«فیلترینگ در آینده نزدیک برطرف می‌شود»

به گزارش«وبلاگ نیوز» خبرگزاری ایلنا در ادامه مصاحبه با کارشناسان در رابطه با لزوم رفع فیلترینگ در کشور، به مصاحبه با داوود هرمیداس باوند، استاد حقوق و روابط بین‌الملل پرداخت.

این استاد دانشگاه با بیان این موضوع که در عصر ارتباطات و اطلاعات، فیلترینگ یک پدیده موقتی است، گفت: فیلترینگ در آینده نزدیک برطرف می شود و تلاش برای محدود کردن دسترسی به دنیای مجازی؛ امر عبثی است.

وی با اشاره به سخنان رییس جمهور گفت: فیلترینگ امری است که به زمان حال مربوط نمی شود و به اصطلاح دوره اش گذشته است.

هرمیداس باوند در رابطه با پیشرفت دولت در امر رفع فیلترینگ اظهار داشت: از لحاظ تکنولوژی رفع فیلترینگ پیشرفت قابل توجهی کرده. دولت قول هایی در رابطه با زندانیان سیاسی، آزادسازی فضای دانشگاه ها و رفع فیلترینگ به مردم داده که این مسایل را توانسته تا حدود زیادی تحقق ببخشد. در هر حال براساس نظریات آقای روحانی و مردمی به ایشان رأی دادند، باید فضاهای امنیتی موجود در کشور برداشته شود و در فضای ارتباطات باید آزادی هایی پذیرفته شود. تکنولوژی نیاز به آزادی عمل دارد.

این استاد حقوق بین الملل در جواب این سوال که چرا برخی بزرگان و شخصیت ها با رفع فیلترینگ مخالفت می کنند، اظهار داشت: این قضیه دو جنبه دارد که یکی جنبه ارزشی جامعه و دیگری عبارت از این است که به منافع جناحی خود فکر می کنند. متأسفانه در دستگاه نظام و همینطور بین مردم، وحدت استراتژیک وجود ندارد. وحدت استراتژیک به این معناست که وقتی شخصی رأس کار است و درباره مسئله ای سخن می گوید یا تصمیمی می گیرد، تمام وزارتخانه ها و دستگاه های حکومتی باید با آن همسو و هم جهت باشند. اما در ایران ما شاهد چنین جریانی نیستیم. افرادی هستند که در عرصه داخلی اجازه عمل نمی دهند و فضا را تنگ و تنگ تر می کنند.

هرمیداس باوند بدون اشاره به استفاده برخی چهره‌های دولت از شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده در جمهوری اسلامی،گفت: این برمی گردد به همان گفته معروف جورج اورول «همه ما برادر هستیم و برخی برادرتر» همه مردم برابر هستند ولی برخی برابرتر! بخشی که پیرامون دولت هستند از مزایا و امکانات خاصی بهره مند می شوند. آن ها از این ارتباط مجازی استفاده بهینه می کنند ولی در مورد دیگران نوعی تفکیک قایل می شوند.

وی افزود: بسیاری از محافل فرهنگی و دانشگاهی مثل سابق نیست. امروزه تمام دروسی که در دانشگاه های خارجی تدریس می شود به سرعت روی اینترنت قرار می گیرد و دانشجو براساس آن به علم روز دست پیدا می کند. در چنین شرایطی که نیاز به ارتباطات فرهنگی گسترش پیدا کرده؛ نمی توان کسی را محدود کرد که از این فضا و امکانات استفاده نکند.

هرمیداس باوند در مورد آسیب های دنیای مجازی و چگونگی مقابله با آن گفت: باید این واقعیت را قبول کنیم که دنیای مجازی آسیب های خاص خودش را دارد و نمی توان جلوی آن را گرفت. اما باید فرهنگ جامعه خودش را با این آسیب ها تنظیم کند. نه می شود جلوی ارتباطات را گرفت و نه می توان آن ها را با فرهنگ خودمان تنظیم کنیم. پس بهترین کار این است که فرهنگ جامعه را با این مسایل تنظیم کنیم. فیلترینگ راه مناسبی برای این موضوع نیست.

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول