آیا پرشین بلاگ «هک» شده بود؟

انتشار خبر هک شدن سایت سرویس‌دهنده وبلاگ “پرشین بلاگ” باعث شد پایگاه خبری این سرویس‌دهنده به یک سایت بازنشر دهنده این خبر واکنش نشان دهد.

به گزارش «وبلاگ نیوز» در تاریخ 23 آبان، سایت “فتا نیوز” با انتشار خبری مدعی شد گروه موسوم به “کلاه سیاه‌ها” نفوذی به سایت پرشین بلاگ داشته‌اند؛ اما هیچ‌گونه تخریبی صورت نگرفته و تنها قصد این گروه بالا بردن امنیت این سرویس دهنده توسط مدیران پرشین بلاگ بوده است.

سایت “فتا نیوز” برای اثبات ادعای خود، لینکی از سایت Zone-h (سایت تأیید کننده هک) درج کرد. اما این لینک از سوی سایت Zone-h معتبر نیست. البته این‌طور که پیداست این لینک در روزهای ابتدایی، مورد تأیید بوده است.

پایگاه خبری “وبنا” این خبر را در 25 آبان بازنشر داد. بازنشری که باعث شد سایت “پرشین وبلاگ” که از سایت‌های زیر مجموعه پرشین بلاگ است، تمام تقصیرها را به گردن “وبنا” بیندازد و این اقدام را یک کار “غیر حرفه‌ای” بخواند.

نویسنده خبر “پرشین وبلاگ” با اشاره به درج یک لینک غیر معتبر در این خبر می‌نویسد:

سایت وبنا این خبر را در حالی منتشر کرده است که حتی هر کاربر معمولی نیز با مشاهده لینک منتشر شده در خبر وبنا به کذب بودن خبر هک، پی می‌برد و با این وجود مشخص نیست با چه انگیزه‌ای وب سایتی که خود را “پایگاه خبری وب سایت های ایران” می‌نامد، چنین خطای فاحش و جنجالی ای را انجام داده است.

مهدی بوترابی، مدیر “پرشین بلاگ” در پاسخ به سئوال خبرنگار خود مبنی بر شکایت از وبنا برای نشر اکاذیب، می‌گوید که نیازی به پاسخگویی نمی‌بیند.

وبنا” پاسخ می‌دهد

سایت “وبنا” هم در خبری دیگر، به این موضوع واکنش نشان داد و ضمن ذکر این نکته که این خبر تنها یک بازنشر بوده است، نوشت:

دوستان ما در پرشین وبلاگ فراموش کرده اند که خبرنگار هستند و می‌بایست در تماس با آقای بوترابی صحت خبر وبنا را جویا شوند نه این‌که از ایشان بخواهند که از وبنا شکایت کنند.

مدیر سایت “وبنا”، به جای اتهام‌زنی، انتشار جوابیه را اقدام درخور عنوان می‌کند و معتقد است “پرشین وبلاگ” به تریبونی برای انعکاس حرف‌های پرشین بلاگ تبدیل شده است:

دوستان ما در پرشین وبلاگ متاسفانه رسالت و استقلال خبری خود را فراموش کرده‌اند. درست است که پرشین وبلاگ از مجموعه سایت‌های پرشین بلاگ است. اما رسالت خبری پرشین وبلاگ در حرفه‌ای بودن است و نه به عمل کردن به عنوان تریبون سرویس دهنده پرشین بلاگ.

مدیر “وبنا” در جوابیه خود از بوترابی، مدیر پرشین بلاگ خواسته است تا در روابط خود با رسانه‌ها تجدیدنظر کند.

انتشار فیلم هک توسط “فتا نیوز”

سایت “فتا نیوز” با انتشار خبری تکمیلی در روز 27 آبان، فیلم این هک را منتشر کرده است و در خبر خود درباره صحت لینک سایت Zone-h می‌نویسد:

لینک اثبات قبلی به علت XSS بودن باگ و نپذیرفتن این هک توسط zone-h باعث حذف شدن لینک اثبات شده است. گروه کلاه سیاه ها با انتشار فیلم و لینک اثبات جدید باری دیگر ثابت کرده که این حمله 100% واقعی بوده و مدیران پرشین بلاگ فقط به خاطر آبروی این سرویس این خبر را تکذیب نموده‌اند.

گفتنی است «وبلاگ نیوز» از درج مستقیم فیلم این حمله به دلیل احتمال آسیب‌پذیری سرویس دهنده وبلاگ “پرشین بلاگ” معذور است. اما لینک درج شده توسط سایت “فتا نیوز” به سایتی با نام Zone-hc است که هیچ ارتباطی با سایت Zone-h ندارد؛ اما با ذکر تصویر این حمله، این موضوع را تأیید می‌کند.

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول