برخی مردان فیس بوک را به خانواده ترجیح می دهند

به گزارش «وبلاگ‌نیوز» و به نقل از مشرق، موج شبکه های اجتماعی و در رأس آن ها فیس بوک مدت هاست که زندگی ها را تحت تأثیر قرار داده است  و حتی برای شماری از نان شب هم واجب تر شده است. در اطراف خود افرادی را می بینیم که ساعت های زیادی از زندگی خود را صرف حضور در شبکه های اجتماعی می کنند و هر لحظه با یک کلیک به صفحه شخصی دیگران سرک کشیده و از اوضاع و احوال تنها باخبر می شوند. عضویت هر روزه تعداد زیادی از مردم در شبکه های اجتماعی زنگ خطری است که بارها از سوی کارشناسان به صدا درآمده است. زندگی بسیاری از زوج های جوان به خاطر این شبکه ها به ورطه نابودی کشیده شده و آثار زیانبار آن نیز دامن بسیاری از زنان و مردان را گرفته است به طوری که به خطر افتادن فضای خصوصی افراد و از هم پاشیده شدن اساس خانواده ها، مهم ترین و جدی ترین آثار منفی شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک است.

روزنامه دیلی میل چاپ انگلیس چندی قبل در گزارشی اعلام کرد: شبکه مجازی فیس بوک در ردیف سومین عامل بر هم زننده خانواده های انگلیسی  و جدایی آن ها از یکدیگر قرار گرفته است. در این گزارش آمده است فیس بوک خود به عاملی بزرگ در کاهش ازدواج ها و افزایش طلاق ها منجر شده است و از مهم ترین تأثیرهای فیس بوک که در پرونده های طلاق عنوان شده، برقراری ارتباط دوباره، ارسال پیام های نامناسب و یا گزارش خیانت طرف مقابل از طریق دوستان فرد بوده است.
گرچه آمار دقیقی از تعداد زنان و مردان حاضر در شبکه های اجتماعی و بخصوص فیس بوک وجود ندارد اما بیشترین جرایمی که در دنیای مجازی و همچنین اخاذی به وسیله آن اتفاق افتاده است مربوط به مردانی است که ساعت های زیادی از زندگی شان را در وب گردی و شبکه فیس بوک سپری می کنند. اغلب مردان فیس بوکی زندگی در فضای مجازی را به زندگی در دنیای واقعی ترجیح می دهند و به این ترتیب به بیماری تحت عنوان سایبر فوبیا که نشانه هایی همانند اعتیاد به مواد مخدر را دارد مبتلا می شوند.

روانشناسان و جامعه شناسان با انجام تحقیقات و بررسی های علمی به دنبال یافتن پاسخی برای این سؤال ها هستند.  چه خلأ هایی باعث می شوند که مردان فیس بوکی زندگی در این فضا را به زندگی واقعی ترجیح دهند و زندگی این افراد دچار چه تغییراتی می شود و دیدگاه آنها نسبت به همسر و یا فرزندان و اطرافیانشان چقدر دچار دگرگونی می شود؟

دکتر حسین ابراهیمی مقدم، روانشناس معتقد است باید از دو بعد به این موضوع نگاه کرد. وی می گوید:  «اول این که این مردان  چه نوع معضلات و کمبودهایی دارند که به این سمت کشیده شده اند و دوم این که دنیای مجازی و فضای فیس بوک  در طولانی مدت چه مضراتی در زندگی شان برجا خواهدگذاشت.»

وی ادامه داد: «بررسی ها نشان داده  است خیلی از این افراد با مشکلات خاص روانی مواجه هستند. در درجه اول خیلی از این افراد بدآموزی های دوران کودکی را با خود دارند  و شماری از آن ها ناکامی ها و عقده های روانی دوران کودکی شان به یکباره سرباز کرده  و عده خیلی زیادی نیز فقدان مهارت های اجتماعی و ارتباطی را تجربه کرده اند. به عبارت دیگر این گونه مردان به جای این که در دنیای واقعی به دنبال به دست آوردن کسانی باشند که می توانند برای آن ها نقش همسر آینده را داشته باشند عمدتاً در دنیای مجازی به دنبال این افراد می گردند.

گروه دیگر کسانی هستند که اعتماد به نفس پایینی دارند و احساس می کنند اگر در دنیای واقعی بخواهند ارتباط برقرار کنند احتمالاً مورد قبول قرار نخواهند گرفت و باعث می شود به دنیای مجازی رو بیاورند. شماری از آن ها با استفاده مکرر از سیستم دنیای مجازی اصطلاحاً دچار اعتیاد به اینترنت و یا فیس بوک می شوند به طوری که واژه جدیدی تحت عنوان «سایبر فوبیا» برای آن ها در نظر می گیریم که نشانه هایی شبیه نشانه های اعتیاد و نشانه های ترک آن مانند سندروم خماری، سندروم نرسیدن مواد مخدر که فرد را بی قرار می کند و التهاب و اضطراب را به همراه دارد.»

داور شیخاوندی آسیب شناس اجتماعی، تقلیل ارتباطات عاطفی را عامل کشیده شدن بدون حد و مرز مردان به سوی دنیای مجازی و فضایی غیر از فضای گرم خانواده می داند و می گوید: «مردانی که روابط خوبی با خانواده و همسر ندارند سعی می کنند با کارها و برنامه های دیگری خودشان را سرگرم کنند و با توجه به گسترش فضای مجازی در میان خانواده ها، آن ها حضور در این فضا را انتخاب می کنند. البته افرادی هم هستند که با گذراندن زمان زیادی در خارج از خانه و یا مطالعه کتاب و روزنامه زمانی که در خانه هستند تلاش می کنند تا کمترین ارتباط متقابلی با همسر و یا فرزندان داشته باشند. افرادی که امکاناتی مانند اتاق خصوصی در خانه ندارند در تنهایی خود آهنگ گوش می کنند و یا استراحت می کنند. همه اینها از کمرنگ شدن ارتباطات عاطفی در خانواده حکایت می کند و مردان به جای این که به خانواده و فرزندان توجه داشته باشند به کارها و سرگرمی های دیگری علاقه نشان می دهند.»

دکتر شیخاوندی ژاپن را به عنوان یکی از کشورهایی که از نظر ارتباطات عاطفی دچار مشکل است مثال زد و گفت: «در ژاپن زنان همیشه از این که از صبح تا شب باید کار کنند و فقط برای استراحت و خواب به خانه بیایند ناراحت هستند. زوج های ژاپنی به خاطر کم شدن ارتباطات عاطفی به دنیای مجازی روی می آورند و ساعت هایی را که در کنار یکدیگر هستند با اینترنت و شبکه های مجازی پر می کنند. متأسفانه امروزه صحبت های بین زن و شوهر ها و یا والدین و  فرزندان فقط به خواسته هایشان از یکدیگر محدود شده است.»

تأثیر نامطلوب فیس بوک در زندگی زوج ها، واقعیت تلخی است که هر روز شاهد انعکاس آن در رسانه ها هستیم. استفاده نادرست از این فضای مجازی  باعث شده است که زندگی های بسیاری دچار تلاطم شود.

دکتر ابراهیمی مقدم روانشناس درباره تأثیرهای منفی فیس بوک می گوید: «نخستین تأثیرمنفی  بالا رفتن نرخ افسردگی در این افراد است. بررسی ها نشان می دهد کاربران فیس بوکی نسبت به افراد عادی از درجه افسوس و افسردگی بالاتری برخوردارند و این افراد عمدتاً زندگی های دیگران را زمانی  در فیس بوک تجربه می کنند و می بینند که آن ها در زمان های خوب، خوش و شادی عکس ها و مطالب خودشان را گذاشته اند و معمولاً با این کار می خواهند نشان بدهند آدم های خوشبختی هستند.

کاربر فیس بوک با دیدن این صحنه ها بتدریج احساس می کند که خودش صاحب چنین موقعیت هایی نیست و کم کم احساس بدبختی و موفق نبودن در زندگی بر او چیره خواهد شد. این احساس یأس و ناامیدی بتدریج در زندگی تأثیر گذار بوده و مشکل ساز می شود. از طرف دیگر مقایسه کردن های متعدد مانند مقایسه همسر یا وضع زندگی خود با دیگران بتدریج منجر به بوجود آمدن حساسیت می شود که خود این مسأله موجب ایرادگیری بیش از اندازه و در طولانی مدت باعث مشکلات خاصی از قبیل احساس های ناخوشایند در زندگی خواهد شد.»

وی ادامه داد: «از طرف دیگر متأسفانه برخی کاربران فیس بوک بعضی از موازین اخلاقی مانند پوشش یا مواردی از این قبیل را کمتر رعایت می کنند و خود این هم در دراز مدت تأثیرات منفی می گذارد. یک نکته بسیار جالب این است که خیلی از مواقع افراد حتی به کسانی که آمارگران رسمی محسوب می شوند، اطلاعات نمی دهند و این در حالی است که به راحتی اطلاعات شخصی و خصوصی خود را روی فیس بوک می گذارند که دیگران از این اطلاعات استفاده کنند. این امر حساسیت اعضای خانواده را به وجود آورده و منجر به ایجاد احساس شک و تردید و سوءظن در خانواده می شود که همه اینها بتدریج پایه های خانواده را هدف قرار می دهد.»

دکتر شیخاوندی، افزایش درک متقابل درون خانواده ها را بهترین راه حل برای جلوگیری از سقوط در ورطه دنیای مجازی می داند و می گوید: «خانواده ها باید با یک برنامه ریزی مناسب زمان هایی را به گزارش دادن به یکدیگر اختصاص دهند. در این زمان ها اعضای خانواده از کارها و برنامه هایی که دارند برای یکدیگر حرف بزنند و برای حل مشکلات با یکدیگر مشارکت کنند. مردانی که با یک مدیریت صحیح در خانواده بتوانند فضای درک متقابل را به وجود بیاورند کمتر به سمت دنیای مجازی و فیس بوک کشیده می شوند. سرگرمی های کاذب فیس بوک مانع از ارتباطات عاطفی می شود.»

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول