آیا نوجوانان از فیس‌­بوک خسته­ شده‌­اند؟

به گزارش «وبلاگ‌نیوز»، به تازگی پژوهشی در رابطه با میزان تمایل نوجوانان به فیس­بوک و رسانه­‌های اجتماعی انجام شده است. این تحقیق از کاهش تکاپوی نوجوانان به فیس­بوک و افزایش گرایش به دیگر سطوح رسانه­‌های اجتماعی (غالبا تلفن‌همراه) حکایت دارد.

حتی فیس­‌بوک هم تصدیق می­کند که تعداد کاربرانش، به خصوص کاربران جوان­تر، به دلیل ارتباط با دیگر سرویس‌­ها همچون اینستاگرام کمتر شده است.

تعداد کاربران فعال فیس­‌بوک رو به افول است. آمارها نشان می­‌دهند که طی 6 ماه یعنی از اکتبر 2012 تا آوریل 2013 ، تعداد کاربران فعال در کانادا 5.31%  و در امریکا 7.37% کاهش یافته‌اند. به علاوه، فیس­بوک در حال پیر شدن است! میانگین سنی کاربران فیس‌­بوک از 38 سال در سال 2010 به 41 سال در 2012 افزایش یافته است. در سال 2012، 65% از کاربران فیس‌­بوک سن بالای 35 سال داشتند در حالی که در سال 2010 ، 61% بالای 35 سال بودند.

نوجوانانِ گلایه‌­مند از فیس‌­بوک، می­‌گویند از فیس­‌بوک خسته شده‌­اند، تبلیغات زیادی در آن وجود دارد، از طریق دوستانشان و بازی­‌های رایانه‌ای، هرزنامه دریافت می­‌کنند و  به علاوه  اینکه والدینشان هم در فیس‌­بوک حضور دارند.

افزایش استفاده والدین از فیس‌بوک، اقبال کم نوجوانان

تعداد مادرانی که از فیس‌­بوک استفاده می­‌کنند در حال افزایش است. در سال 2010، 50% در 2011، 62% و در 2012، 72% مادران از فیس­‌بوک استفاده کرده‌­اند. از هر 2 والدین، یکی برای کنترل فرزندش به فیس­‌بوک می­‌پیوندد. 74% والدین، چند بار در هفته فرزندان خود در فیس­‌بوک را چک می­‌کنند. نوجوانان نیز حس می­‌کنند که خلوتشان بهم ریخته و از هر 3 نوجوان، یکی از نظرهای والدینش در فیس­‌بوک ناراحت است و 30% والدینشان را عدم دوستی (unfriend ) می­‌کنند.

بنابر یافته­‌های این تحقیق، استفاده­ نوجوانان از تلفن همراه، به طور فزاینده­ا‌ی در حال افزایش است. بطوریکه 37% نوجوانان تلفن هوشمند (smart phone) و 78% آنان تلفن همراه (cell phone) دارند. از سال 2011 تعداد نوجوانان دارنده تلفن هوشمند رو به افزایش است. از هر 4 نوجوان یک نفر کاربر موبایل اینترنت است در حالیکه از هر 7 بزرگسال یک نفر از موبایل اینترنت استفاده می­‌کند که نشان دهنده­ آن است که نوجوانان بیشتر از موبایل و برنامه‌­های آن برای ارتباطاتشان استفاده می‌­کنند.

مطالعات اخیر بیان می­دارد که نوجوانان از  تامبلر(tumblr) ، بیشتر از فیس‌­بوک استفاده می­ک‌نند: 61%  تامبلر(tumblr) و 55% فیس‌بوک، 22% توییتر، 21% اینستاگرام و 13%  اسنپ چت (snapchat ). به علاوه برنامه‌­های جدید همچون Kik Messenger و WhatsApp و  SnapCha توجه نوجوانان را به خود جلب کرده است. که با افزایش تعداد نوجوانان دارنده تلفن­های هوشمند، تعداد کاربران این تکنولوژی­‌ها نیز افزایش می‌­یابد.

تهیه و تنظیم: سمانه نوروز

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول