فضای سایبر، یک فضای کاملا واقعی است

به گزارش «وبلاگ نيوز» و به نقل از ايسنا، سرهنگ فرامرز شاکری، در جلسه هم اندیشی فرماندهی نیروی انتظامی استان کردستان با اعضای شورای اسلامی شهر سنندج، اظهار کرد: با توجه به تصویب قانون جرایم رایانه‌ای در مجلس شورای اسلامی و لزوم تعیین ضوابط قضایی برای این قانون و نیز مصوبات کمیسیون افتای دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تشکیل پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات، این پلیس در بهمن‌ماه سال 1389 به دستور سردار فرماندهی محترم نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، تشکیل شد.

وی افزود: توسعه‌ی روزافزون زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور و افزایش کاربران و استفاده کنندگان از اینترنت و سایر فناوری‌های اطلاعاتی، ارتباطی و مخابراتی نظیر خطوط تلفن‌های ثابت و همراه، شبکه‌های دیتای کشوری و محلی، ارتباطات ماهواره‌ای از جمله‌ی دلایلی است که لزوم ایجاد و توسعه‌ی سازوکاری برای برقراری امنیت در فضای تولید و تبادل اطلاعات جمهوری اسلامی ایران را توجیه می‌کند.

رئیس پلیس فتای انتظامی استان کردستان با بیان اینکه بر خلاف تصور اشتباه مبنی بر مجازی بودن فضای تبادل اطلاعات گفت: فضای فتا (سایبر) یک فضای کاملاً واقعی است که قابلیت انجام بیشترین جرایم و یا انواع عملیات‌های واقعی در آن وجود دارد.

وی ادامه داد: انواع آسیب‌ها و تهدیدات از جمله تخریب و انهدام، تحریف و انحراف، ربایش و ازاله، افشا و قطع و سایر جرایم از راه دور و نزدیک در این فضا رخ می دهد.

وی با تأکید بر اینکه پلیس فتا، توان پی‌جویی و رسیدگی به جرایم سطح بالای فناورانه را دارد، تصریح کرد: ایجاد امنیت و کاهش مخاطرات برای فعالیت‌های علمی، اقتصادی، اجتماعی در جامعه‌ی اطلاعاتی، حفاظت و صیانت از هویت دینی و ملی، مراقبت و پایش از فضای تولید و تبادل اطلاعات برای پیش‌گیری از تبدیل شدن این فضا به بستری برای انجام هماهنگی‌ها و عملیات‌ برای انجام و تحقق فعالیت‌های غیرقانونی و ممانعت از تعرض به ارزش‌ها و هنجارهای جامعه در فتا از جمله‌ وظایف و مأموریت‌های پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجاست.

رئیس پلیس فتای استان کردستان با بیان اینکه افراد بزه دیده به دلیل عدم آگاهی آنان متحمل ضرر و زیان شده اند، گفت: پلیس فتای استان آمادگی خود را در راستای همکاری در حوزه فرهنگی و آگاهی سازی مردم اعلام می کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مجرمین و متهمینی که دستگیر شده‌اند بیشترین تأثیر را از ماهواره و فیلم‌های ماهواره‌ای دریافت کرده اند، لذا نیازمند توجه و بررسی همه جانبی علمی این موضوع است.

انتهاي پيام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول