 ميليون اينها دانشجويان علوم انسانى‏اند. اين به يك صورت، انسان را نگران مي كند.”

گوشه‌اي از بيانات مقام معظم رهبری، حضرت آيت‌الله خامنه اي را در بالا شاهد هستیم كه چندي پيش در جمع اساتيد دانشگاه‌ ها ایراد شده بود. اين جمله براي هر خواننده بي‌طرف و باسواد و اهل مطالعه اين سوال آسان را به ‌دنبال دارد: چرا نگران كننده است؟ و براي يافتن جواب به ادامه مطلب رجوع مي كند. ولي با كمال تاسف بايد اعلام كنيم در رسانه‌هاي به اصطلاح بين‌المللي مطرح كردن چرا در كار نيست و تمام بيانات رهبري همين يك جمله قلمداد مي‌شود.

اين جاست كه موضوع برنامه “نوبت‌شما” بي.‌بي.‌سي فارسي سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی می شود ودنبال بازتاب اين بيانات در وبلاگستان فارسي مي‌گردد. البته شاهد آن هستيم كه ضرب‌المثل فارسي “مشت نمونه خروار است” در اينجا كار‌امد نيست. نوبت شما به بررسي 7 وبلاگ مي‌پردازد:

1. وبلاگ “اصلاحات انقلابي” سعي برآن دارد تا اذعان دارد بيانات رهبري، انقلاب فرهنگي دومي را نزديك مي كند و بايد شاهد آن باشيم كه بار ديگر دانشگاه‌ها خالي از مخالفين شوند. و دانشگاهيان را دعوت به هوشياري مي كند تا به مقابله بپردازند.

2. وبلاگ “زير سقف آسمان” كه متعلق به يك استاد دانشگاه آزاد اسلامي است، ابتدا با بحث دادگاه‌ها شروع مي كند و ذکر می کند كه در اين دادگاه‌ها شاهد آن هستيم كه علوم انساني به نحو بسيار روشن‌تر در حال محكوم شدن است. نويسنده به گونه‌اي طنزگونه بيان می کند كه “در دانشگاه را گل بگيريد” و گريزي به انقلاب فرهنگي اوايل انقلاب اسلامي می زند و 7 مورد را بيان مي کند. سپس طرحي بيان مي‌كند و در آن لعنتي نثار ايجاد كننده دانشگاه در ايران مي‌فرستد و راه‌هايي براي تعطيلي دانشگاه بيان مي‌كند. اين وبلاگ‌نويس معتقد است كه مشكل اساسي دانشگاه‌ها هستند. (گفتنی است موسس اولين دانشگاه در ايران دكتر حسابي است:1313)

3. وبلاگ “نداي آزادي ايران” بحث علوم انساني را بحثي ايدئولوژي مي داند و بيان مي‌كند كه غرب هم علوم انساني را نقد مي‌كند و اين مشكل از ماست. چون علوم انساني نمي‌تواند وضع كنوني را توجيه كند. نويسنده وبلاگ در ادامه اين موضوع را بيان مي‌ کند كه مشكل ديگر ما اين است كه در مكتب خانه‌ها دانش‌آموزان زير نظر روحانيون علم ياد مي‌گرفتند ولي اكنون اين مقام را از دست داده‌اند و از موضوع نگرانند و در تقابل با دانشگاه قرار گرفتند.

4. نويسنده وبلاگ “هدايت” مسئله را به اين سو سوق مي‌دهد كه نطام جمهوري اسلامي با تفكر آزاد انديش مشكل دارد و شواهدي هم با نگاه خود از قضيه بيان مي كند.

5. به دليل آنكه وبلاگ يادداشت‌هاي نيك آهنگ كوثر مسدود است به مطالب آن دسترسي نداشتيم.

6. وبگاه دو هفته‌نامه “پگاه حوزه” تاييد كننده و موافق بيانات رهبري در اين نزاع است. اين مطلب كه توسط ابراهيم فياض نوشته شده است در 12 عنوان به بررسي بيانات رهبري مي پردازد و با بحث هستي شناسي مطلب خود را شروع مي كند و سپس به جهان شناسي اسلامي مي‌رسد و در ادامه به نظريه جهان شناسي فطري وارد مي‌شود و با اشاره به بعضي از آيات قرآن به نظريه جهان شناسي فطري و مطلب خود را ادامه مي‌دهد.

متاسفانه در این میان اصلی که مغفول مانده است، ادامه سخنان رهبر معظم انقلاب و هم چنین برداشت های نامناسب از حرف هایی است که اندکی توجه در موضع گیری های گذشته ایشان درباره موضوع علوم انسانی، رد کننده تمامی شبهات فوق است.
انتهای پیام/.

علیرضا اعتضادی دیلمی، وبلاگ نیوز

۲ comments

 • مسلمان شيعه

  ايمان دارم كه كشورهاي غربي دوست دار ما نيستند و چشم طمع بر منابع ما دارند
  مرگ بر ضد ولايت فقيه
  مرگ بر امپرياليسم
  مرگ بر آمريكا
  مرگ بر انگليس
  مرگ بر اسراييل

 • Pingback: اخبار جهانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول