سردرگمی وبلاگ‌نویسان در میان مسابقات بی‌ثمر

به گزارش «وبلاگ نیوز» مسابقات وبلاگی بخش عمده ای از خبرهای وبلاگ‌نیوز را تشکیل می‌دهند، خبرهایی که با استقبال کاربران روبرو شده اما به دلیل عدم سرانجام روشن و مشخص سوالات و ابهاماتی را در ذهن مخاطبان وبلاگ‌نیوز ایجاد کرده است، سوال‌هایی که مدتهاست با پوشش اخبار مسابقات از شهرها و استان‌های مختلف، ایجاد شده و بی‌جواب مانده است. سوالاتی که در مرحله اعلام شروع مسابقات، زمان داوری و حتی اعتراض به نحوه داوری مسابقات شنیده‌ایم و تا جایی که توانسته ایم در پی پاسخ به آن بر آمده‌ایم، اما  تا به حال گزارشی از این شکایت‌ها منتشر نکرده ایم.

وبلاگ نیوز ازین پس، در انتهای هر فصل اقدام به انتشار آمار مسابقات وبلاگی خواهد کرد که فراخوان آن‌ها در این سایت منتشر شده و به سرانجامی نرسیده‌اند.

 تقسیم بندی مسابقات وبلاگی

در واقع مسابقات وبلاگ نویسی را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد، از نظر متولی برگزاری مسابقات و از نظر زمان اعلام نتایج.

متولی مسابقات در دو گروه سازمان‌ها و موسسات و شخصی قابل تفکیک هستند.

در گروه سازمان‌ها و موسسات که در چندسال اخیر رشد روز افزونی داشته اند، عموما به صورت مناسبتی، «بسیج» مسابقات فرهنگی برگزار می‌کنند و یا مانند «جشنواره شکوفا» شهرداری فصلی برگزار می‌کنند.

بعضی موسسات نیز بر اساس موضوعی که اساس کار یا مرتبط با آن موسسه است، مانند «روبان قرمز» به مناسبت روز جهانی مبارزه با ایدز، مسابقه برگزار می کنند.

افراد خصوصی هم بعضا مسابقاتی را برگزار می‎کنند، اما وسعت چندانی ندارد و چندان هم اطلاع رسانی دقیقی صورت نمی‌گیرد و نمی‌توان گفت که به ثمر می‌نشیند یا خیر.

مهمترین نکته ای که در این یادداشت مورد توجه است، زمان اعلام نتایج است، زیرا بلاگرها که با امید وآرزو در مسابقات شرکت می‌کنند، بسیار تمایل دارند که از نتایج مسابقات با خبر بشوند.

در این مورد، بدترین حالتی که متوجه است، زمانی است که مسابقات بدون داشتن شماره تماس و امکان پیگیری درج می شود و به تجربه ثابت شده است که در اکثر این موارد، مسابقه در مرحله اجرا  مانده و خبری از نتایج بدست نمی‌آید.

بعضی مسابقات نیز بدون هیچ پایگاه اطلاع رسانی و فقط از طریق سایت های خبری در قالب مصاحبه کار می‌شود، بدون هیچ پل ارتباطی‌ای.

بعضی مسابقات هم هستند که نتایج را  به صورت غیررسمی اعلام می کنند، یعنی در زمانی که اعلام شده است خبری درج نمی‌شود، یا زمان اعلام داوری را مشخص نمی‌کنند و اکثرا از اعلام آن بی‌خبر می‌مانیم، بر این اساس تصمیم گرفته ایم که در روزهای پایانی یک فصل این مسابقات بی ثمر را شمارش کنیم و آماری از آن منتشر کنیم و هر چند وقت یکبار هم نقدی به اطلاع رسانی، معیارهای ارزیابی و نحوه داوری مسابقات داشته باشیم.

تهیه آمار

طبق تجربه از زمان اعلام نتایج تا درج خبر آن در پایگاه اطلاع رسانی مذکور، حدود 15 روز زمان، فاصله وجود دارد، این اطلاعات مربوط به مسابقاتی است که اعلام نتایج آن‌ها تا 30آذرماه، اعلام شده بود و در صورتی که زمان اعلام نتایج در خبر درج نشده باشد، بر اساس آخرین مهلت ارسال آثار این تقسیم بندی صورت گرفته است و در دسته « بی نتیجه» قرار گرفته است.

آمار مسابقات وبلاگ‌نویسی مندرج شده در «وبلاگ نیوز»

از مجموع 52 مسابقه وبلاگ‌نویسی که خبر آن از ابتدای مرداد تا انتهای آذر در «وبلاگ نیوز» منتشر شده است، 24 مسابقه بی نتیجه مانده و  خبر 5 مسابقه در «وبلاگ نیوز» درج نشده است.

نمودار مسابقات وبلاگی به تفکیک اعلام یا عدم اعلام نتیجه
نمودار مسابقات وبلاگی به تفکیک اعلام یا عدم اعلام نتیجه

جدول آماری مسابقات 

در جدول زیر، تقسیم بندی ماه ها بر اساس زمان اعلام نتایج است.

مردادماه 1392

مسابقات بی‌ثمر مرداد

درمرداد ماه، 2 مسابقه امام هستی و ضیافت برگزار شد، که مسابقه امام هستی بدون نتیجه ماند و نتیجه نهایی مسابقه وبلاگ نویسی ضیافت نیز که خبر اعلام نتیجه اولیه آن در وبلاگ‌نیوز منتشر شده بود، به علت عدم اعلام دقیق زمان نهایی اعلام اسامی برندگان در این سایت خبر انعکاس پیدا نکرد.

شهریورماه 1392

مسابقات بی‌ثمر شهریورشهریور ماه، 7 مسابقه برگزار شد که از این میان 3مسابقه سال آمار، شبهای روشن و مسابقه وبلاگ‌نویسی خواهران طلبه در ماه مبارک رمضان بدون نتیجه ماند.

مهرماه1392

مسابقات بی‌ثمر مهر

در مهرماه 16 مسابقه برگزار شد.

مسابقات وبلاگ‌نویسی جوان و جانبازان فرشته‌های جاماند بدون نتیجه ماند و مسابقه وبلاگ نویسی سرخ‌سیمایان سبز نیز یکی دیگر از این مسابقات بی‌ثمر وبلاگی است که اطلاعیه تمدید آن تا تاریخ ۷مهر هنوز روی پایگاه مسابقه است.
خبر نتیجه مسابقات وبلاگ‌نویسی سنگرهای مجازی و دوربین‌نت در وبلاگ‌نیوز منتشر نشد.

مسابقه وبلاگ‌نویسی سبک زندگی نیز که قرار بود آخرین مهلت ارسال آثار آن تا20 شهریور باشد و برندگان در مهرماه اعلام شوند نیز مهلت ثبت نام را تا نیمه آذرماه تمدید کرد و تا کنون خبری از نتایج این مسابقه منتشر نشده است.

آبان‌ماه 1392

mosabeghat-aban

در آبان ماه امسال 10 مسابقه برگزار شد، مسابقه فصل حماسه شاهین شهر اصفهان که با همین نام در شهرها و استان‌های دیگر و به همت نهادهای مختلف برگزار شده بود، به نتیجه‌ای نرسید.

همچنین مسابقه غدیرخم، امامت و ولایت نیز بی‌نتیجه ماند؛ مسابقه پیرغلامان حسینی (ع) نیز علی‌رغم برگزار شدن اختتامیه خبری از برندگان بخش وبلاگ نویسی اعلام نکرد.

مفاخر، مشاهیر و زیست و طبیعت دیگر مسابقه‌ای بود که زمان داوری را اعلام نکرده و کماکان خبری از برندگان آن منتشر نشده است؛ خبر برگزیدگان مسابقه حجاب و عفاف حوزه‌های علمیه هم در وبلاگ نیوز منتشر نشد.

آذرماه 1392

مسابقات بی‌ثمر آذر

در آذرماه 17مسابقه برگزار شد؛ مقاومت و بیداری اسلامی بدون اعلام زمان داوری و روبان قرمز، نقش ماهواره و اینترنت در تغییر سبک زندگی و گسترش بدحجابی، از بسیج تا بسیج، سبک زندگی اسلامی، تکنولوژی‌های آموزشی، چهارمین جشنواره رسانه‌های سلامت، شهید چمنی، سبط النبی(ع) بدون نتیجه باقی‌ماندند و خبر برگزیدگان کنگره امام سجاد(ع) نیز در وبلاگ‌نیوز درج نشد.

انتهای پیام/.

مطالب مرتبط

13 دیدگاه در “سردرگمی وبلاگ‌نویسان در میان مسابقات بی‌ثمر

 1. آفرین به کار شما دوستان وبلاگ نیوز قابل تحسین بود کارتان اینکه شما اینقدر دقیق وریزمسابقات رو زیر ذره بین می یرید واز اول تا اخرش پیگیر هستیدجای بسی تحسین وتقدیر داره خدا خیرتون بدهد انشاءالله با پیگیری های شما نتیجه بدهد وصرفا مسابقات به اسم ورسم نباشد
  خودمونیما این چهره بلاگ رو هم بهش اضاف می کردین جالب بودا

 2. ممنون از شما که به این موضوع توجه کردید
  واقعا همینطوره من خودم به شخصه دیگه علاقه ای به شرکت در هیچ مسابقه ای رو ندارم دلیل اصلیشم همین موضوعه

 3. واقعا همین اقدام منم میخواستم انجام بدم .. اما اصلا فرصتش نمی شد .. و میخواستم این موضوع رو بهتون اطلاع بدم ..
  اما یه نکته هم هست 2 سایت زیر هم هستند که بیشتر اخبار مسابقات وبلاگی رو پوشش میدن که شاید اگر به آمار بالا اضافه کنید شاید هر ماه چند تای دیگه هم بهشون اضافه بشه.
  http://www.farsimatch.ir
  http://festivalnews.ir

 4. سلام خیلی خوب بود
  مسابقه تربت زنجان هم را یادتون رفت!

 5. باید این مسابقات جوری برنامه ریزی شود که افراد تشویق شوند به طور مداوم وبلاگ بنویسند.نوشتن به صورت مقطعی زیاد جالب نیست.

 6. مسابقه وبلاگ نویسی یازدهمین دوره اجلاس بین المللی پیرغلامان حسینی که قبل از محرم در گرگان برگزار شد نتایج آن اعلام نشد اجلاس برگزار و به پایان رسید اما هنوز نتایج اعلام نشده و مسئول آن مشخص نیست و هیچ پاسخی را هم روی سایت قرار نمیدهند http://pgmg.mihanblog.com/
  واقعا برای این مسئولین متاسفیم

  1. جای تاسف فراوان برای این اجلاس ماند، و واقعا زحمات وبلاگ نویسان بدون پاسخ ماند و عملا توهین بسیار بزرگی صورت گرفت.
   سرور ارجمند من در این مورد پیگیر شده بودم. در طی تماس با دوستان عزیز _ بخش فرهنگی _ سازمان تبلیغات گلستان در دو مقطع اشاره کرده بودند که جوایز باید تامین اعتبار شود. واقعا عجیب بود این اجلاس با هزینه ی چند صد میلیون تومانی توانایی تامین اعتبار 5 هدیه ی ناقابل 500 تومانی را هم نداشت!
   در تماس مستقیم دیگری با ریاست سازمان تبلیغات گلستان، کل مکالمه و گلایه ی چند دقیقه ای ما در دو کلمه خلاصه شد! _ پیگیری می کنیم_
   در تماس با سازمان تبلیغات کشور، مسئله با حراست سازمان هم مطرح شد و دوستان عزیز با ما قرار گذاشتند نتیجه ی این گلایه ی ما را هم مستقیما به اطلاع ما برسانند که تاکنون چیزی محقق نشد!!!
   برای بسیاری از وبلاگ نویسان مطمئن هستم، حضور در اختتامیه ی این اجلاس و دریافت نشان اجلاس هم می توانست هدیه ی بزرگی به شمار آید و آن مبلغ جایزه هم پیش کش…
   ولی عملا عزیزان با این کارهایی که انجام می دهند دوستان وبلاگ نویس را از خود نا امید می کنند.
   در تکمیل این جشنواره وبلاگ نویسی هم باید عرض کنم در آن آدرسی که فرمودید، به واسطه ی اینکه این اجلاس را به صورت لحظه به لحظه و اینترنتی پوشش داده بودیم، تمام اتفاقات رسانه ای و مجازی را پیگیری کرده بودیم، عزیزان یک مسابقه با چند سوال که باید به صورت تشریحی پاسخ داده می شد را هم راه اندازی کرده بودند که در کمال تعجب چند روز بعد اثری از آن _ حتی یک نقطه_ هم در سامانه ی اطلاع رسانی شان باقی نگذاشتند.

   بعد از سالیان سال وبلاگ نویسی در فضای مجازی، امسال که برای اولین بار در عرصه ی مسابقات وبلاگی حضور داشتیم، واقعا درسهای بسیاربزرگی گرفتیم…

 7. به نظر این حقیر فقیر سرا پا تقصیر غالب نهادها و ارگانهایی که اقدام به برگزاری مسابقات وبلاگ نویسی آنهم با تبلیغات فراوان و ……… می نمایند فقط و فقط قصد تبلیغ صرف نهادشان را دارند و از این طریق می خواهند اعلام نمایند که آی ایهاالناس ما داریم کار فرهنگی می کنیم به فکر فرهنگیم دغدغه فرهنگ داریم شب تا صبح به خاطر فرهنگ خواب به چشمانمان نمی آید و …….. آنوقت عده ای بچه وبلاگ نویس ساده و بی ریا می آیند و می نشینند و هی کلیک فرسایی می کنند هی کلیک فرسایی می کنند تا آقایان خوششان بیاید و این طرف و آن طرف مسلسل وار پز بدهند که ما مسابقه وبلاگ نویسی بر گزار کرده ایم تا فرهنگ این مملکت را نجات دهیم حال وبلاگ نویسان غافل از اینکه سرکارند ……… آنهم چه سرکاری…………. و در این وانفسا هم هیچ نهادی نیست که به داد ما برسد .
  پیشنهاد:
  ارگانها و نهادهای محترمی که نظارت بر دنیای مجازی کشورمان را دارند قانونی بگذارند برای همین جور چیز ها که هر کس و ناکسی نیاید الکی الکی مسابقه ای راه بیندازد .بعد در سایه بنشیند و به خلق الله بخندد آنهم قاه قاه قاه …… یعنی این جور نباشد که مثلاً بقال محله ما کریم آقا بهشتی هم بیاید و برای تبلیغ بقالی اش مسابقه وبلاگ نویسی میوه های بهشتی برگزار کند بعد هم بخندد به ریش همه وبلاگ نویسان ساده……..
  ای داد بی داد……………….

 8. واقعا دستتون درد نکنه.عالی بود.
  همه اینها مربوط به این می شود که بیشتر نهادهای دولتی با کسری بودجه مواجه شده اند.
  آقا واقعا زوره ، جشنواره اجرا نکنید.
  ولی بیشتر مدیران برای انعکاس فعالیت شان دست به چنین کاری های می کنند و عاقبت کار نیز با نبود بودجه فقط نفرین وبلاگ نویسان و حق ناس های روز قیامت می شوند.

 9. سلام
  این کارتون خیلی عالی بود
  دو نکته رو عرض کنم که مسابقه وبلاگ نویسی پیرغلامان حسینی نتایجش مشخص شده ها ولی اعلام نمی کردن . چندی پیش با بنده تماس گرفتن گفتن اقا برندمون هستید شماره حساب گرفتن هنوز واریز نشده .
  یادواره شهید چمنی هم توسط استان فارس برگزار شده که نتایجش مشخص شده و جوایز هم تحویل برندگان داده شده اما اطلاع رسانی صورت نگرفته
  باتشکر

 10. سلام
  متاسفانه سوء استفاده می کنند و هیچ خبری هم ازشون می شه . کلیک های مقدس در زنجان برگزار شد ولی نتایج اعلام شد ولی خبری از جوایز نشد و مشابه آن مسابقات دیگر

 11. سلام
  لطفا از مسابقه وبلاگ نویسی عصر انتظار هم صحبت کنید که از پارسال پاییز 91 شروع کرد تابستان 92 برندگان را اعلام کرد اوایل پاییز 92 با ما تماس گرفت که شماره حساب بدید مبالغ واریز بشه
  هنوز هم که هنوزه الان که 4 بهمن 92 هست هیچ خبری نیست و به تماس ها هم پاسخ نمی دن
  فکر می کنم بعضی ها به فکر تهیه گزارش صرف عملکرد هستن یا شاید هم افزایش رنکینگشون یا این که بعضی ها خدای ناکرده بیمار تشریف دارن
  درج فرمایید باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

چرا همراه من؟