بِکش بِکش مقامات بر سر «فیس‌بوک»

[مرور بهار 92 | مرور تابستان 92 | مرور زمستان 92]

وبلاگ نیوز در پاییز 92، 631 خبر و گزارش را در عرصه فضای مجازی منتشر کرد.

در این میان مهمترین خبر و گزارش های داخلی، علاوه بر ادامه حضور و تکذیب حضور دولتی ها در فیس بوک، تلاش های برخی مقامات دولت یازدهم برای رفع فیلترینگ شبکه های اجتماعی خارجی مانند فیس بوک، به خصوص اقدامات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از موضوعات پررنگ این فصل از سال بود.

انتصاب دبیر شورای عالی فضای مجازی، حضور وزیر ارتباطات در شبکه های اجتماعی داخلی، موضع گیری آیت الله مکارم شیرازی در قبال سخنان وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی در مورد فیس‌بوک، هجوم ایرانی ها به صفحات فیس بوک برخی افراد مشهور و دستگیری چند جاسوس سایبری توسط اطلاعات سپاه پاسدارن نیز از موضوعات مهم داخلی بوده اند.

در زمینه مسائل بین الملل نیز ادامه موضوع جاسوسی سایبری ایالات متحده امریکا از کاربران، و راه اندازی ارتش سایبری انگلیس از مسائل مهم بوده است.

1 مهر- «تابعیت از قانون برای همه لازم است و برای مسئولان لازم‌تر»

فرمانده نیروی انتظامی گفت که «من به شخصه اشکالی نمی‌بینم که خدمت محور و در جاهایی هدفمند از شبکه اجتماعی فیس‌بوک استفاده کنیم». (+)

2 مهر- صفحه منتسب به حمید میرزاده، سرپرست دانشگاه آزاد جعلی است و وی در فیس‌بوک عضویت ندارد

در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید صفحه‌ای در فیس‌بوک به نام سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی شد که با پیگیری‌های انجام شده، مشخص شد حمیدمیرزاده، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در فیس بوک عضویت ندارد و این صفحه جعلی است. (+)

2 مهر- منافقین در فیس‌بوک فعالیت گسترده‌ای دارند

یکی از نجات یافتگان کادر نظامی سازمان منافقین گفت: فضای مجازی و به طور خاص فیس‌بوک محل فریب و نیرنگ سازمان منافقین است. (+)

2 مهر- جابه‌جایی در مرکز رسانه‌های دیجیتال ارشاد

با حکم علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر «حسن علیزاده» از مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خداحافظی کرد و دکتر «حسن نجفی سولاری» جایگزین او شد. (+)

4 مهر- اوباما دلیل عدم اجازه به فرزندانش در خصوص استفاده از فیس بوک را فاش کرد

رییس جمهور امریکا در خصوص منع استفاده فرزندانش از فیس بوک گفت: چرا باید بخواهیم با افراد زیادی که نمی‌شناسیم روبه‌رو شویم در حالی که آنها از امور ما باخبر باشند؟ (+)

8 مهر- تکذیب عضویت دریابان شمخانی در فیس بوک

دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در اطلاعیه ای اعلام کرد که علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در شبکه های اجتماعی عضویت ندارد. (+)

8 مهر- تشکیل واحد ویژه سایبری در ارتش انگلیس

وزارت دفاع انگلیس برای توسعه فعالیت های جاسوسی خود در فضای سایبری، واحدی ویژه و تخصصی را دایر می کند. (+)

9مهر- «آپارات» اجتماعی‌تر شد

«اشتراک گزاری ویدیوها» و «اجتماعی تر شدن» فضای آپارات از آخرین اخبار این سرویس دهنده اشتراک ویدیو است. (+)

10 مهر- نگهداری یک ساله اطلاعات سایبر مردم در نهادهای جاسوسی آمریکا

اسناد جدید افشا شده در مورد فعالیت های جاسوسی آژانس اطلاعات ملی آمریکا (NSA) حکایت از آن دارد که اطلاعات جمع آوری شده از فعالیت های سایبر شهروندان آمریکایی بدون دلیل دست کم به مدت یک سال در نهادهای جاسوسی نگهداری می شود. (+)

11 مهر- وزیر اقتصاد فیس‌بوکی نیست

«علی طیب‌نیا» وزیر امور اقتصادی و دارایی با تکذیب شایعه عضویتش در شبکه اجتماعی «فیس‌بوک» گفت: صفحه منتسب به اینجانب در فیس‌بوک جعلی است و بدون اطلاع بنده ایجاد شده است. (+)

11 مهر- «درود» فیس‌بوک به جواد ظریف

شب گذشته، دکمه «بفرست» در شبکه اجتماعی فیس‌بوک که به منظور ارسال وضعیت کاربران استفاده می‌شود، برای ساعاتی به عنوان «درود بر جواد ظریف» تغییر کرد. یکی مسئولان فیسبوک در گفتگو با بلومبرگ در مورد این اتفاق گفت: فیس بوک در ترجمه فارسی اش دست نبرده. کلمات استفاده شده در ترجمه ها توسط کاربرها انتخاب و به رای گذاشته می شوند در این میان اگر متوجه استفاده از کلمه نامناسبی شویم آن را حذف می کنیم. (+)

15 مهر- شبکه‌های اجتماعی در صدر تهدیدات اینترنتی کشور

رئیس پلیس فتای گیلان گفت: شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه فیس‌بوک در صدر تهدیدات اینترنتی کشور است و جوانان نباید تحت تأثیر جاذبه‌های کاذب آنها قرار گیرند. (+)

15 مهر- نظر وزیر ارتباطات درباره فیس‌بوک «فیلتر» شد؟

وزیر ارتباطات گفت که قرار نیست فیس‌بوک رفع فیلتر شود. (+) یک روز بعد، روابط عمومی وزارت ارتباطات این خبر را تکذیب کرد و اعلام کرد که «ایشان اظهار داشته اند من تا کنون چنین حرفی نزده ام.» (+)

16 مهر- «هیچ برنامه ای برای رفع فیلتر فیس بوک نداریم»

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در حال حاضر هیچ برنامه ای برای بررسی رفع فیلتر فیس بوک ندارد. (+)

16 مهر- اعتراض وکیل خانواده ستار بهشتی به رأی صادره

صدور کیفر خواست «قتل شبه عمد» در خصوص پرونده ستار بهشتی موجب اعتراض خانواده وی و وکیل آن‌ها شده است. (+)

17 مهر- ادعاهای یک پایگاه خبری «معتدل»

یک پایگاه خبری ادعا کرد با توجه به وجود ۷ عضو دولت از ۱۳ عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، ترکیب این کارگروه به نفع رفع فیلتر فیس‌بوک تغییر کرده است. (+)

17 مهر- یک انتصاب در مرکز ملی فضای مجازی

محمود واعظی به عنوان سرپرست مرکز ملی فضای مجازی، محمدحسن انتظاری را به سمت مشاور عالی سرپرست منصوب کرد. (+)

17 مهر- ۱۴درصد کاربران ایرانی عضو شبکه‌های اجتماعی هستند

رئیس پلیس فضای تبادل اطلاعات با اشاره به ضریب نفوذ ۶۱درصدی اینترنت در ایران گفت: 14 درصد استفاده از اینترنت برای شبکه‌های اجتماعی است. (+)

21 مهر- کمپین تمسخر نتانیاهو در توییتر

«کمپین جین‌پوشان» در پاسخ به مصاحبه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی با شبکه بی‌بی‌سی فارسی آغاز شد. نتانیاهو در آن مصاحبه اعلام کرده بود که «من فکر می‌کنم اگر مردم ایران آزاد بودند، شلوار جین می‌پوشیدند، به موسیقی غربی گوش می‌دادند و انتخاباتی آزاد می‌داشتند.» کاربران ایرانی در واکنش به مصاحبه نتانیاهو با راه انداختن کمپینی در شبکه های اجتماعی مخالفت صریح خود را با اظهارات این مقام رژیم صهیونیستی اعلام کردند به نحوی که این موضوع در کمتر از ۴ روز به تیتر اول خبرگزاری های خارجی مانند نیویورک تایمز و واشنگتن پست تبدیل شد. (+) [گزارش تصویری مرتبط]

920714-13

22 مهر- عامل راه‌اندازی صفحات فیس‌بوکی دولت یازدهم دستگیر شد

سخنگوی دستگاه قضایی از دستگیری عامل راه‌اندازی صفحات فیس‌بوک برای افراد دولت یازدهم خبر داد. (+)

23 مهر- برگزاری همایشی برای شبکه‌های اجتماعی

همایش تخصصی بررسی ابعاد شبکه‌های اجتماعی با حضور فرمانده نیروی انتظامی و به همت جهاد دانشگاهی برگزار شد. (+) فرمانده ناجا در این همایش گفت که نیروی انتظامی نگاه سیاه و سفید به شبکه‌های اجتماعی ندارد و معتقد است منع کلی این شبکه‌ها نه ممکن است و نه ضروری. (+)

1 آبان- نمایش خشونت‌ در فیس‌بوک مجاز شد

فیس‌بوک که در ابتدای سال 2013 آپلود ویدیوهای خشن را در این سایت ممنوع کرده بود، از این تصمیم صرف نظر کرده تا بتواند بر دامنه کاربران خود بیفزاید. (+)

8 آبان- پربازدیدترین شبکه اجتماعی جهانی

تحلیل‌های انجام شده توسط ادوب در راستای تعامل با شبکه‌های اجتماعی، نشان از تضعیف جایگاه فیس‌بوک در دنیا و در مقایسه با دیگر شبکه‌های اجتماعی دارد در حالیکه توییتر همچنان از محل جذب بازدیدکننده، رشد ۲۵۸ درصدی سالانه را دارد. (+)

11 آبان- رییس مرکز ملی فضای مجازی مشخص شد

اولین جلسه شورای عالی فضای مجازی در دولت تدبیر و امید شامگاه شنبه ۱۱ آبان به ریاست حجت ‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران تشکیل و در این جلسه محمدحسن انتظاری با رای اکثریت اعضای شورا به عنوان دبیر شورای عالی فضای مجازی و رییس مرکز ملی فضای مجازی انتخاب شد. (+) در این جلسه روحانی بر بهره‌گیری از شبکه ملی اطلاعات تأکید کرد. (+)

920811-02

12 آبان- خودداری از ورود مرکز ملی فضای مجازی در امور اجرایی

دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی، برنامه‌ریزی در امور راهبردی و طراحی برنامه‌های کلان و ملی را از جمله اقدامات مرکز ملی فضای مجازی عنوان کرد. (+)

12 آبان- همایش «مرگ بر آمریکا» برگزار شد

در آستانه 13 آبان، همایش «مرگ بر امریکا» به همت تشکل «حزب‌الله سایبر» در سالن بصیرت محل سفارت سابق آمریکا با حضور فعالان رسانه‌های اجتماعی برگزار شد. (+)

920811-17

13 آبان- «مهین‌ترابی» عضو فیس‌بوک نیست

«مهرانه مهین ترابی» بازیگر پیشکسوت سریال های تلویزیونی گفت: در گذشته چندین بار خدمت مردم اعلام کردم که من عضو فیس بوک و هیچ فضای مجازی نیستم. (+)

13 آبان- برگزاری نشست فعالان رسانه‌های دیجیتال

نشست فعالان رسانه‌های دیجیتال با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسن نجفی سولاری، رییس جدید مرکز رسانه‌های دیجیتال ارشاد در تالار وحدت تهران برگزار شد. (+) [بسته خبری مرتبط]

920813-01

14 آبان- با فیلترینگ نمی‌توان جلوی دسترسی آزاد به اطلاعات را گرفت

جنتی، وزیر فرهنگ گفت: امروز انتقال آزاد اطلاعات به‌راحتی صورت می‌گیرد و ما هم چاره‌ای جز تسهیل این انتقال آزاد نداریم. (+)

15 آبان- روزنامه شرق از انتظارات خود از شورای‌عالی فضای مجازی می‌گوید

روزنامه شرق در گزارشی نوشت: انتظار می‌رفت در نخستین جلسه شورای‌عالی فضای مجازی در دولت جدید، موضوع فیلترینگ مطرح شود که چنین چیزی رخ نداد. (+)

20 آبان- «دنیای اقتصاد» هم رفع فیلتر فیس‌بوک را بررسی کرد

روزنامه اقتصادی «دنیای اقتصاد» در ضمیمه آخر هفته خود در 16 آبان‌ماه، به موضوع رفع فیلتر فیس‌بوک پرداخت و آسیب‌های آن برای کودکان را مورد بررسی قرار داد. (+)

20 آبان- بی‌میل نیستم در یک شبکه خوب داخلی عضو شوم

وزیر ارتباطات در یک مصاحبه با روزنامه شرق ضمن اعلام اینکه در فیس بوک عضو نیستم گفت: اگر یک شبکه خوب داخلی وجود داشته باشد، بی‌میل نیستم در آن عضو باشم. (+)

20 آبان- انتشار «مدیریت رسانه» و فیس‌بوک مسأله ساز

شماره 2 و 3 ماهنامه تخصصی «مدیریت رسانه» با محوریت مسأله شبکه اجتماعی فیس‌بوک در قالب 100 صفحه و با سرمقاله «فرشاد مهدی‌پور» درباره مباحث اخیر رفع فیلتر فیس‌بوک منتشر شد. (+)

20 آبان- ابتکار هم توییتری شد

«معصومه ابتکار»، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست پس از محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دومین عضو از هیأت دولت تدبیر و امید است که به توییتر پیوسته است. (+)

20 آبان- فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی و مخابراتی از دولت خاتمی آغاز شد

سید محمد غرضی گفت: چنانچه دولتی با آرائی بالغ بر 80 درصد مردم روی کار بیاید شبکه‌های اجتماعی می‌توانند مفید واقع شوند. (+)

21 آبان- برای رفع فیلتر فیس‌بوک باید بتوانیم صفحات نامناسب را جدا کنیم

وزیر ارتباطات گفت: علی‌رغم اظهارات وزیر ارشاد در مورد لزوم دسترسی به فیس‌بوک باید در این خصوص در دولت نظراتمان را هماهنگ کنیم. (+)

21 آبان- رفع فیلتر فیس‌بوک در دستور کار نیست

یک عضو ناظر مجلس در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه گفت: با وجودی که برخی از مسوولان دولتی صحبت‌هایی مبنی بر رفع فیلتر سایت‌های اجتماعی مطرح کرده‌اند ولی تا این لحظه موضوع رفع فیلتر از سایت‌های اجتماعی به ویژه فیس‌بوک در دستور کار قرار نگرفته است. (+)

24 آبان- «به نظرم فیس‌بوک مصداق مجرمانه نیست»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد است شبکه اجتماعی فیس‌بوک از مصادیق مجرمانه به شمار نمی‌رود و کسانی هم که در آن هستند، ارتباطات سالم و درستی دارند. (+)

26 آبان- امریکا در صدر درخواست‌های جاسوسی از گوگل

شرکت امریکایی گوگل می‌گوید شمار درخواست‌های دولت‌های جهان از این شرکت برای دستیابی به اطلاعات خصوصی کاربران از سال ۲۰۱۰ دو برابر شده است. (+)

26 آبان- نخستین حضور رئیس جدید مرکز ملی فضای مجازی در جمع فعالان مخابراتی

رئیس مرکز ملی فضای مجازی هفته آینده به عنوان اولین حضور رسانه‌ای، در جمع فعالان مخابراتی استان تهران سخنرانی خواهد کرد. (+)

27 آبان- «فیلترینگ باید از حالت سلیقه‌ای خارج شود»

دبیر شورای عالی فضای مجازی از سیاستهای این شورا برای تدوین نظام حقوقی مدون در جهت خارج شدن سیاست فیلترینگ و پهنای باند اینترنت کشور از حالت سلیقه ای خبر داد. (+)

27 آبان- «علیرضا زاکانی»، عضو شبکه خبری-اجتماعی «افسران» شد

«علیرضا زاکانی»، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی عضو شبکه خبری-اجتماعی «افسران» شد. (+) زاکانی پیش از این در شبکه اجتماعی «گوگل پلاس» عضو شده بود. (+)

27 آبان- «وزیر ارشاد رفع فیلترینگ فیس بوک را از مجاری قانونی دنبال کند»

محمدصادق کوشکی با تاکید بر اینکه سخنان وزیر ارشاد یک حرکت کاملا ارتجاعی و رو به عقب است، گفت: مسئولان ارشد نظام اعتراضات شان به قوانین مانند فیلترینگ فیس بوک را از طریق مجاری قانونی دنبال کنند. (+)

27 آبان- «بلاگفا» جای یاهو را در الکسا گرفت

سرویس‌دهنده وبلاگ «بلاگفا» توانست با یک پله صعود در رتبه‌بندی الکسا در کشور ایران، به عنوان دومین سایت محبوب ایرانی شناخته شود. (+)

29 آبان- اولین مقام رسمی ایران پا به یوتیوب گذاشت

وزیر خارجه کشورمان به عنوان اولین مقام رسمی ایرانی، ویدیویی را در یوتیوب آپلود کرد. (+)

29 آبان- امریکا در فتنه ۸۸ با فیس‌بوک و توییتر می‌خواست نظام را براندازد

رهبر معظم انقلاب در دیدار با بسیجیان تأکید کردند که آمریکا در فتنه 88 می‌خواست با فیس‌بوک و توییتر نظام اسلامی را براندازد. (+)

29 آبان- «درباره VPN بومی و طرح های دیگر بعدا اظهارنظر می‌کنم»

دبیر شورای عالی فضای مجازی از اظهار نظر در خصوص VPN بومی و سایر طرح‌های این شورا خودداری کرد و گفت: این امر نیاز به چند جلسه شورای عالی فضای مجازی دارد. (+)

29 آبان- وزیر ارتباطات عضو شبکه های اجتماعی داخلی می‌شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف تبادل نظر با کاربران شبکه های اجتماعی به عضویت شبکه های اجتماعی داخلی درمی آید. (+)

30 آبان- محسن رضایی عضو فیس‌بوک نیست

دفتر دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پی انتساب برخی اخبار در سایت‌های اجتماعی به محسن رضایی با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که محسن رضایی عضو فیس‌بوک نیست. (+)

30 آبان- پیشنهاد وطنی برای آقای وزیر

«وبلاگ نیوز» 5 پیشنهاد به وزیر ارتباطات برای عضویت در شبکه‌های اجتماعی ایرانی بررسی کرد. (+)

2 آذر- رایزنی‌های مشاور رییس جمهور برای رفع فیلتر فیس‌بوک

فاطمه رهبر، عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از جلسه مشاور رئیس جمهور با نمایندگان ۶ وزیر عضو شورای عالی فضای مجازی در جهت رفع فیلتر فیس بوک خبر داد. (+) این موضوع باعث واکنش برخی از نمایندگان مجلس شد. (+)

5 آذر- اگر فیس‌بوک باز شود، ارشاد «غیر اسلامی» می‌شود

آیت الله العظمی مکارم شیرازی گفت: از وزارت ارشاد خبرهای نگران کننده ای به گوش می رسد و اصرار این وزارتخانه بر باز شدن فیس بوک باعث می‌شود تا کل ارشاد غیر اسلامی شود. (+)

9 آذر- دولت دلایل خود درباره رفع فیلتر فیس‌بوک را به مجلس ارائه کند

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه شنیده‌ایم که دولت در حال بررسی رفع فیلتر فیس‌بوک است، گفت: نیاز است که دولت در خصوص رفع فیلتر فیس‌بوک در کمیسیون فرهنگی پاسخگو باشد. (+)

9 آذر- روایت «مشرق‌نیوز» از پشت پرده رفع فیلتر فیس‌بوک و توییتر

سایت خبری «مشرق» در خبری دلایل اصرار دولت برای رفع فیلتر فیس‌بوک و توییتر را از زبان یک سردبیر روزنامه‌های زنجیره‌ای بیان کرد که او گفته است: وضع ما در فضای رسانه‌های مکتوب خوب و با توجه به روزنامه‌هایی که در راه هستند بهتر هم می‌شود، اما در فضای مجازی و سایبر ضعف‌های جدی داریم. بروید فشار بیاورید که فیس‌بوک رفع فیلتر شود. (+)

10 آذر- بذرپاش هم به جمع «افسران» پیوست

«مهرداد بذرپاش»، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی عضو شبکه خبری-اجتماعی افسران شد. (+)

10 آذر- «کاری که در فیس‌بوک انجام می‌شود جرم است نه عضویت در آن»

رئیس مرکز امار و انفورماتیک قوه قضاییه اعلام کرد: ما با فیس‌بوک مخالف نیستیم بلکه با فسادی که در آن انجام می‌شود مخالفیم. (+)

11 آذر- «هر شبکه اجتماعی که مصادیق مجرمانه داشته باشد با آن برخورد می‌شود»

سخنگوی قوه قضاییه صحبت‌های دیروز معاون آمار و انفورماتیک این قوه تایید کرد و گفت: هر شبکه‌ای اجتماعی که مصادیق مجرمانه داشته باشد باید با آن برخورد شود. (+)

11 آذر- اخطار فرمانده ناجا به مسئولان فیس‌بوکی

فرمانده نیروی انتظامی در واکنش به استفاده برخی مسئولان دولتی از شبکه‌های اجتماعی و فیس‌بوک گفت: این روش که برخی مسئولان آرام آرام شروع به عبور از خط قرمز کرده و وارد فضاهایی می‌شوند که استفاده از آن برای شهروندان ممنوع است، چیز خوبی نیست و همه باید در این زمینه رعایت کنند. (+)

12 آذر- بررسی فیس‌بوک در قانون جامع مطبوعات

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع فیس بوک جزء مواردی است که در قانون جامع مطبوعات مورد بررسی قرار می گیرد. (+)

12 آذر- ایران در کشف جرایم سایبری پیشرو است

سردار احمدرضا رادان، جانشین فرمانده انتظامی جمهوری اسلامی ایران مدعی شد با نزدیک ۷۲درصد کشف جرایم فضای مجازی از بسیاری از کشورهای باسابقه جلوتر است. (+)

12 آذر- بازداشت چند فعال سایبری مرتبط با بیگانگان

سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد که چند فعال سایبری مرتبط با بیگانگان را در قالب یک شبکه امنیتی-رسانه‌ای در کرمان بازداشت کرده است. (+)

13 آذر- انتصاب هشتمین عضو حقیقی برای «شورای عالی فضای مجازی»

مهدی اخوان بهابادی دبیر سابق شورای‌عالی فضای مجازی با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی، عضو حقیقی شورای‌عالی فضای مجازی شد. (+)

14 آذر- شناسایی جعل کننده فیس بوک محسن رضایی

فردی که در یکی از شبکه‌های اجتماعی، اخباری را در ارتباط با دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام جعل می‌کرد، شناسایی شد. (+)

16 آذر- وزیر ارتباطات؛ دومین مقام مسئول عضو در کلوب

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان دومین مقام مسئول در کشور، عضو «کلوب» شد. (+)

16 آذر- آرزوی ما این است که مردم راحت‌تر از شبکه‌های اجتماعی سالم استفاده کنند

وزیر ارتباطات گفت که آرزو دارد مردم راحت‌تر، سریع‌تر و بدون فیلتر، از شبکه‌های اجتماعی سالم استفاده کنند. (+)

16 آذر- هجوم دسته جمعی ایرانی‌ها به صفحه فیس‌بوک مسی!

از زمانی‌که مشخص شده است تیم ملی فوتبال ایران قرار است در برابر آرژانتین قرار بگیرد، برخی کاربران ایرانی فیس‌بوک با کامنت‌های فارسی خود به صفحه رسمی لیونل مسی هجوم بردند. (+)

16 آذر- وزیر ارتباطات در شبکه‌های اجتماعی چه گفت؟

وزیر ارتباطات در نخستین حضور خود شبکه‌های اجتماعی کلوب، تبیان و زیگور، به سئوالات کاربران پاسخ داد. (+)

16 آذر- ۲میلیون حساب کاربری در شبکه های اجتماعی هک شد

یک شرکت امنیت سایبری واقع در شیکاگو با انتشار گزارشی اعلام کرد که دست‌کم ۲ میلیون حساب کاربری در فیس‌بوک، گوگل، توئیتر، یاهو و دیگر شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های اینترنتی سرقت شده است. (+)

19 آذر- عزیزان من! فیس‌بوک باعث نشر فساد است

سایت دفتر آیت الله مکارم شیرازی، متن استفتا از این مرجع تقلید را در خصوص فیس‌بوک منتشر کرد. (+)

19 آذر- «نارنجی»نویس‌ها چرا بازداشت شدند؟

دستگیری اعضای نویسنده وبلاگ «نارنجی» این سئوال را در ذهن به‌وجود می‌آورد که مگر یک وبلاگ فناوری اطلاعات هم برای کشور ما خطرآفرین است؟ (+)

20 آذر-ساماندهی شبکه‌های اجتماعی توسط مرکز ملی فضای مجازی

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: مرکز ملی فضای مجازی در راستای وظایف قانونی خود در نظر دارد به طراحی راهبردها و سیاست¬های کلان استفاده از شبکه¬ های اجتماعی مبادرت ورزد. (+)

20 آذر- در خصوص فیس‌بوک تابع قانون کشور هستیم

وزیر ارشاد گفت: برخی روابط در فیس‌بوک از نظر اخلاقی بسیار نامناسب است اما از آن می‌توان به شکل مناسب هم استفاده کرد. این عقیده شخصی بنده است و از لحاظ قانونی تابع کمیته تعیین مصادیق مجرمانه هستیم. (+)

20 آذر- ماجرای فیس‌بوک لیونل مسی خرابکاری سازماندهی شده بود

یک کارشناس امنیت سایبری با برشمردن استدلال‌هایی، ماجرای منتسب به ایرانی‌ها در صفحه فیس‌بوک لیونل مسی را ساماندهی شده و با هدف ضربه زدن به حیثیت ایرانی‌ها دانست. (+)

20 آذر- بررسی خوبی‌ها و بدی‌های شبکه‌های اجتماعی در «کافه سؤال»

تهیه‌کننده برنامه «کافه سوال» با اشاره به فصل جدید برنامه‌اش گفت: این برنامه در فصل جدید به موضوع روابط انسانی در جامعه مدرن و بحث شبکه‌های اجتماعی اینترنتی می‌پردازد. (+) [بسته خبری مرتبط]

20 آذر- آغاز «سر به مُهر»؛ روایت دختر ِ تنهایِ خجالتیِ وبلاگ‌نویس

اکران فیلم سینمایی «سر به مُهر»، به کارگردانی و نویسندگی «هادی مقدم‌دوست» از ۲۰ آذر آغاز شده است. فیلم سینمایی «سر به مُهر» داستان دختری تنها و خجالتی را روایت می‌کند که تلاش می‌کند تنهایی‌های خود را در وبلاگش با دیگران به اشتراک بگذارد. (+) [بسته خبری مرتبط]

21 آذر- دولت درخواست رفع‌فیلتر فیس‌بوک را مطرح نمی‌کند

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه معتقد است دولت درخواست رفع فیلتر فیس‌بوک را به صورت رسمی مطرح نمی‌کند. (+)

21 آذر- کامنت‌های ایرانی صفحه مجری برزیلی را بست

مجری زن برنامه قرعه کشی جام جهانی که صفحه هوادرانش در فیس بوکش مورد هجمه سنگین گروهی از ایرانیان عصبانی قرار گرفت، پس از افزایش این حملات، صفحه هوادارانش را برای عموم مسدود کرد. (+)

24 آذر- «دغدغه دولت رفع فیلتر فیس‌بوک است»

معاون فرهنگی سپاه پاسدارن اسلامی، معتقد است: دغدغه فرهنگی دولت بیش از آنکه سبک زندگی اسلامی-ایرانی باشد رفع فیلتر فیس بوک است. (+)

24 آذر- معلوم نیست رفع فیلتر فیس‌بوک به نفع کشور باشد

علی مطهری در گفت‌وگو با روزنامه خبر درباره فیلترینگ فیس‌بوک گفت: در مورد فیس بوک البته فعلا نظری ندارم و در حال تحقیق هستم ولی معلوم نیست که رفع فیلتر به نفع کشور باشد. (+)

24 آذر- انصراف وکیل خانواده ستار بهشتی از پیگیری پرونده

وکیل مدافع اولیاء دم ستار بهشتی گفت: موکلانم از پیگیری پرونده ستار بهشتی با اتهام قتل شبه عمد انصراف دادند و این مساله طی نامه ای به دادستان تهران اعلام خواهد شد. (+)

26 آذر- شبکه ملی اطلاعات در سال ۹۴ راه‌اندازی می‌شود

وزیر ارتباطات گفت: در زمان ورودم به وزارتخانه ظرفیت اینترنت ۷۰گیگابیت بر ثانیه بود که تا اواخر سال آینده به ۷۰۰گیگابیت بر ثانیه خواهد رسید یعنی ۱۰۰برابر می‌شود. (+)

26 آذر- فیس‌بوک «نانوشته‌ها» را هم می‌خواند

فیس‌بوک در مقاله‌ای اعلام کرده است که می‌تواند پیش‌نویس نوشته‌های کاربر را که نهایتا تصمیم به انتشار آن‌ها نمی‌گیرد، همان‌طور که تایپ می‌شوند، ذخیره و نگه‌داری کند. (+)

27 آذر- جمشید مشایخی «مسی» را در آغوش می‌گیرد

جمشید مشایخی با هزینه یک باشگاه فوتبال برای عذرخواهی از مسی در خصوص آنچه در فیس‌بوک وی رخ داده است، عازم اسپانیا می‌شود. (+)

28 آذر- وی‌چت فیلتر شد

نرم‌افزار WeChat در بسیاری از آی‌اس‌پی‌ها از جمله مخابرات، مبین‌نت و ایرانسل فیلتر شده است. (+) [بسته خبری مرتبط]

29 آذر- تشکیل گروه فرهنگی-اجتماعی برای بررسی وضعیت شبکه‌های اجتماعی ایرانی

دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به سوالی در رابطه با وضعیت فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس بوک و توییتر مطرح کرد: این بحث به بررسی عمیقی نیاز دارد و باید آن را کارشناسی کرد. (+)

30 آذر- محسن هاشمی «وی‌ پی‌ ان» هم ندارد

محسن هاشمی، معاون عمرانی دانشگاه آزاد گفت: نه خودم در فیس بوک صفحه ای دارم و نه در جریان سیاست سایت های هوادارن هستم. (+)

انتهای پیام/.

One comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول