رفع فیلتر «فیس بوک» با واقعیت مطابقت ندارد

در پی اظهارنظر معاون مبارزه با جرایم ناجا مبنی بر احتمال رفع فیلتر شدن شبکه اجتماعی فیس بوک، دبیر كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: تصمیمی برای رفع فیلترینگ “فیس بوک” اتخاذ نشده است.

به گزارش «وبلاگ نیوز»، عبد‌الصمد خرم‌آبادی در پاسخ به پرسش فارس درباره برخی اظهار‌نظر‌هایی كه در روز‌های اخیر مبنی بر رفع فیلتر از سایت “فیس‌بوك” صورت گرفته است، اظهار داشت: كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی، تصمیمی در‌خصوص رفع فیلتر از فیس بوك نگرفته است و موضوع رفع فیلتر سایت مذكور در دستور كارگروه نیز قرار ندارد.

وی افزود: اظهارنظرهایی كه طی روز‌های اخیر در رابطه با امكان رفع فیلتر فیس‌ بوك شده است با واقعیت مطابقت ندارد.

دبیر كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه خاطرنشان كرد: هیچ یك از نهادهای عضو كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نمی‌توانند به تنهایی در مورد فیلتر یا رفع فیلتر سایتی، تصمیمی اتخاذ كنند.

رفع فیلترینگ صرفا با رأی كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه

مشاور قضایی دادستان كل كشور تصریح كرد: كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه دارای 13 عضو است و تصمیمات با اكثریت آراء اتخاذ می‌شود؛ براساس مصوبه كارگروه انتشار اخبار در مورد محدودیت و رفع محدودیت سایت‌ها و سایر اخبار مربوط به كارگروه صرفا باید توسط رئیس كارگروه كه دادستان كل كشور است و یا توسط دبیرخانه كارگروه انجام شود.

خرم‌آبادی متذكر شد: اظهار‌نظرهایی كه این روزها در مورد رفع فیلتر برخی از سایت‌ها و آمارهای مربوط به فیلتر سایت‌ها شده است، خارج از چارچوب مصوب بوده و صحت ندارد.

انتشار محتوای مجرمانه علیه امنیت داخلی و اخلاق، جرم محسوب می‌شود

دبیر كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با اشاره برخی از جرایم اینترنتی گفت: انتشار مطالب علیه اخلاق، عفت عمومی، مقدسات اسلامی و امنیت و آسایش جامعه “جرم ” است.

خرم‌آبادی در پاسخ به این سؤالی در مورد اظهار‌نظرهایی كه راجع به جرم نبودن استفاده از فیس بوك شده است، اظهار داشت: جرم بودن یا نبودن استفاده از فیس بوك بستگی به اقداماتی دارد كه كاربران در فیس بوك انجام می‌دهند؛ اگر شخصی از طریق فیس بوك اقدام به انتشار محتوای مجرمانه علیه امنیت داخلی و خارجی كشور كند یا محتوای علیه مقدسات اسلامی منتشر كند یا محتوایی را در آن سایت قرار دهد كه با اخلاق و عفت عمومی مغایرت داشته باشد، قطعا عمل آن شخص جرم محسوب می‌شود.

وی تصریح كرد: اگر كسی اعلام كرده باشد كه اقدامات كاربران فیس بوك جرم محسوب نمی‌شود قطعا سخن صحیحی نگفته است.

دبیر كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در خاتمه متذكر شد: همه مسئولان باید مراقب باشند كه از اظهارنظر‌هایی كه موجب تشویق جوانان در مراجعه به سایت‌هایی كه دشمنی آنها با نظام آشكار است، پرهیز كنند.

گفتنی است پیش از این سرهنگ دوم کاظمی، معاون مبارزه با جرایم پلیس فتا ضمن اعلام این احتمال که ممکن است فیس بوک رفع فیلتر شود گفت: افرادی که وارد شبکه‌های مجازی شده و عضو آنها هستند، مجرم نیستند مگر عملی که بر اساس قوانین جرایم رایانه‌ای و تعریف مراجع قضایی استناد به عمل مجرمانه باشد در غیر این صورت می‌توان اعلام کرد که استفاده، عضویت یا هر گونه فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، مغایر با قوانین جمهوری اسلامی نیست یا قابلیت پیگیری و برخورد از سوی مقامات قضایی را ندارد.

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول