تشریح مهم‌ترین چالش‌های کشور در فضای مجازی

به گزارش «وبلاگ‌نیوز» و به نقل از مهر، با اشاره به تحولات پیش روی دنیای امروز در فضای مجازی گفت: با توجه به تحولات فناوری و همگرايي تمام مجراهای ارتباطی و اطلاعاتی بر بستر شبکه اينترنت، تا 6 سال دیگر – سال 2020 – اتصال همه ابزارهای زندگی بشر به اينترنت را در قالب «اينترنت همه اشيا» در پیش خواهیم داشت.

وی افزود: توسعه و تلفيق هوش مصنوعي با موجودات زنده (ارگانيزم سايبرنتيك)، ايجاد محيط‏ هاي واقعيت مجازي ، ابزار هيبريد و جامع براي تمام فضاي ارتباطات و اطلاعات و تلويزيون‏هاي تعاملي از جمله تحولاتی است که با آن در سال های آتی مواجه خواهیم بود.

لزوم داشتن برنامه راهبردی برای فضای مجازی

مهندس انتظاری با اشاره به اهمیت نقش انسان به عنوان نقطه کانونی در این فضای نوین ارتباطی افزود: باید برنامه راهبردی برای مواجهه با چالش ها در این فضا و مقابله هوشمندانه در فضای سایبری داشته باشیم. از سوی دیگر با دیجیتال شدن اطلاعات و خدمات در کشور لزوم صیانت اطلاعات حیاتی و ملي کشور بیش از پیش ضرورت یافته است.

وی در توضیح چالش های فضای مجازی اظهار داشت: ما در فضای مجازی با چالش حفظ هویت ملی، اعمال حاكميت ملي و ظهور قدرت های جديد در عرصه هاي گوناگون اقتصادی، فرهنگي،‌ اجتماعي و سياسي روبرو هستیم. برای مدیریت فضای مجازی در کشور باید همگام با علوم و فناوري در عرصه بين المللي نیز حرکت کنیم.

نقض حریم خصوصی از سوی آمریکا در فضای مجازی

انتظاری درخصوص نقض حریم خصوصی توسط شرکت های بزرگ فعال در فضای مجازی تاکید کرد: در پی افشاگری جاسوسی گسترده آمریکا از اینترنت که از همکاری شرکت های بزرگی همچون گوگل نیز بهره می برد، اجلاس بزرگی از 46 کشور از جمله کشورهای اروپایی، آمریکای لاتین و دیگر مناطق دنیا و سازمان های بین المللی درخصوص حکمرانی آینده اینترنت در کشور برزیل برگزار شد که شورای عالی فضای مجازی نیز با اعزام نماینده خود به این مراسم نقشه راهی برای جلوگیری از راهبری و کنترل یکجانبه آمریکا بر فضای مجازی و اینترنت ارائه کرد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در مورد نحوه مواجهه با این تحولات و چالش ها گفت: این تغییر و تحولات در حوزه فضای مجازی در صورتی که با مدیریت و برنامه ریزی کلان همراه باشد می تواند به فرصت تبدیل شود.

مدیریت تمامی عرصه های کشور برای ورود به فضای مجازی

وی با بیان این نکته که در صورتی می توانیم این تحولات را مدیریت کنیم که نظام های اداری و ساختارهای اجرایی سنتی کشور به سمت نظام نوین حرکت کنند، به مهر گفت: رهبر معظم انقلاب برای مدیریت این تحولات عمیق در عرصه فضای مجازی اقدام به تاسیس شورای عالی فضای مجازی کردند؛ برهمین اساس شورایعالی فضای مجازی موظف است تا تمام عرصه های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور را جهت ورود به عرصه فضای مجازی مدیریت کند. همچنین از فرصت های این فضا بهره گرفته و با تهدیدهای آن مقابله کرده تا بتواند از فرهنگ و هویت ملی صیانت کند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: در صورتی که بخش های فرهنگی کشور همگام با تحولات فضای مجازی و بر اساس آموزه هاي اسلامي حرکت کنند می توانیم فضایی سازگار با اسلام و فرهنگ ملی تبیین کنیم.

مهندس انتظاری با اشاره به گسترش اقتصاد اطلاعاتی و دانش بنیان و توسعه اجتماع انسانی بر پایه شبکه اینترنت گفت: با توجه به تغییرات سریع در این حوزه، باید سرمایه گذاری وسیعی برای جذب استعدادها به ويژه در حوزه محتوا در فضای مجازی انجام گیرد.

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول