جوانان به دنبال جبران کمبود عاطفه در فیس‌بوک و وی‌چت

به گزارش «وبلاگ‌نیوز» و به نقل از فارس، در این میزگرد آسیب‌ها و فرصت‌های وسایل نوین ارتباطی مانند وی چت و تانگو مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

محسن ایمانی روانشناس و جامعه شناس در میزگرد آسیب شناسی وسایل نوین ارتباطی با اشاره به ورود وسایل نوین ارتباطی و تأثیر آن بر روی ارتباطات میان فردی گفت: در مورد فناوری‌های نوین باید فرصت‌ها و تهدیدها را با هم در نظر گرفت و بتوانیم به فرصت‌ها اضافه و از تهدید‌ها کم کنیم.

وی ادامه داد: به نظر من این نکته مهم است که ما بر اساس ضوابطی وسایل نوین ارتباطی را تهیه کنیم و در اختیار فرزندان خود قرار دهیم ولی توجه نمی‌کنیم که در چه سنی بهتر است که این وسایل تهیه شود به عنوان مثال تلوزیون برای خانواده خریداری می‌شود اما کامپیوتر را به صورت اختصاصی برای فرزندمان تهیه می‌کنیم و فرزند احساس می‌کند که این وسیله کاملاً اختصاصی است و به هر گونه‌ای که می‌خواهد می‌تواند از آن استفاده کند و هیچ نظارتی نیز بر روی آن وجود نخواهد داشت.

ایمانی اظهار داشت: گاهی هم دیده می‌شود که فرزندان برای استفاده از وسایلی که در اختیارشان گذاشته می‌شود به اتاق خود می‌روند درها را هم قفل می‌کنند تا کسی مزاحم آنها نشود و اینکه چه چیزهایی از این جعبه جادویی بیرون می آید و چه آسیب‌هایی ممکن است در پی داشته باشد از دید خانواده‌ها پنهان می‌ماند.

تقویت مهار درونی و کنترل ایمن برای مقابله با آسیب‌های وسایل نوین ارتباطی

این جامعه شناس افزود: باید به بحث مهار درونی در استفاده از وسایل نوین ارتباطی توجه کنیم اینکه خود فرد بداند که در جامعه امکانات زیادی ممکن است وجود داشته باشد اما نباید از تمام آنها استفاده کرد اما یک کودک ممکن است به دلیل تجربه کمی که دارد نتواند خود کنترلی و کنترل ایمن را در خود ایجاد کند و اینجا است که نقش والدین پررنگ می‌شود و باید برنامه‌های خاص و سی‌دی‌هایی را تهیه کرد تا فرد به آن حد برسد که درست را از نادرست تشخیص دهد.

نباید اجازه دهیم فرزندان هر موضوعی را تجربه کنند

ایمانی افزود: نباید منتظر نشست تا فرزند کم سن و سال ما به سراغ این امکانات برود و خودش تجربه کند تا متوجه شود که این تجربه، تجربه درستی نیست و دیگر نباید تکرار شود چون این تجربه‌ها ممکن است تجربه‌های سنگین و منفی باشد.

لزوم تعریف رژیم رسانه‌ای برای تمام رده‌های سنی

وی خاطرنشان کرد: برای این گروه باید یک رژیم رسانه‌ای را تعریف کنیم چرا که اگر اینگونه نباشد آن فرد در آینده به والدین و سیاستگذاران اعتراض خواهد کرد که من به دلیل کم سن و سال بودن از عواقب کار خود اطلاعی نداشتم اما شما چرا مسیر درست را برای من آماده نکردید.

ایمانی افزود: از سوی دیگر این ارتباطات نوین مزایایی دارد مانند دسترسی سریع به اطلاعات مفیدی که ممکن است برای به دست آوردن آنها در گذشته باید مدت‌ها زمان صرف می‌شد اما هم اکنون در کمترین زمان می‌توانیم به بهترین مقالات و پژوهش‌ها دسترسی داشته باشیم.

وی ادامه داد: اما اینکه مطرح می‌شود اگر بنا بر از هم گسیختگی روابط بین افراد باشد پس در کشور‌هایی که این تکنولوژی‌ها را ابداع می‌کنند باید دچار از هم گسیختگی شده باشند که دقیقاً همینطور است و خانواده‌ها در غرب دچار تزلزل شده‌اند.

ورود ارزش‌های بیگانه باعث جابه‌جایی فرهنگی می‌شود

این روانشناس اظهار داشت: اگر ارزش بیگانه‌ای در ارزش‌های داخلی کشور دیگری ورود پیدا کند به عنوان یک عنصر بیگانه شناخته می‌شود چرا که با سایر ارزش‌های درونی همخوانی ندارد به هر حال ما گاهی با این مشکلات مواجه هستیم و اگر موضوع اجتماعی شدن را مطرح می‌کنیم که فرد باید متناسب با اجتماع خودش تربیت شود با ورود ارزش‌های بیگانه جابه‌جایی فرهنگی ایجاد می‌شود و باعث می‌شود که فرد متناسب با هنجارهای کشور خود تربیت نشود.

هژمونی فرهنگی رسانه‌های نوین خود را به جوانان ما تحمیل کرده است

ایمانی ادامه داد: شاهد هستیم که نوجوان ایرانی ما مدل تفکر و گروه مرجع خود را از بیرون از کشور انتخاب می‌کند لذا هژمونی فرهنگی مسلط بر رسانه‌های نوین در حال تحمیل کردن خود به نوجوانان و جوانان سایر کشور‌ها است.

وی اذعان داشت: امکانات رسانه‌ای و بودجه‌ای که ما می‌توانیم به تربیت و آموزش اختصاص دهیم با آنچه که کشورهای غربی هزینه می‌کنند فاصله زیادی دارد به عنوان مثال من در جایی خواندم که دو شرکت صوتی و تصویری ثروتی را که در اختیار دارند معادل بودجه سالانه دو کشور است پس ما دراین رقابت باید در حدی که می‌توانیم تلاش کنیم.

این روانشناس با بیان اینکه هم اکنون امریکایی‌های قدیمی نگران بحران هویت نسل جوان خود هستند افزود: توسعه رسانه‌ای و بحث جهانی شدن در شرایطی معادل غربی شدن مطرح ‌می‌شود اما این نگاه نگاه درستی نیست.

این مشاور خانواده با اشاره به عوارض احتمالی فن آوری‌های نوین ادامه داد: از عوارض همین تبادل اطلاعات نابرابر این است که تفکرات فمینیستی هم اکنون در حال افزایش است و عوارضی را به دنبال خواهد داشت چرا که این گروه تفکراتی را در حال القا به جامعه هستند با این مضمون که همسران خود را طلاق دهید و وارد جامعه شوید و به این ترتیب بحث طلاق آسان ترویج میشود.

عوارض استفاده نادرست از وسایل نوین ارتباطی در ابتدا مانند ایجاد روزنه در یک سد است

ایمانی ادامه داد: نظام خانواده در حال از هم گسیختگی است و این ابزارهای نوین هم به این موضوع دامن می‌زند این مسائل در ابتدا مانند روزنه‌ کوچکی است که در یک سد ایجاد می‌شود و به مرور زمان گسترش پیدا می‌کند و تخریب‌های وسیعی‌ای را ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: باید خانواده‌ها تعریف کنند که وسایل ارتباطی را به چه منظوری در اختیار فرزندان قرار می‌دهند و آنقدر آنها را در مسیر درست مدیریت کنند که اصلا در مسیر انحراف قرار نگیرند.

اخلاق نسبی در فضای مجازی پذیرفته شده نیست

وی اظهار داشت: اخلاق نسبی و نسبی گرایی در اخلاق مخصوصاً در وسایل نوین ارتباطی پذیرفته شده نیست و باید در نظر گرفت که در هر رقابتی همواره یک نفر بازنده و دیگری بازنده است اما نمی‌شود طرفی که قرار است بازنده باشد هیچ عکس العملی نداشته باشد و دست روی دست بگذارد.

این مشاور خانواده خاطرنشان کرد: موضوع دیگر ارزش‌های پایداری است که در فرهنگ ما وجود دارد و باید آنها را حفظ کنیم و همینطور ما باید سایت‌های فعالی داشته باشیم که این ارزش‌های پایدار را منتقل کنیم و به عنوان مرجعی برای این ارزش‌ها باشد و اساتید این رشته می‌توانند نقش مؤثری داشته باشند و می‌توانند نقطه ضعف‌های غرب را شناسایی کنند و برای آنها راه حل ارائه دهند.

غنای معنوی فرهنگ ایرانی اسلامی راهکار مقابله با آسیب‌های وسایل نوین ارتباطی است

ایمانی ادامه داد: خود غربی‌ها معتقد هستند که ما شاید از نظر علمی اطلاعات زیادی داشته باشیم اما از نظر معنوی دچار خلأهای زیادی هستیم، اما ما که غنای معنوی داریم نباید در مسیری قرار بگیریم که از این معنویت غافل شویم.

وی افزود: موضوع دیگر این است که باید در کنار دستگاه‌ها و وسایل نوین ارتباطی کتابچه‌ای داشته باشیم که کارکرد‌های آن را برای مخاطبان خود توضیح دهد رسانه‌ها نقش آموزش عمومی دارند و به نظر من هیچکدام از رسانه‌ها وظیفه خود را به خوبی عمل نکردند.

این مشاور خانواده ادامه داد: تمام این وسایل باعث راحتی فرآیند ارتباطات می‌شود و ما با زمینه‌هایی که در دوران مدرن آمده است وقت فراغت بیشتری داریم بنابراین فرصت تفکر بیشتری داریم و با این موارد کسی مخالفت نمی‌کند.

ارتباطات مجازی باعث تضعیف ارتباطات حقیقی میان افراد می‌شود

ایمانی افزود: عده‌ای می‌گویند فن‌آوری ابزار است و عده‌ای دیگر معتقد هستند که فن‌آوری فرهنگ است، اگر از یک وسیله استفاده می‌کنیم فی نفسه با آن وسیله مشکلی نداریم بلکه با پیام‌هایی که منتقل می‌کند مشکل داریم و باید دقت کنیم که اگر محتوا، محتوای صحیحی نیست به صورت کنترل درونی به سراغ آنها نرویم و این را باید به افراد یاد دهیم اما ارتباط یک فرد تنها با رسانه نیست بلکه با آدم‌ها نیز هست و اگر ارتباط فرد در فضای مجازی تقویت شود در دنیای حقیقی این ارتباطات تضعیف می‌شود.

مدیریت اوقات فراغت در کشور ما جدی گرفته نشده است

وی ادامه داد: ارتباطات مجازی سالم را باید گسترش دهیم که جوانان دچار بی هنجاری نشوند ما باید ارتباط با آدم‌ها و سرگرمی‌ها و اوقات فراغت را تنوع و گسترش دهیم چرا که در دهه 60 موضوع مدیریت اوقات فراغت در غرب مطرح شد اما در کشور ما لزوم مدیریت اوقات فراغت هنوز جدی گرفته نمی‌شود.

افرادی که هوش عاطفی پایینی دارند به دنبال گمشده‌های خود در اینترنت هستند

این مشاور خانواده اظهار داشت: رابطه بین اعتیاد به اینترنت و هوش هیجانی این است کسانی‌که از هوش هیجانی کمتری برخوردار هستند استفاده بیشتری از اینترنت دارند و گمشده‌های خود را در اینترنت پیدا می‌کند اعتیاد به اینترنت در مورد افرادی اتفاق می‌افتد که هوش عاطفی کمتری دارند و این افراد در فیس بوک، وی چت، تانگو و سایر وسایل نوین ارتباطی به دنبال جبران کمبودهای خود هستند.

لزوم بومی سازی وسایل نوین ارتباطی

وی ادامه داد: هم اکنون نرم افزارهایی که وجود دارد را باید بومی سازی کنیم و بچه‌ها را با امکانات سالم فن آوری آشنا کنیم و باید حتما توجه کنیم هر موضوعی زنجیره‌ای از علت‌ها را دارد باید به ابعاد مختلف آن توجه کنیم و باید با رویکردی همه جانبه نگر با این موضوع برخورد کنیم.

این روانشناس افزود: جوانانی که به دنبال اشتغال و ازدواج بروند تمایل آنها به استفاده از این ابزار کمتر می‌شود اگر ما واقعا فرزندان مان را با فرهنگ ایرانی اسلامی آشنا کنیم و نباید اجازه دهیم بچه‌ در هر سنی در معرض هر چیزی قرار بگیرند.

مسائل معیشتی ارتباط اعضای خانواده را تحت تأثیر قرار داده است

ایمانی خاطر نشان کرد: والدین باید وقت بیشتری برای فرزندان خود بگذارند اما متأسفانه هم اکنون آنقدر خانواده‌ها درگیر مسائل معیشتی شده‌اند که دیگر زمان برای گفت‌و گو ندارند ارتباطات در این دوران موزائیکی شده است و اعضای خانواده برای هم وقت ندارند و در دورانی آنقدر خانواده‌ها مشغول دیدن تلویزیون می‌شدند که دعا می‌کردند برق قطع شود تا بتوانند با هم صحبت کنند و موضوع دیگر بحث ریزش دیوارها است و امواج صوتی و تصویری از تمام مرزها عبور می‌کند اما این عبور باید مدیریت شود تا شاهد آسیب‌های ناخواسته این موضوع نباشیم.

انتهای پیام/.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.