24هزار شهید برای یک وبلاگ معبری!

پنجمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال در حالی برگزار شد که 3 کار مشابه در بخش پایگاه‌های اینترنتی به چشم می‌خورد. سرویس بلاگ شهید بلاگ، مسابقه وبلاگ نویسی 24هزار شهید تهران و سایت معبر شهدا هر سه غرفه گرفته بودند و خدمات مشابهی را ارائه می‌دادند. در طول مدت نمایشگاه با هر یک از مدیران این غرفه‌ها صحبت کردیم و نقاط قوت و ضعف و افق دید هر یک از این سرویس‌بلاگ‌ها و سایت معبر را استخراج کردیم اما در آخر تصمیم گرفتیم که شما قاضی باشید!

وبلاگ‌نیوز: کار از کجا شروع شد؟

محسن عبدی- 24هزار شهید تهران: کار با یک تیم 16نفره در بسیج واحد فرهنگی شهرداری تهران و در یک گروه آغاز شد و برای اثبات کارمان از شهدای شهرداری شروع کردیم و به معرفی آن‌ها پرداختیم.

جواد شادانلو- هر شهید یک وبلاگ: ما دو سال قبل در نمایشگاه هم حاضر شدیم و طرح را ارائه کردیم اما برای کار حمایت بنیاد شهید لازم بود که بنا به دلایلی حمایت صورت نگرفت و علی‌رغم استقبال بسیار خوب(قریب به 900 فرم درخواست) کار در همان مرحله اول متوقف شد.

مهدی حیدری-معبر شهدا: واحد فرهنگی گلزار شهدای ملارد، هشت سال پیش با رادیو کاست در گلزار کار را شروع کرد و خادم الشهدا را جذب کرد و کارها در زمینه‌های مختلف به منظور غبار روبی و گلاب پاشی مزار شهدا آغاز شد اما در زمینه‌ی فعالیت اینترنتی و مخصوصا این طرح، کار را از یک ماه ونیم قبل آغاز کردیم و در این نمایشگاه به صورت رسمی افتتاح شده و علاقمندان می‌توانند سایت خود را ثبت کنند.

وبلاگ‌نیوز: هدف چیست؟

محسن عبدی- 24هزار شهید تهران: طبق آمار رسمی،‌24هزار شهید در بهشت زهرای تهران دفن شده‌اند و بعضی از آن‌ها معروفند، ‌اما بسیاری معروف و شناخته شده نیستند به همین خاطر ما طرح دادیم تا شهدای تهران شناسایی بشوند.

جواد شادانلو- هر شهید یک وبلاگ: وظیفه خود می‌دانیم که برای آشنایی و انس هر چه بیشتر نوجوانان و جوانان کشور با حماسه ‌آفرینان بکوشیم و فضای مجازی و دنیای اینترنت بستر مناسبی برای بیان آرمانهای آن‌هاست.

مهدی حیدری – معبر شهدا: همانطور که آقا فرموده‌اند: «اگر من از شهدا احترام می‌کنم، اگر اظهار اخلاص به خانواده های شهدا می‌کنم، این صرف یک احساس خشک و خالی نیست، به معنای این است که این یک راهبرد حقیقی برای ملت ماست، یاد شهدا باید گرامی داشته شود.» بر آن شدیم تا یک مجموعه کارهایی انجام دهیم و برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا و آثار آن‌ها در محیط مجازی دست به کار شویم.

وبلاگ‌نیوز: اطلاعات شهدا کجا ثبت می‌شود؟

محسن عبدی- 24هزار شهید تهران: ما محدودیتی برای عضویت در سرویس بلاگ‌ها نگذاشتیم و اساسا کار را طوری طراحی کردیم که هرکس بر اساس سلیقه اش در هر سرویس بلاگ که می‌خواهد عضو شود و این طرح در یک سرویس بلاگ خلاصه نشود. هر وبلاگ یک لینک در سایت 24هزارشهید خواهد یافت و در آن‌جا لینک وبلاگ ثبت می‌شود. اما به هر دلیلی اگر بعد از مدتی وبلاگ تعطیل شد یا توسط سرویس بلاگ به دلیل عدم مراجعه حذف شد، ما کاری برای نگه‌داشتنش نکرده‌ایم.

جواد شادانلو-هر شهید یک وبلاگ: برای نگه داری از اطلاعات ما این سرویس بلاگ را راه‌اندازی کرده ایم و تفاوت اصلی شهید بلاگ با بقیه بلاگ سرویس ها این است که خود سایت به عنوان یک سایت خبری-تحلیلی-اطلاع رسانی شروع به کار خواهد نمود و با طرح فرهنگ ایثار و شهادت به عنوان مساله مورد نیاز روز جامعه و تاریخ دفاع مقدس، به کمک وبلاگ نویسان در تامین محتوای وبلاگش خواهد پرداخت. همچنین امکان آپلود فایلهای گوناگون در سایت فراهم شده است.

مهدی حیدری – معبر شهدا: برای ثبت اطلاعات ما امکان ثبت سایت را داریم که امکانات فراوانی دارد و نکته مهمش این است که تمام اطلاعات در سایت ذخیره می‌شود، برای اپلود عکس و صوت نیاز به مراجعه به جای دیگر نیست، همیشه یکی از مشکلات این است که دوستان در سایت‌های دیگر عکس و فیلم را آپلود می‌کنند و چندسال بعد سایت به دلایل مختلف حذف می‌شود، عکس‌ها و فیلم‌ها از بین می‌رود، به این خاطر ما این تمهید را اندیشیدیم تا اطلاعات از بین نرود.

وبلاگ‌نیوز: نظارت بر اطلاعات وارد شده چگونه است؟

محسن عبدی- 24هزار شهیدتهران: ثبت نام با ثبت یوزر و پسورد در سایت است و دست ما باز است که اگر اطلاعات غلط وارد کرد بتوانیم آن‌ها را حذف کنیم، این نظارت در حالت کلی و توسط همان 16 نفر که کار را شروع کردند صورت می‌گیرد و فقط صحت اسامی و اطلاعات کلی که معروف و مشخص است مورد نظر خواهد بود.

جواد شادانلو- هرشهید یک وبلاگ: به خاطر پیشگیری از سوء استفاده های احتمالی و نشر اطلاعات نادرست ایجاد کمیته مشترک در هر استان متشکل از نمایندگان بنیاد شهید و امور ایثارگران، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس، یگان نظامی مربوطه (سازمانهای حفظ آثار دفاع مقدس سپاه و ارتش) و تیم اجرایی طرح، برای نظارت و بررسی محتوای تامین شده از سوی شرکت کنندگان الزامی است اما در مرحله اول اجرای طرح به دلیل سختی انجام هماهنگی، استفاده از بانک اطلاعاتی بنیاد شهید کفایت می کند.

مهدی حیدری – معبر شهدا: یک سری مدارک شناسایی برای ثبت نام کننده وجود دارد که باید آن‌ها را تکمیل کند و تعهدنامه قوانین را امضا کند. بعد از ثبت هم صحت این اطلاعات باید به تایید بنیاد شهید برسد و فقط صحت اسامی و اطلاعاتی که در فرم‌ها هست، ریز زندگی شهید که وارد می‌شود، مورد نظر نیست.

گستره‌ی فعالیت تا کجاست؟

محسن عبدی-24هزار شهید تهران: فعلا فقط تهران، پیشنهادهای مختلفی شد که در شهرهای دیگر هم اجرا شود که ما طرح را دادیم که آن‌ها خودشان انجام بدهند.

جواد شادانلو- هر شهید یک وبلاگ: طرح در سه فاز انجام خواهد شد. فاز اول: یکی از مناطق شهرداری تهران(برای شناسایی قوت و ضعف کار)، فاز دوم: استان تهران و بعد همه‌ی استان‌ها و فاز سوم: با اجرای کامل طرح و ثبت 330هزار وبلاگ، فاز بین المللی طرح برای معرفی شهدای نهضت جهانی اسلام به زبانهای عربی، انگلیسی، اردو و ترکی راه اندازی می شود.

مهدی حیدری-معبر شهدا: محدودیت خاصی نداریم، فعلا که از ملارد شروع کرده‌ایم، بنا به استقبال و عضوگیری بقیه شهرها هم در پوشش قرار خواهند گرفت.

وبلاگ نویسان تحت آموزش قرار خواهند گرفت؟

محسن عبدی-24هزار شهید تهران: هنوز تصمیم قطعی نگرفته‌ایم اما در نظر داریم بعد از نمایشگاه، یک بسته آموزشی طراحی کنیم و به صورت فایل قابل دانلود در سایت قرار بدهیم.

جواد شادانلو- هر شهید یک وبلاگ: بله، هر فرد علاقمند با جمع آوری اطلاعات از طریق آموزشهای اولیه با فرم های خاصی که در اختیار وی قرار می گیرد و آموزش نحوه برقراری ارتباط با خانواده شهید و نحوه جمع آوری اطلاعات آن شهید و یا طرحهای ابداعی و تکمیل هر چه بیشتر اطلاعات از طریق مصاحبه با خانواده شهید، بستگان، همرزمان و… نیز جمع آوری تمام آثار به جای مانده از شهید اعم از: زندگینامه، خاطرات، نامه ها، دستنوشته، وصیت نامه، عکس،صوت، فیلم و… نسبت به تامین محتوی وبلاگ اقدام می کند.

مهدی حیدری-معبرشهدا: برای این بخش برنامه‌ای در نظر نگرفته‌ایم.

انتهای پیام/.

۲ comments

  • رها

    سلام
    دوستان در وبلاگ نیوز که اخبار جشنواره رو چوشش می دادن از مسئولین جشنواره رسانه های دیجیتال سوال کنن در بخش پایگاه های اینترنتی و وبلاگ ها ..اسامی پایگاهای اینترنتی رو دیدیدم پس وبلاگ ها کجا هستن؟!!!!

  • سلام خسته نباشید
    وبلاگی دارم که در آن خاطرات زندگی نامه و وصیت نامه و عکسهای عموی شهیدم را میگذارم خوشحال میشم سری بزنید
    موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول