سازمان‌های مردم‌نهاد، راه‌حل جلوگیری از توهین‌های مجازی

به گزارش«وبلاگ نیوز» به نقل از ایسنا چند روزی است که جریان‌سازی جدیدی مبنی بر انتشار لطیفه‌هایی درباره برخی بزرگان نظام در نرم‌افزارهای ارتباطی موبایل از جمله «وایبر» و «لاین» مشاهده می‌شود که به سرعت نیز انتشار پیدا می‌کنند.

دکتر اسماعیل قدیمی، مدرس علوم ارتباطات در دانشگاه ، بیان کرد: من باورم نمی‌شود که این نوع جریان‌ها خودجوش، یعنی برخاسته از مردم باشند، بلکه بیشتر به نظر می‌رسد که اینها جریان‌سازی‌های سیاسی است که حتی می‌تواند بیرون از مرزها شکل گرفته باشد.

وی افزود: اصولا ریشه‌ی جوک سیاسی گفتن، بخصوص در بین ما ایرانی‌ها، استعماری است. اکنون به صورت کاملا سیستماتیک و حساب‌شده و با یک جریان دقیق، مدام در حال مسخره کردن اقوام هستند و برایشان جوک می‌سازند؛ کاملا معلوم است که پشت این قضیه یک جریان تجزیه‌طلب قرار دارد.

این استاد ارتباطات ادامه داد: استمرار این قضیه، یک نوع بدبینی و ناخشنودی قومی را در جامعه نهادینه می‌کند و سپس نارضایتی‌هایی را ایجاد می‌کند که به مرور زمان، عمیق می‌شوند؛ هرچه بیشتر نسبت به قومی جوک و لطیفه ساخته می‌شود، آن قوم بیشتر احساس جدایی و نارضایتی می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: همه این جریان‌ها زمینه‌هایی است در راستای تهاجماتی که از طریق تلویزیون‌های ماهواره‌ای و رسانه‌های در دسترس دیگر صورت می‌گیرد.

قدیمی جریان‌سازی‌های فضای مجازی، به ویژه نرم‌افزارهای ارتباطی موبایل را دشمنی با کلیت نظام، مردم و اتحاد بین مردم دانست و گفت: یکی از تجربه‌های تلخ تاریخی ما همیشه این بوده است که در طول تاریخ در سیر رابطه‌ی مردم با یکدیگر و مردم با حکومت و برعکس، تضاد دیده می‌شده است و همیشه هماهنگی، همدلی و گفت‌وگو، یک ساز و کار غایب بوده است.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: جسارت به بزرگان یا مقدسات که الان مدتی است اتفاق افتاده، همه، نشان‌دهنده این است که می‌خواهند ملت ایران را از همه آن چیزی که دارند، بگیرند. بالاخره یک عده جوان در جامعه هستند، عده‌ای تاریخ نخوانده‌اند یا اطلاعات ندارند، بنابراین ممکن است تحت تاثیر این جریان‌ها قرار گیرند و نتیجه‌ی همه اینها آسیبی است که به وحدت و ملیت ما وارد می‌شود و بسیار خطرناک است.

قدیمی در پاسخ به این پرسش که با جریان‌سازی‌هایی که در نرم‌افزارهای ارتباطی ایجاد می‌شود چگونه می‌توان مقابله کرد؟ گفت: در حال حاضر که چنین جریان‌هایی وجود دارد، ما نمی‌توانیم فیلترینگ را انتخاب کنیم و اصل وایبر و غیره را حذف کنیم؛ بنابراین راه حل درست، آموزش و مقابله‌ی سیستماتیک و برنامه‌ریزی شده است که اهداف جریان‌سازها را افشا کند.

او ادامه داد: به جرأت می‌توانم بگویم که هرکس که اینگونه جریان‌سازی می‌کند، قصدش نابودی کشور است، چون اگر ما همه مقدسات را زیر سوال ببریم دیگر حرفی برای گفتن نداریم و در واقع عاملی برای وحدت باقی نمی‌ماند.

این استاد ارتباطات همچنین درباره‌ی اینکه عده‌ای معتقدند جریان‌سازی‌های اینچنینی نشأت گرفته از داخل است تا کسب بهانه‌ای برای فیلتر کردن نرم‌افزارهای ارتباطی موبایل باشد، عنوان کرد: همه‌ی این احتمالات وجود دارد، درهر صورت وسایل ارتباط جمعی قطعا و یقینا همواره در جامعه به وجود می‌آیند و توسعه پیدا می‌کنند و مردم نیز به آنها روی خوش نشان می‌دهند یا از آنها استفاده می‌کنند.

وی معتقد است: هیچ روش و رویه‌ای نمی‌تواند وسایل ارتباط جمعی را حذف کند و هرکس که به فکر حذف این وسایل است، مسلما آب در هاون می‌کوبد و نسبت به واقعیت جامعه و این فناوری‌ها متوجه و آگاه نیست چون جامعه توسعه پیدا می‌کند و انتظارات، تمایلات، خواسته‌ها و نگاه نسل‌ها تغییر می‌کند. این وسایل ارتباط جمعی وسایلی هستند که توسعه‌ی ارتباطات را در پی دارند.

قدیمی در پایان پیشنهاد کرد: باید سازمان‌های مردم نهاد ایجاد شوند تا با این قضایا مقابله‌ی جدی کنند، ریشه‌های این جریان‌ها را شناسایی کنند و نگذارند این رویه‌های غلط و بداخلاقی‌های رسانه‌ای و ارتباطی توسعه پیدا کنند و همه چیز این کشور را به باد دهند.

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول