بهتر است با دشمن در زمین خودش بجنگیم

نویسنده وبلاگ «شهرزاد» از 16 تیرماه 1386 نوشتن وبلاگ به زبان انگلیسی را آغاز کرده است و در حال حاضر به فعالیت جدی در شبکه‌های اجتماعی معتقد است. فعالیت چشمگیر این کاربر در پوشش اخبار کاروان آسیایی «آزادی غزه» در شبکه «توییتر» و سایت‌های دیگر مانند «توییت پیک» باعث شد برچسب مرتبط با اخبار او در سایت «توییت پیک» به صفحه اصلی بیاید.

سه هفته فعالیت مداوم اکانت تحت مدیریت این وبلاگ‌نویس، باعث شد این اکانت بیش‌ترین پوشش را بر فضای فلسطین در دومین سالگرد جنگ غزه، و رتبه سوم تاثیر را بر فضای رسانه‌ای مصر داشته باشد.

اهدای یک کاریکاتور از طرف لوتوف، مبنع شدن این اکانت از سوی روزنامه‌های صهیونیستی و مصری، واسطه شدن برای انجام مصاحبه با چندتن از اعضای کاروان و اعلام آمادگی چندین فعال برای حضور در کاروان آسیایی آزادی غزه، تنها تعدادی از نتایج دیگر این اکانت اطلاع‌رسانی در توییتر بود.

از طرف دیگر اخبار منتشر شده در این اکانت نیز به صورت داوطلبانه به شش زبان ترکی، ژاپنی، انگلیسی، فارسی، عربی، انگلیسی و اردو بازنشر داده می‌شد و بدون هیچ کمک مالی و معنوی، کاربری آسیا به غزه در توییتر، به همراه شبکه‌های مستقل خبری، به یکی از مبادی اصلی اطلاع‌رسانی تبدیل شده بود.

با شهرزاد که در شبکه‌های اجتماعی با نام مستعار «Shahrzad» شناخته شده است، درباره فعالیت در شبکه‌های اجتماعی بیش‌تر صحبت کردیم. فعالیتی که بعضا این روزها به خاطر مسدود بودن این شبکه‌ها کمرنگ و کم تأثیر شده است.

وبلاگ نیوز: الآن فیلتر بودن شبکه‌های اجتماعی که جنبه اطلاع رسانی دارند (مانند توییتر) باعث شده فعالیت کاربران داخلی کمی کمرنگ شود. شما با این فیلترینگ موافق هستید؟

به نظر من فیلترینگ توییتر در حال حاضر اصلا کار جالبی نیست‬. ‫چون سر و صداها کاملا خوابیده‬ و ‫کسی هم که بخواهد توییت کند، آنتی فیلتر یا وی.پی.ان دارد. ‫به نظرم فیلترینگ توییتر پاک کردن صورت مساله هست‬، ‫در حالی که می‌شود استفاده خیلی خوبی از آن کرد. ‫من الان خودم به نوعی مورد غضب توییتر هستم‬.

وبلاگ نیوز: ‫چرا؟‬

‫الان مدت‌هاست اجازه نمی‌دهند که در ‫اکانت اصلی خودم‬ -به‌دلیل تأثیرگذاری- توییت‌هایم در تگ‌ها برود. ‬

وبلاگ نیوز: پس برچسب کاروان آسیا به غزه چطور به صفحه اصلی توییتر آمد؟

‫تگ اسیا به غزه در توییت پیک به صفحه اصلی‬ آمد. ‫در توییتر اجازه ندادند. ‫به خاطر این‌که عکس‌های‌مان خیلی بازدید خورد.

محبوب شدن عکس‌های کاروان آسیایی در توییت پیک

وبلاگ نیوز: با وجود مسدود بودن توییتر، حضور نیروهای معتقد به نظام و قانون نظام‬ ‫در توییتری که الآن بر اساس قانون نظام فیلتر است ‫و دسترسی به آن جرم‬، ‫چه توجیهی دارد؟

اولا در حوزه بحث بین‌المللی این جریان فرق می‌کند. ما برای رساندن حرف‌های‌مان به گوش دنیا، باید از ابزار بین‌المللی چون توییتر استفاده کنیم. علاوه بر این، به نظرم اول باید برای فیلتر کردن توییتر توجیهی پیدا کنیم.

وبلاگ نیوز: توجیه مسئولین فیلترینگ برای فیلتر کردن این سایت این است که‬ ‫توییتر حاضر نیست به قوانین ایران احترام بگذارد ‫و بعضا‬ ‫اخباری را منتشر می‌کند که خلاف واقع ‫و جرم‬ است.

درست است! توییتر کلا زیر نظر ایران نیست‬. ‫فقط یک وسیله هست‬. اگر می‌خواهیم تأثیرگذار باشیم، باید جریان‌سازی کنیم. ‫مثل کاری که ما با اکانت کاروان انجام دادیم‬. ‫بین توییت‌های اکانت کاروان ما حرف‌های‌مان را هم زدیم‬؛ ‫بحث هم کردیم‬. ‫به خاطر این‌که در کنار شبکه‌های مستقل، یکی از موثرترین منابع خبری بودیم. حتی رسانه‌های رژیم صهیونیستی به عنوان منبع خبری به ما ارجاع دادند.

به نظر من توییتر از سایت‌های خبری، می‌تواند بازدهی خیلی بهتری برای جمهوری اسلامی داشته باشد. ‫چون خبرها خیلی زودتر از خبرگزاری‌ها در توییتر‬ منتشر می‌شود. ‫مثلا در همین جریانات اخیر تونس‬، ‫من دو ساعت قبل از اینکه الجزیره رسما خبر فرار “بن علی” به عربستان را در سایتش منتشر کند، خبرش را در توییتر زدم. چون ‫مستقیم از تلویزیون شنیده بودم‬؛ اما ‫تا همان خبر روی سایت بیاید و تنظیم شود، کلی طول کشید.

الان در توییتر نیروهای حزب الله فعال هستند و خیلی تاثیرگذار کار می‌کنند. دقیقا برعکس سیاست‌گذاران فعلی اینترنت که کاملا صورت مساله را پاک کرده‬‌اند.

مثلا من 2 روزنامه توییتری در زمینه مقاومت اسلامی راه‌اندازی کردم(+ و +) که به محض انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی، مسدود شدند.

وبلاگ نیوز: این تأثیرگذاری را شما توانستید در کاربری کاروان آسیایی در توییتر لمس کنید؟

با صراحت به شما بگویم که اگر اکانت کاروان نبود، شاید برخی از خبرها از کاروان به گوش رسانه‌ها نمی‌رسید‬. ما جریان‌سازترین رسانه کاروان بودیم‬. ‫شماره کشتی و فعالین کاروان را به خبرنگارها می‌دادیم و ‫خبرهای کاروان که تلفنی به ما می‌رسید منتشر می‌کردیم. از همین توییتر، خبرنگار سی.ان.ان یا الاهرام و الجزیره انگلیسی با من برای مصاحبه تماس گرفتند.

کاریکاتور اهدا شده از سوی "لوتوف" از طریق اکانت کاروان آسیایی در توییتر - برای مشاهده ابعاد اصلی روی عکس کلیک کنید.

وبلاگ نیوز: اما اعتقاد برخی از کارشناسان این است که فضای توییتر تا حدودی برای انتشار اخبار مدیریت شده است.

این گروه کارشناسان اصلا اینترنت را نمی‌شناسند. می‌شود گفت فضای ‫«فیس بوک» مدیریت می‌شود، اما توییتر کاملا وسیله است. فقط ‫مواردی پیش می‌آید که نمی‌گذارند بعضی از تگ‌ها بالا بیاید. مثل تگ غزه‬ یا ‫یا تگ انقلاب تونس‬؛ ‫اما جریان سازی خبری سر جای خودش هست‬. الان به خاطر انتقال سریع اطلاعات، حتی برای رسانه‌ها توییتر یک منبع هست‬. ‫چرا نباید از این منبع در جهت اهداف خودمان استفاده کنیم؟

مثلا حزب الله لبنان در توییتر کاربری‌های فعالی دارد. ‫تمام سخنرانی‌های “سیدحسن نصرالله” به صورت زنده ترجمه می‌شود و به سرعت در توییتر و رسانه‌ها پخش می‌شود. همین توییت‌ها را می‌بینید که فردای آن روز حتی رسانه‌ها کار کردند. ‫همین‌هایی که برای حزب الله کار می‌کنند، برای جمهوری اسلامی و به نفع نظام هم توییت می‌کنن‬د و در جریان‌سازی خیلی به داد من می‌رسند.

کاروان آسیایی آزادی غزه

وبلاگ نیوز: شما معتقد هستید که توییتر مدیریت شده نیست‬. ‫اما‬ ما در گذشته این سایت، سابقه کمک مستقیم دولت امریکا را در اغتشاشات اخیر تهران داریم. ‫چطور این توجیه پذیر است؟

‫کلا دولت امریکا به خودش اجازه می‌دهد هر سایت و اکانتی را کنترل کند. فکر کنید چقدر از سایت‌های ایرانی سرورشان امریکاست‬؛ حتی سایت‌های دولتی. همه آن‌ها باید فیلتر بشوند؟ ‫اصلا کل اینترنت همین‌طور است. نمی‌توانیم که کل اینترنت را منفجر کنیم و یکی از نو بسازیم! حمایت امریکا هم از توییتر به‌خاطر همان اهداف مانیتوری و رصدی بود. پس طبیعی است که در مطلع یک اتفاق مهم برای بالا ماندن یک سایت مهم تصمیم‌گیری کند.

وبلاگ نیوز: یعنی منظورتان این است که با اطلاع به اشراف امریکا به این نوع شبکه‌ها، در آن‌ها فعالیت کرد و هدف خود را محقق کرد؟

بله. توییتر هم مثل اینترنت و مثل خیلی چیزهای دیگر، بازی کردن در زمین دشمن است‬. ‫اصلا جنگیدن در زمین دشمن‬ است. ‫بهتر است که با دشمن در زمین خودش بجنگیم تا این‌که خودمان یک سایت کپی فارسی بزنیم که صدای‌مان به هیچ کجا هم نرسد.
انتهای پیام/.

۳ comments

 • سمانه

  چقدر از این آدم خوشم آمد الآن من

 • آنتی التقاط

  خداوکیلی چرند ترین مصاحبه ای بود که تابحال دیدم!!!!!هو عمو شهرزاد خداوکیلی یکمی تو صحبتتات دقیق شی معنی اجتماع نقضین رو کشف میکنی!!!!!!
  ترو خدا ببین کیا میخوان جنک نرم کنن!!!!زمین دشمن بازی!!!!یعنی یا خیای ….قی یا خیلی خائن!!!!

  • مستانه

   باز دوباره یکی حرف حق زد شما خشک مغزها افتادید به جونش؟ خب راست می گه دیگه. عرضه نداریم تو توییتر اطلاع رسانی کنیم، فیلترش می کنیم.
   غیر از اینه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول