تحلیل نصوص اطلاعیه منتشر شده در دادگستری فارس

در پی انتشار مصاحبه «محمدجعفر نعناکار» کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل پیرامون موضوع شکایت علیه مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک و کامنت‌های منتشر شده ذیل این مطلب، این کارشناس با ارسال جوابیه‌ای به «وبلاگ نیوز» به نظرات درج شده پاسخ داد. متن این جوابیه به شرح زیر است:

همانطور که مستحضرید خبری در پیشخوان بعضی از رسانه‌ها منتشر گردید تحت عنوان «احضار مارک زاکربرگ مدیر شبکه اجتماعی فیسبوک به دادگاه شیراز» که بلافاصله با اقدام به موقع، هوشمندانه و مسئولانه روابط عمومی‌دادگستری استان فارس این خبر پراکنی خنثی گردید و همچنین بعضی از رسانه‌های جمعی با اقدام خودجوش و مسئولانه خود به تحلیل و بررسی حقوقی مبانی علمی‌این مسئله بر فرض صحت پرداختند، یکی از این رسانه‌های وبلاگ نیوز بوده است که با اینجانب مصاحبه کرده اند، جهت مطالعه مصاحبه می‌توانید به این لینک مراجعه نمایید. اینجانب با بررسی و تحلیل علمی، حقوقی و تخصصی به بررسی امکان اجرای این خبر پرداخته ام. اما متاسفانه برخی از دوستان با تخصص‌های دیگر ابتدا به حمله و هجمه و چسباندن عناوین مرتبط که بعضاً برخی از آنها پیگرد قانونی خواهد داشت، نمودند و البته بنده به تمامی‌نظرات قابل احترام دوستان جواب داده ام اما بعد متاسفانه بحث در جوابیه دریافتی و دیدگاه‌ها از ریل علمی‌و حقوقی خود خارج گردید.

لذا برای روشن تر شدن موضوع و ابعاد حقوقی آن به ناچار به تحلیل بیش تر و جزء به جزء اطلاعیه دادگستری و مصاحبه خود می‌پردازم.

اطلاعیه رسمی‌دادگستری کل استان فارس (لینک خبر)

در صدر آن به صراحت و نصی روان اشعار می‌دارد که «خبر احضار و اعلام جرم علیه مدیر فیسبوک، اینستگرام، واتساپ توسط مقامات قضایی استان فارس کذب است و مدیر هیچ شبکه کاربر محوری  تاکنون به دادسرای شیراز احضار نشده است.» فکر میکنم برای درک این جمله نه تنها سواد حقوقی، سواد دانشگاهی و غیره لازم نباشد و قیودی همچون «هیچ» و غیره جای هیچگونه شبهه ای باقی نمی‌گذارد، به هر حال باز با خداقوت و امتنان از اقدام هوشمندانه مسئولین دادگستری استان فارس که باز هم برای عدم درست کردن شبهه، ان قولت و یا هر گونه شایعه پراکنی، اطلاعیه را ناقص نگذاشته و به تحلیل بیشتر موضوع و سایر پرونده‌های مطروحه مشابه در دادگستری فارس می‌پردازند.

در ادامه اطلاعیه آمده است که ضمن تکذیب اخبار منتشر شده مبنی بر احضار و اعلام جرم علیه مدیر شبکه اجتماعی فیسبوک اشاره نموده است که از ابتدای سال ۹۳ شکایت تعدادی از شهروندان علیه کاربران داخلی این شبکه‌ها دائر بر نقض حریم خصوصی و همچنین کلاهبرداری مطرح گردیده است، همانطور که مشاهده می‌شود اولا شکات اشخاص خصوصی می‌باشند و ثانیاً از اشخاص خصوصی دیگری ( کاربران داخلی) و ثالثاً تحت اتهام نقض حریم خصوصی و کلاهبرداری که کاملا جنبه شخصی دارد و هیچ امنیت ملی ای و نظم عمومی‌و تزلزل نظام‌های حقوقی اشاره نگردیده است، حال آیا ما می‌توانیم به این اطلاعیه تخصیص شخصی بزنیم؟!

همچنین در بند بعدی این اطلاعیه آمده است که گزارشات و مستندات متعددی که در خصوص فعالیت گروه‌های معاند مبنی بر ترویج فساد از طریق شبکه‌های اجتماعی اخذ شده که در این خصوص اقدامات بازدارنده و همچنین دستورات قضایی لازم جهت شناسایی این کاربران صادر شده است. اما تا کنون علیه شخص خاصی اعلام جرم صورت نپذیرفته و پرونده در حال تکمیل و تحقیقات اولیه می‌باشد، همانگونه که ملاحظه می‌شود در ابتدا اشاره شده “گزارشات” نه اینکه طرح شکایت، احضار و غیره و در ادامه ذکر نموده است که شبکه‌های اجتماعی که شامل بسیاری از شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی می‌باشد و نه خاصه فیسبوک و همچنین اشاره نموده است دستورات قضایی و شناسایی جهت کاربران ( نه مدیران مسئول شبکه‌های اجتماعی) صادر گردیده که در پایان اشاره نموده تاکنون علیه شخص خاصی اعلام جرم صورت نپذیرفته است.

ایضاً در بند بعدی به همان دغدغه ای که اینجانب در دیدگاه خود اشاره نموده ام تاکید نموده است که دستگاه‌های فرهنگی و رسانه‌های گروهی باید بیش از پیش در خصوص ارتقاء فرهنگ عمومی‌اقدام نمایند.

نکته مهم در این اطلاعیه در بند آخر است که مقام قضایی توصیه نموده است که منابع غیر رسمی‌و افراد غیر مسئول از انتشار اخبار کذب خودداری نمایند.

در خصوص مصاحبه انجام شده با این جانب لازم است مواردی را متذکر شوم:

1. اولاً امکان احضار مارک زاکربرگ را تایید کرده ام. (سطراول)

2. همانطور که در متن اطلاعیه دادگستری استان فارس به نقل مقام قضایی آمده است بنده هم نیز به جهات افتراق شخص مجرم در قالب فعالیت در شبکه‌های کاربر محور و محتوا محور اشاره کرده ام.

3. هیچ سایت رسمی‌قوه قضائیه احضار مارک زاکربرگ را تایید نکرده است بلکه به طریقی که در تحلیل اطلاعیه دادگستری استان فارس اشاره نموده ام به شدت تکذیب شده است.

4. علی رغم اینکه مسئولان ذی صلاح قوه قضائیه به روش‌های بایسته خبر احضار و اعلام جرم بر علیه مارک زاکربرگ و یا مدیر هر شبکه اجتماعی را تکذیب کرده اند؛ افرادی با پا فشاری و تعصب و غلط خوانی قصد درست کردن شبهه و نهایتاً خوراک برای رسانه‌های معاند و ضد انقلاب را دارند.

5. انتظار می‌رفت افرادی که خود را دلسوز نظام مقدس جمهوری اسلامی‌ایران می‌دانند در خنثی سازی اینگونه خبر‌های کذب کمک در خور توجه می‌کردند و سر تعظیم به سوی دستور مقامات قضایی می‌آوردند.

6. در مصاحبه ضمن تایید امکان احضار مارک زاکر برگ شرایط آنرا مطرح نموده ام و حتی دلیل قانونی را نیز ذکر کرده ام، تعجب می‌کنم که چرا دوستان خلاف امر را میخواهند جلوه دهند و بنده را به دفاع از آقای مارک زاکربرگ متهم می‌کنند.

7. فارغ از تعصب و هیاهو در بررسی یک پرونده حقوقی باید دید که چه کسی جرم را مرتکب شده و چه کسی را باید احضار نمود. (کاربر، مدیر و غیره)

8. بهترین راه کار برای جلوگیری از وقوع جرم در این شبکه‌های اجتماعی از نظر اینجانب شفاف سازی قوانین و تدوین قوانین روز و کارآمد و جرم انگاری و تعاریفی مثل کاربر، مدیر، حریم خصوصی، محتوا و مانند آن می‌باشد.

9. تولید محتوای خوب و ترویج اصول و عقاید دین مبین اسلام و مذهب تشیع از جمله تبدیل تهدید‌ها به فرصت‌ها می‌باشد.

در پایان با توجه به اینکه قانونگذار طبق ماده ۱۸ قانون جرائم رایانه ای به این نکته اشاره کرده است که هرکس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی‌یا مقامات رسمی‌به وسیله سیستم رایانه یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را برخلاف حقیقت، رأساً یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقام‌های رسمی‌به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از اینکه از طریق یاد شده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

امیدوارم مصاحبه صریح و شفاف اینجانب مصادره به مطلوب نگردد و دوستان با هر دیدگاهی و با هر رشته تحصیلی مطلب بنده را تفسیر و تحریف نکنند و از تهمت، توهین، تمسخر و رفتارهای خلاف شأن رهروان حضرت محمد رسول الله (ص) و شیعه ناب علوی خودداری نمایند. ان‏شاءالله

محمدجعفر نعناکار

انتهای پیام/.

۵ comments

 • بسم الله . کارهای حیرت آور وبلاگ نیوز را باید به خاطر سپرد که همگی دال بر بیطرفی است. شما محتوای لینک ایشان را علاوه بر پیوند زدن به متن مطلب اصلی قبلی در قالب یک مطلب مستقل هم منتشر کردید ؟ حال که اینطور است بدنیست برای رعایت بیطرفی عینا مطلبی که در وبلاگ پاسداران به عنوان جوابیه ی ایشان منتشر شده را نیز عینا منتشر نمائید. با تشکر.

  • پاسخ وبلاگ نیوز:
   سلام. از آن‌جایی‌که نامی از حضرتعالی در خبر اصلی ذکر نشده است، وبلاگ نیوز موظف نیست مطلب شما را ذیل جوابیه جناب نعناکار و یا خبر اصلی ذکر کند. در این خبر جناب «مومن‌نسب» و «نعناکار» ذی‌نفع هستند که در خبر اصلی دو خبر تکمیلی از هر دو نفر درج شده است.
   با تشکر

   • 1- مگر در مورد مسائل شخصی حرف می زنیم و 2- مگر اینجا در همین خبر کلمه ای از مومن نسب نام برده شده است ! 3- آنچه که آقای نعناکار در این متن خبرداده است “صرفا” و “انحصارا” در پاسخ به متنی است که شما خود را موظف به انتشار آن نمی دانید. یا للعجب. لازم نمی دانید متن اصلی را منتشر کنید، اما لازم می دانید جوابیه را منتشر کنید ؟ این شیب داشتن وبلاگ نیوز به سمت این دیدگاهها بنظر نمی رسد که روشن نباشد ! البته درست است ، این رسانه رسانه شماست و شما مدیر آن هستید، ولی در پی اقدامات انسان، چهره انسان در ذهن دیگران شکل می گیرد…. هذا ایضا ینقضی.

 • علی شریف

  با سلام بهتر است تمام متن را می گذاشتید تا مردم و خوانندگان خودشان داوری کنند ونظر دهند نه اینکه جوابیه ای بنویسید که اصلش مشخص نیست
  جناب آقای «نعناکار» دزدی اطلاعات توسط سایت فیس بوک به ریاست آقای زاکربرگ از مردم ایران شده است یا نه ؟
  در این پرونده چه کسی متهم است کابران یا مدیر عامل ؟ اسنادش هم در سایتها موجود است اگر با نام اسناد اسنودن جستجو نمایید برخی از آنها را خواهید دید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول