اما و اگرهای ورود شبکه های مجازی به مدارس

به گزارش «وبلاگ‌نیوز» و به نقل از اواخر سال گذشته بود که حمید رضا کفاش، معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش از ورود شبکه های اجتماعی به مدارس خبر داد. این موضوع در حالی رسانه ای شد که هنوز بحث هوشمند سازی مدارس گرفتار مشکلات اعتباری است و به رغم گذشت چند سال از افتتاح نخستین مدارس هوشمند هنوز آموزش و پرورش نتوانسته آن طور که باید و شاید این طرح را در مدارس عملی کند.

مهدی نوید ادهم، دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش درباره راه اندازی شبکه های اجتماعی ویژه دانش آموزان و ورود شبکه های اجتماعی به مدارس با بیان اینکه انسان یک موجود اجتماعی و هویت او در گروی مناسبات اجتماعی است می گوید: هرچه ارتباطات و مناسبات اجتماعی یک فرد ارتقا می یابد، به همان میزان بر آگاهی ها، شناخت و مهارت های وی نیز افزوده می شود در نتیجه شخصیت فرد نیز ارتقا می یابد.  ادهم با تاکید برفراهم کردن زمینه های اجتماعی شدن و تعاملات اجتماعی دانش آموزان در مدارس خاطرنشان می کند: جامعه پذیری یکی از وظایف و کارکردهای آموزش و پرورش است اما کانون این برنامه ها باید مبتنی بر ارتباطات واقعی باشد نه ارتباطات دنیای مجازی؛ بنابراین مکانیزم هایی که لازمه شکل گیری یک ارتباط منسجم اجتماعی اعم از ارتباط با همسالان، دوستان، والدین، معلمان، اقوام، بزرگترها و و افراد جامعه است باید در دستور کار جدی آموزش و پرورش قرار بگیرد.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش درباره آموزش فرهنگ استفاده از شبکه های اجتماعی مجازی در بین دانش آموزان نیز می گوید: ورود شبکه های مجازی به جوامع امری اجتناب ناپذیر است و دانش آموزان نیز به عنوان شهروندان در محیط خارج از مدرسه به این فضاهای مجازی دسترسی دارند و ضمن پذیرش محاسن شبکه های اجتماعی و استفاده بهینه و مدیریت درست آن باید بتوانیم شبکه های اجتماعی مجازی را همسو با شبکه های اجتماعی واقعی ساماندهی کنیم؛ به این معنا که فرهنگ مواجه هوشمندانه و دقیق با شبکه اجتماعی مجازی را در داخل شبکه اجتماعی واقعی بوجود آوریم.

نوید ادهم تاکید می کند: براین اساس دانش آموزان در محیط اجتماعی واقعی باید به درجه ای از رشد و بلوغ فکری، رفتاری و معرفتی برسند که بدانند در برقراری ارتباط در فضای مجازی با هر فردی ارتباط برقرار نکنند و مسوولیت برقراری ارتباط را بپذیرند و وارد هر شبکه مجازی نشوند و ضمن داشتن زندگی شفاف در جریان آثار مثبت و منفی ارتباطات اجتماعی مجازی باشند،  بنابراین  اگر بتوانیم شبکه اجتماعی واقعی را بدرستی ساماندهی کنیم نه تنها نباید از مواجه شدن با شبکه های اجتماعی مجازی هراس داشته باشیم بلکه به عنوان یک فرصت باید با این تکنولوژی برخورد کنیم.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش اذعان  می کند: مهمترین اصل حاکم بر خانواده و مدرسه به عنوان دو رکن اساسی تربیتی دانش آموزان در مواجهه با تکنولوژیهای جدید باید اصل مصون سازی باشد نه محدودیت آفرینی؛ بنابراین باید دانش آموزان را با افزایش آگاهی و اطلاعات از درون مصون کنیم تا نگران حضورشان در این گونه فضاها نباشیم تا آنها آزادانه و با آگاهی از آسیبهای تکنولوژی جدید و شبکه های اجتماعی مجازی دوری کنند نه با اجبار چرا که این نوع تکنولوژی محدودیت پذیر نیست. به گفته نوید ادهم، یکی از آسیبهای جدی شبکه های اجتماعی مجازی، برخلاف عنوانی که دارند تقویت روحیه فردگرایی است و تنها شدن آدمها حتی در بین گروههای واقعی و حتی در جمع خانواده از نکات منفی این تکنولوژی است، چرا که فرد در جمع و در کنار اعضای خانواه حضور دارد اما با تلفن همراه خود در جای دیگریست، لذا لذت ارتباط جمعی از بین می رود.

شبکه های اجتماعی  فضای مناسبی برای دانش آموزان نیست

یک عضو کمیسیون آموزش مجلس در گفت وگو با «حمایت» می گوید:  باید روی این شبکه ها نظارت شود تا ارتباط به طوری که با مدیریت صحیح بتوان حلقه های دوستی سالم را گسترش داد.

عبدالوحید فیاضی تاکید می کند: حضور در مدرسه موجب می شود که زندگی گروهی آموزش داده شود بنابراین بهتر است ارتباط ها تحت نظارت والدین و مسئولان مدرسه باشد.

یک جامعه شناس نیز در گفت وگو با «حمایت» می گوید: اکثر هویت هایی که در فضای مجازی مطرح می شود جعلی است بنابراین این فضا محل مناسبی برای دانش آموزان نیست. زیرا افراد نمی توانند به راحتی اعتماد کنند.

بهجت یزدی معتقد است اگرچه می توان با آموزش مهارت زندگی افراد را در مقابل انواع آسیب های اجتماعی واکسینه کرد اما بدون آموزش باز گذاشتن فضای مجازی به معنای راه دادن به سوءاستفاده گران است.

به گفته یزدی شبکه های اجتماعی روحیه فردگرایی را تقویت می کند به طوری که باید روحیه جمع گرایی را تقویت کرد این در حالی است که فضاهای مجازی افراد را به درونگرایی تشویق می کند. در سال های اخیر با ورود تکنولوژی به خانه ها ارتباط ها نیز کم شده است و هر فردی با تبلت و گوشی تلفن همراه به تنهایی مشغول است. بنابراین می توان دانش آموزان را به بازی های دسته جمعی و بیرون رفتن های گروهی تشویق کرد.

به گفته یزدی با افزایش روند فردگرایی در آینده نزدیک باید شاهد افزایش افسردگی و انواع بیماری های روانی باشیم. اگرچه استفاده از تکنولوژی برای دانش آموزان موضوعی مهم محسوب می شود این در حالی است که بدون آموزش و آمادگی این موضوع آسیب های زیادی را به افراد وارد می کند بنابراین باید با برنامه ریزی تکنولوژی را در دسترس دانش آموزان قرار داد.

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول