رسانه‌های نوین گزارشگر واقعیت نیستند

رئيس دانشكده علوم حديث خواستار ورود حوزه و حوزويان به عرصه مجازي و سياست‌گذاري در اين عرصه شد.

به گزارش «وبلاگ نیوز» به نقل از مركز خبر حوزه، حجت‌الاسلام هادي صادقي با اشاره به دستاوردهاي سفر مقام معظم رهبري به قم گفت: معظم‌له در بيانات خود در جمع اساتيد و فضلاي نخبه حوزه، رئوس كلي منشور روحانيت را ترسيم كردند، بر اين اساس ما بايد با بهره‌گيري از اين رئوس، چشم‌انداز آينده و بيانيه ماموريت روحانيت را استخراج كنيم.

وي رسانه‌هاي جديد، هنر و فناوري اطلاعات را از جمله محورهاي سخنان خود در ديدار اساتيد و فضلاي حوزه با مقام معظم رهبري عنوان كرد و اظهار داشت: امروز رسانه به كمك هنر و با استفاده از پيشرفت فناوري، فضاي جديدي در عالم خلق كرده‌ و روز به روز عرصه‌هاي بيشتري مي‌آفريند.

رئيس دانشكده علوم حديث افزود: هر كدام از فضاهاي مجازي ويژگي خاص خود را دارند ولي ويژگي‌ مشترك تمام آنها اين است كه تا حد زيادي استقلال از جهان واقعي دارند و دنيايي را كه درست مي‌كنند، تاثيرات زيادي بر مردم دارد.

وي با بيان اينكه دنياي مجازي با اقدامات خود جهان واقعي را به تبعيت در‌مي‌آورد، بيان داشت: رسانه‌هاي امروز گزارشگر واقعيت نيستند بلكه بيشتر تبيين و كشف جديد كرده و ضمن جهت‌دهي افكار يك فضاي جديد بر اساس قوه خيال مي‌آفرينند.

صادقي يادآور شد: آمادگي روحانيت در ارتباط با رسانه‌ها و اينكه چه اندازه توانسته خود را مهياي مواجهه با اين رسانه‌ها و فضاي جديد يا هنرهاي مدرن و فناوري‌هاي نوين كند، از جمله بحث‌هايي بود كه در محضر مقام‌ معظم ‌رهبري بيان شد.

مدير انجمن كلام اسلامي حوزه با بيان اينكه فضاهاي مجازي محيطي كاملا متكثر و متعدد است، خاطرنشان كرد: با وجود اين فضاها ديگر نمي‌توان از ورود و گسترش اطلاعات مختلف جلوگيري كرد، به همين دليل لازم است روحانيت به جاي برخورد سلبي با ورود اطلاعات، به هدايت و سياست‌گذاري در اين فضا بپردازد.

استاد حوزه علميه قم يادآور شد: يكي از وظايف امروز روحانيت اين است كه كانون حقيقي خود را در فضاهاي مجازي عرضه كند.

رئيس پژوهشكده علوم حديث تصريح كرد: براي محقق شدن اين امر، روحانيت بايد آموزش‌هاي رسانه‌اي، هنري و فناوري را فرا بگيرد و در فضاهاي ديجيتالي حضور پيدا كند.

حجت‌الاسلام صادقي افزود: امروز بايد با گسترش آموزش‌هاي نوين براي طلاب، گامي در گسترش معارف نوراني اهل ‌بيت‌ عصمت و طهارت ‌(ع) در قالب‌هاي متنوع هنري و با زبان‌هاي مختلف رسانه‌اي برداريم.

وي پژوهش در عرصه‌هاي مختلف رسانه‌اي و هنري را مهم دانست و خاطرنشان كرد: امروز سؤالات زيادي پيرامون رسانه و هنر وجود دارد كه حوزه بايد پاسخگوي آنها باشد.

حجت‌الاسلام صادقي خاطرنشان كرد: بايد مراكز و پژوهشگاه‌هايي براي امر پژوهش در عرصه‌هاي نوين رسانه، هنر و فناوري در حوزه ايجاد شود.

رئيس دانشكده علوم حديث با تاكيد بر اينكه هر طلبه بايد در فضاي مجازي يك مبلغ باشد، بيان داشت: اين شعار بايد برجسته شده و با آموزش طلبه‌ها در اين زمينه آنها را توانمند كنيم تا جهان‌هاي مجازي را به‌دست بگيرند.

وي فراگيري زبان‌هاي خارجي براي روحانيت را ضروري دانست و يادآور شد: دنياي مجازي فرهنگ، آداب و رسوم خاصي را به همراه دارد بنابر‌اين بايد براي شناخت آنها به زبان‌هاي زنده دنيا تسلط كامل داشته باشيم.

رئيس انجمن كلام اسلامي حوزه زبان را نهاد انديشه ذكر و اضافه كرد: اگر زبان‌هاي مختلف را نشناسيم، نمي‌توانيم ذهنيت نسل امروز و فردا را بدانيم و با آنها گفت‌وگو و تعامل كنيم.

حجت‌الاسلام صادقي با بيان اينكه بايد فضاي مجازي را به سمتي ببريم كه بر اساس معارف ديني شكل بگيرد، تاكيد كرد: فضاهاي مجازي جديد عمدتا متكي به قوه تخيلي بشر بوده و با استفاده از اين قوه مي‌تواند بشر را به هر سمتي كه مي‌خواهد، هدايت كند.

وي در پايان خاطرنشان كرد: تمدن غربي با استفاده از قوه خيال، بشر را به سمت ماديت و هواهاي نفساني پيش مي‌برد و ما به عنوان متوليان دين، موظفيم اين قوه را به خدمت عقل و عقلانيت ديني درآوريم.
انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول