نباید درباره فیلترینگ به عنوان یک موضوع سیاسی حرف زد

به گزارش «وبلاگ نیوز» به نقل از ایسنا، محمدتقی‌ روغنی‌ها درباره‌ صحبت‌های اخیر وزیر ارشاد و عقیده شخصی‌اش درباره موضوع فیلترینگ، اظهار کرد: فیلترینگ موضوعی نیست که بتوان به‌صورت کلی درباره آن صحبت کرد. در این‌که باید یک فضای سالم به‌وجود آید و فرهنگ استفاده از آن نیز ایجاد شود تا ما بتوانیم از نوآوری‌ها وتکنولوژی‌ها بهترین بهره را ببریم، شکی نیست؛ اما باید توجه داشت که نمی‌توان با ایجاد اختلال، چنین فضایی را فراهم کرد.

او نتیجه فیلتر کردن سایت‌ها را تا امروز مثبت ندانست و بیان کرد: آمارها نشان می‌دهد که شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی بیش از ده‌ها میلیون کاربر در ایران دارند. بنابراین چنین نتیجه‌ای نشان می‌دهد که فیلتر کردن هیچ نتیجه‌ای برای ما نداشته است. از همین رو، نمی‌توان موضوع فیلترینگ را با یک کلمه آری یا نه بررسی کرد.

روغنی‌ها با اعتقاد به این‌که بررسی موضوع فیلترینگ به تجمیع نگاه‌های کارشناسی نیاز دارد، تأکید کرد: باید با یک نگاه کارشناسی و با توجه به نتایجی که اقدامات قبلی داشته‌اند، به مطالعه و طراحی سیاست‌های جدید پرداخت. در عین حال، باید کاری کرد که فضاهای تخریبی نتوانند امکان ارائه داشته باشند.

این فعال حوزه رسانه در پاسخ به این‌که به‌نظر می‌رسد موضوع فیلترینگ در کشور ما به یک منازعه سیاسی تبدیل شده است، آیا این موضوع آن‌قدر اهمیت دارد که تا این حد بزرگ شود؟ گفت: در کشور ما نه‌تنها موضوع فیلترینگ، بلکه سایر موضوعات حتی در حوزه ورزش نیز سیاسی می‌شوند. در صورتی که نباید درباره فیلترینگ به‌عنوان یک موضوع سیاسی صحبت کرد و آن را مورد بحث قرار داد، چراکه این موضوع، کاملا فرهنگی است.

او افزود: نگاه سیاسی به فیلترینگ موجب می‌شود که واقعیت‌ها کم‌رنگ شوند و با بالا گرفتن بحث، اصل موضوع به فراموشی سپرده شود. می‌توان با توجه به سلیقه همه کسانی که دغدغه فرهنگی دارند، این موضوع را در حوزه فرهنگ حل کرد. ضمن این‌که باید توجه داشته باشیم سیاسی شدن، یک آفت است که موضوعات را درگیر خودش می‌کند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول