حضور در واتس‌آپ، وایبر و فیس‎بوک نیازمند تدبیر است

به گزارش«وبلاگ نیوز» حجت الاسلام والمسلمین سید علی طاهری درباره‎ی ابزارهای نوین ارتباطی مانند واتس‌آپ و و ایبر، گفت: باید توجه داشت هر امر جدیدی که می‌خواهد در کشور گسترش یابد یا فعال شود، به پیوست فرهنگی نیاز دارد.

وی در ادامه افزود: از یک سو ما به فناوری‌های روز نیاز داریم و از سوی دیگر هم ضرورت دارد به این ابزارهای ارتباطی جدید مانند وایبر  و واتس‌آپ مسلط باشیم.

سخنگوی  کمیسیون فرهنگی خانه‎ی ملت، ادامه داد: اینکه بخواهیم خودمان را برای استفاده‎ی مناسب از این ابزارها آماده کنیم، شکی نیست.

نماینده مردم گرگان و‌ آق قلا در مجلس شورای اسلامی، گفت: امروزه استفاده از فناوری‎های نوین ضروری است، اما باید نسبت به آن آشنایی پیدا کنیم و به همین دلیل ضرورت دارد تا پیوست فرهنگی این ابزارهای ارتباطی آماده و اجرایی شود.

حجت الاسلام طاهری با اشاره به عملکرد وزارت ارتباطات در این حوزه، تصریح کرد: یکی از مباحث ما با عزیزان وزارت ارتباطات یا کسانی که به نحوی در فضای مجازی مسوولیت دارند، درباره‎ی انجام پیوست فرهنگی است. متاسفانه وزارت ارتباطات به وظایف خودش در این حوزه خوب عمل نکرده و شبکه‎ی ملی اطلاعات هنوز راه‌اندازی نشده است؛ در حالی که اینترنت پهن باند بدون آنکه خودمان را آماده کرده باشیم، در حال گسترش است.

نماینده‎ی مردم گرگان و آق قلا در خانه‎ی ملت در ادامه با تاکید بر لزوم تصویب هر چه سریعتر پیوست فرهنگی، گفت: اگر پیوست فرهنگی لحاظ نشود، آسیب‌ها و خطرات اجتماعی در پی خواهد داشت، که متاسفانه ممکن است برخی از آنان قابل جبران نباشد.

سخنگوی‌ کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر محدودیت استفاده از خدمات ابزارهای نوین در سراسر دنیا، اذعان داشت: خود آمریکایی‌ها هم که از حامیان اصلی این ابزارهای ارتباطی محسوب می‌شوند، در استفاده از آن محدودیت‌هایی را اعمال کرده‌اند. اوباما صریحاً می‌گوید که اجازه نمی‌دهم دخترانم در این سن از فیسبوک استفاده کنند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: رییس جمهور امریکا از آسیب‌های خانوادگی که ممکن است از این طریق به سراغ او و خانوده‌اش بیاید، می‌ترسد و نگران است و به همین دلیل خود را در این حوزه محدود می‌کند.

حجت الاسلام طاهری استفاده از ابزارهای جدید را ناگزیر دانسته اما نحوه استفاده و میزان آشنایی و سلطه بر آن را مهم خوانده و بیان داشت: بی‌تردید حضور و فعالیت در فضاهایی مانند واتس‌آپ، وایبر و فیسبوک نیاز به تدبیر دارد و تا زمانی که پیوست فرهنگی آماده نشود، باید با دقت بیشتری نسبت به توسعه این ابزارها نطر داشت.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شرای اسلامی، در همین راستا با تاکید بر ریشه‌های فرهنگ ایرانی- اسلامی، گفت: مقام معظم رهبری نیز به همین دلیل بر راه‌اندازی شبکه‎ی ملی اطلاعات تاکید دارند. زیرا شبکه‎ی ملی اطلاعات می‌تواند تا حدی جایگزینی برای این ابزارها و فن‌آوری‌های نوین در جامعه باشد.

وی  تصریح کرد: راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و اجرای پیوست فرهنگی، برای کاهش آسیب‌هاست.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: هنوز وزارت ارتباطات در زمینه توسعه شبکه ملی اطلاعات و فناوری وعده آینده می‎دهد بنابراین ضرورت دارد قبل از آنکه پهنای باند و زیرساخت‎های اینترنتی را توسعه دهیم به فکر توسعه شبکه ملی اطلاعات و ارتباطات باشیم که یک شبکه سالم است.

طاهری با تاکید بر اینکه پیوست فرهنگی فضای مجازی باید سریع‌تر تعریف شود، یادآور شد: اگر دولت در این راستا اهتمام بیشتری نشان دهد شاهد فعالیت این شبکه در کشور خواهیم بود.

حجت الاسلام طاهری گفت: توسعه فن‌آوری‌ها در  جامعه  ضرورت دارد؛ در عین حال که باید پیوست فرهنگی مربوط به آن برای جلوگیری از آسیبب‌ها در جلسات شورای عالی فضای مجازی مطرح شود و امیدواریم به یاری خداوند این شورا به تصمیمات خوبی برسند.

سخنگوی‌کمیسیون فرهنگی مجلس شورای به اشاره به تاثیر مصوبات شورای عالی فضای مجازی در کشور، خاطرنشان کرد: در همین خصوص تدبیر مقام معظم رهبری در جهت تشکیل شورای عالی فضای مجازی است، اما چند ماهی است که جلسات تشکیل نشده و انتظار داریم که رئیس جمهور محترم دستور برگزاری جلسات شورای عالی فضای مجازی را سریعا و در فواصل منظم  اعلام نمایند.

حجت‌الاسلام طاهری افزود: رئیس‎جمهور در راس شورای عالی فضای مجازی قرار دارد بنابراین انتظار جدی این است با توجه به اینکه فضای مجازی روز به روز با ابزارهای نوین وارد دنیا و کشور می‎شود باید نسبت به بررسی فرصت‎ها و آسیب‎های آن در شورای مذکور جلسات منظم تشکیل شود.

وی با تاکید بر اینکه همه باید نسبت به تصمیمات شورای عالی فضای مجازی احترام بگذارند و به آن عمل کنند، ادامه داد: توسعه زیرساخت‎ها در کشور ضروری است، نگرانی که وجود دارد این است که پیوست فرهنگی آن درست نشده، آنچه مورد تاکید مقام معظم رهبری است این است که باید شبکه ملی اطلاعات و فناوری هر چه سریع‌تر توسعه پیدا کند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در خصوص فیلترینگ گفت: از لحاظ قانونی یک کمیته فیلترینگ در کشور وجود دارد که دستگاه‎های مختلف دولتی و قضایی در آن عضو هستند بنابراین وقتی چنین کمیته‎ای مسئولیت فیلترینگ را بر عهده دارد هر نظریه‎ای خارج از این کمیته به عنوان یک اظهار نظر شخصی است که نمی‎توان به آن استناد کرد.

حجت‌الاسلام طاهری با تاکید بر اینکه همه باید پایبند به قانون باشند، گفت: آن‌هایی که عضو کمیته هستند اگر هر حرفی دارند باید در کمیته مطرح کرده و هر آنچه در آنجا تصویب شد به آن پایبند باشند.

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول