پیامدهای اعتیاد به فیس‌بوک

به گزارش «وبلاگ نيوز» و به نقل از افكار نيوز، چه قبول كنيد چه نه، شبكه هاي اجتماعي، مخصوصاً در اين روزها فيس بوك، زندگي همه ما يا اكثريت ما را تغيير داده است؛ كافي است يك روز برق نباشد يا اينترنت قطع باشد تا خيلي از ماها حس بدي داشته باشيم و مدام اضطراب داشته باشيم و دنبال راهي براي چك كردن صفحه هاي شخصي مان باشيم، اين قطعاً يك اعتياد است؛ اعتيادي كه البته برخي ها آن را بد نمي دانند اما در اين مطلب كاملاً علمي براساس شواهد و يافته ها و پژوهش ها خوب و بدهاي شبكه هاي اجتماعي و تاثيرات آنها را روي افراد نوشته ايم تا خودتان نتيجه گيري كنيد.

يك بر صفر به نفع فيس بوك
خوب: يك شبكه حامي پيدا مي كنيد

دكتر جوان كانتر، پروفسور روانشناس و نويسنده كتاب «خلاق باشيد، از اضطراب دور شويد» مي گويد: انسان نياز دارد كه اجتماعي باشد، شبكه هاي اجتماعي هم براساس همين نياز طراحي شده اند، براساس نياز انسان به داشتن روابط اجتماعي و تعلق به يك گروه و جمعيت و… خبر داشتن از اقوام و فاميل و دوستان و سهيم شدن در احساسات آنها مي تواند حال انسان ها را خوب كند، به خصوص كه به وسيله شبكه هاي اجتماعي شما به سرعت از اتفاقات باخبر مي شويد و حس خوبي پيدا مي كنيد.

يك يك مساوي
بد: بلد نخواهيد بود خوب حرف بزنيد

پس از يك روز سخت خيلي راحت است كه مقابل لپ تاپ يا موبايل تان بنشينيد و در عرض يك ساعت از حال و احوال همه دوستان باخبر شويد، اما صبر كنيد، پروفسور شري تركل، فوق تخصص روانشناسي باليني از دانشگاه MNT و نويسنده كتاب «تكنولوژي ما را از هم دور مي كند» مي گويد: نتيجه تحقيقات ۳ ساله نشان مي دهد كه اعتياد به استفاده از سايت هاي اجتماعي و فيس بوك روي مهارت هاي ارتباطي انسان ها تاثير مي گذارد. تحقيقات ما نشان داده كه هر چند ساعت هاي بيشتري در فيس بوك بگذرانيد كمتر و كمتر حرف خواهيد زد و در نتيجه در دراز مدت اصلاً از امكان ارتباط برقرار كردن با كلام استفاده نخواهيد كرد. مطالعات ما نشان داده كه متوسط حرف زدن انسان هايي كه به شبكه هاي اجتماعي معتاد مي شوند بسيار پايين مي آيد و حتي در مواردي آنها اعتماد به نفس لازم براي صحبت كردن هدفمند را از دست مي دهند.

دو يك به نفع فيس بوك
خوب: سريع در جريان قرار مي گيريد

با شبكه هاي اجتماعي اخبار و اطلاعات به سرعت منتقل مي شوند. در واقع شبكه هاي اجتماعي باعث مي شوند معلومات و دانسته هاي افراد بالاتر برود. حالا كافي است كه به فهرست دوستان تان نگاهي بيندازيد تا از افراد مختلف سوالات خود را بپرسيد و سريع به جواب آن برسيد. در واقع شبكه هاي اجتماعي باعث مي شوند كه هر فردي امكان دسترسي به دانسته هاي تعداد زيادي از انسان ها را داشته باشد.

دو دو مساوي
بد: مغزتان كند مي شود

به طور معمول انسان ها در زمان سر زدن به شبكه هاي اجتماعي غذا مي خورند، با تلفن حرف مي زنند يا كارهاي خود را انجام مي دهند اما اين كار به نفع مغز انسان نيست. دكتر استفان ايوانز، فوق تخصص نورولوژي در بيمارستان جان هاپكينز مي گويد: تحقيقات جديد نشان داده كه مولتي تكس بودن به نفع مغز نيست، در واقع وقتي مي خواهيد چند كار را با هم انجام دهيد حافظه كوتاه مدت شما دچار مشكل مي شود و مرتب ايست مي كند و مي پرسد: خب كجا بودم؟ اين گونه كيفيت عملكرد مغز پايين مي آيد و ميزان اضطراب كلي در بدن بالا مي رود. مطالعات ما نشان داده كه افرادي كه در طول روز به مدت زيادي از شبكه هاي اجتماعي استفاده مي كنند قدرت خلاقيت و توان حل مسائل خود را از دست مي دهند و سرعت عكس العمل مغزي آنها براي حل مسائل كاهش پيدا مي كند.»

سه دو به نفع فيس بوك
خوب: افرادي مثل خودتان را پيدا مي كنيد

دكتر بنجامين ميلر، مدير مركز سلامت اجتماعي دانشگاه كلرادو مي گويد: «شايد بزرگترين حسن شبكه هاي اجتماعي اين است كه در آن شما مي توانيد افرادي مثل خودتان را به سهولت پيدا كنيد. در اين شبكه ها مي توان براساس علايق و ديدگاه هاي مشترك افرادي مشابه خود را پيدا كرد و با آنها ارتباط برقرار كرد. در واقع حالا گروه هاي بسياري مثل افرادي كه براي حفاظت از محيط زيست يا نجات گونه هاي كمياب حيوانات تلاش مي كنند عمده فعاليت خود را از طريق عضويابي در اين شبكه ها انجام مي دهند.

سه سه مساوي
بد: هميشه در حالت ترس هستيد

دكتر اسكارلت آلاپركينز، متخصص روانشناسي كه تحقيقات طولاني مدتي را روي رفتار نوجوانان و جوانان انجام داده است مي گويد: «شبكه هاي اجتماعي و به خصوص فيس بوك حالت بسيار ناراحت كنندده و شايعي را رقم زده اند كه ما آن را به اختصار FOMO (ترس از دست دادن) مي ناميم. در اين حالت همه به خصوص جوان ها با حضور در شبكه هاي اجتماعي احساس كمبود نسبت به ديگران دارند. آنها دائماً اين حس را دارند كه ديگران شاد و خوشحال و موفق هستند و آنها از بقيه عقب مانده اند و فرصت را از دست داده اند. خاصيت شبكه هاي اجتماعي در اين است كه اغلب افراد لحظات خوش و خاطرات خوب و موفقيت هايشان را ثبت مي كنند و اين مي تواند به ديگراني كه عكس ها و نوشته هاي آنها را دنبال مي كنند حس عقب ماندن و ناراحتي بدهد.»

چهار سه به نفع فيس بوك
خوب: مي توانيد الگوهاي مناسب پيدا كنيد

دكتر جولي آپ تاون جونيور، مسئول انجام پژوهش رفتارهاي تقليد شده از اينترنت در دانشگاه كلرادو مي گويد: «استفاده از شبكه هاي اجتماعي مي تواند براي شما الگو و مدل ايجاد كند، براي مثال كسي كه موفق شده با رژيم غذايي از وزن خود بكاهد مي تواند شما را هم ترغيب به گرفتن رژيم غذايي كند.»

چهار چهار مساوي
بد: مغزتان پر مي شود از اطلاعات به دردنخور

در پايان يك روز حتي اگر هيچ كاري هم نكرده باشيد احساس خستگي مي كنيد، چرا كه مغز شما مشغول پالايش و تصفيه اطلاعات پراكنده اما گسترده اي است كه از اين شبكه ها گرفته ايد. فكرش را بكنيد كه با يك ربع گشت و گذار در فيس بوك ممكن مطالبي در مورد قتل هاي خانوادگي در بنگلادش، بي سرپناه بودن گربه ها در مكزيك، زنداني شدن معترضان در چين، به همراه شرح سفر يكي از دوستان تان، خاطره دوست ديگر و آشپزي يك دوست ديگر را در ذهن تان داشته باشيد، طبيعي است كه مغز شما در اين حالت پر از اطلاعات پراكنده و غالباً بي فايده مي شود كه فقط به كار خسته كردن مغز مي آيند. دكتر هانس ورلن اشميت، از دانشگاه دارمشتات آلمان مي گويد: «انيشتين هر وقت در حل مسئله اي به مشكل بر مي خورد به ماهيگيري مي رفت. اغلب هم راه حل مسئله را پيدا مي كرد، فكر مي كنيد اگر مي خواست در زمان حل مسئله به فيس بوك يا توييتر مراجعه كند مي توانست پاسخ سوال را پيدا كند؟»

پنج چهار به ضرر فيس بوك
بد: هميشه ترس از تنها شدن داريد

دكتر تاركلر مي گويد: «تكنولوژي باعث شده كه انسان هميشه بخواهد با ديگران در ارتباط باشد اما اين حالت دو مشكل اساسي را ايجاد كرده است؛ اول اينكه انسان ها با اين حالت هميشه «ترس از تنهايي» پيدا مي كنند و اگر فقط يك ساعت امكان دسترسي به فناوري هاي ديجيتال را نداشته باشند ترس و اضطراب آنها را فرا مي گيرد. اين روزها مي توانيد انساني را پيدا كنيد كه بتواند از يكي، دو ساعت تنها ماندن با خود لذت ببرد و از اين زمان ها استفاده كند؟»

شش چهار به ضرر فيس بوك
بد: حسادت يقه شما را مي گيرد

در يك مطالعه گسترده مشخص شد كه نوجوانان پس از استفاده روزمره از شبكه هاي اجتماعي احساس نامناسبي داشتند و همگي متذكر مي شدند كه پس از استفاده از شبكه هاي اجتماعي حال روحي آنها بدتر از زمان قبل از استفاده بوده است. جالب است كه اصلي ترين حسي كه استفاده از فيس بوك در افراد اين گروه سني ايجاد كرده است «حس حسادت» و بعد از آن «حس خشم» بوده است!

هفت چهار به ضرر فيس بوك
بد: بيشتر پول خرج مي كنيد

تحقيقات انجام شده در فرانسه نشان داده است كه استفاده افراطي از شبكه هاي اجتماعي باعث مي شود فرد تمايل بيشتري به پول خرج كردن و رفتارهاي افراطي در اين زمينه داشته باشد.

در واقع هر قدر ميزان استفاده از اين شبكه ها بيشتر باشد، به همين ميزان هزينه كردن افراد به خصوص براي مسائل غيرضروري و به خصوص در زمينه پوشاك، لوازم آرايشي و جواهرات بيشتر است.

انتهاي پيام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول