تمام پرونده‌های منتظر تصمیم شورا

به گزارش«وبلاگ نیوز» به نقل از ایسنا، شورای عالی فضای مجازی در هفدهم اسفندماه سال ۹۰ با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی و با هدف برنامه ریزی و هماهنگی به منظور صیانت از آسیب های ناشی از فضای مجازی و بهره گیری حداکثری از فرصت ها در این فضا تشکیل شد.

پس از گذشت بیش از دو سال از تشکیل شورای عالی فضای مجازی، تشکیل نشدن جلسه های مستمر طی ماه های اخیر علاوه بر ابهاماتی که در پی داشته است، باعث شد پیوست فرهنگی تماس های تصویری نیز و استفاده کامل از خدمات نسل سوم ارتباطی در کشور همچنان بلاتکلیف بماند.

درحالیکه به عقیده برخی از صاحب نظران حوزه ارتباطات امروز، پس از گذشت دو سال از تشکیل این شورا و تاثیر عمیقی که در حوزه سیاست گذاری ارتباطی در کشور ایفا می کند می توان نگاه جامعی به اقدامات آن در این مدت داشت.

شورای عالی فضای مجازی از ۱۴ عضو حقوقی شامل رئیس جمهوری (رئیس شورای عالی فضای مجازی)، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس قوه قضاییه، رئیس سازمان صداوسیما، دبیر شورا و رئیس مرکز ملی فضای مجازی، وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات، وزیر علوم و تحقیقات و فن آوری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر اطلاعات، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمانده ناجا و دادستان کل کشور و هشت عضو حقیقی تشکیل می شود.

اعضای حقیقی این شورا هر سه سال یک بار انتخاب می شوند و در حال حاضر حمید شهریاری، سید جواد مظلومی، مسعود ابوطالبی، کامیار ثقفی، رسول جلیلی، علی رضا شاه میرزایی، محمد سرافراز و مهدی اخوان بهابادی اعضای حقیقی این شورا هستند.

این شورا که از روزهای نخست فعالیتش را به عنوان تعیین کننده خطی مشی و سیاست های اصلی فضای مجازی، در حوزه اینترنت و شبکه اطلاع رسانی آغاز کرد، در ابتدای دولت یازدهم این فعالیت ها را در امتداد اقداماتش در دولت دهم بدون حاشیه خاصی ادامه داد.

در همین راستا شورای عالی فضای مجازی دو جلسه رسمی با حضور تمامی اعضای حقیقی و حقوقی در مرداد و بهمن ماه سال ۹۲ تشکیل داد که به تصویب مصوبه هایی در دو حوزه نقاط تبادل ترافیک داخلی و شبکه ملی اطلاعات انجامید. هر دوی این مصوبه ها به نوعی با شبکه ملی اطلاعات ارتباط دارند.

نخستین مصوبه شورای عالی فضای مجازی در آبان ماه سال ۹۱ و در ارتباط با وظایف، اختیارات و اعضای کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی کشور به امضا رسید و پس از آن این شورا ۹ مصوبه دیگر را در جلسات رسمی در حوزه های طرح های کلان مرکز ملی فضای مجازی، خدمات سلامت در فضای مجازی، حمایت از ترافیک داخلی تعریف شبکه ملی اطلاعات را تصویب کرد.

آخرین مصوبه این شورا در زمینه تعریف و الزامات حاکم بر تحقق شبکه ملی اطلاعات در بهمن ماه سال ۹۲ به امضا رسید و پس از آن این شورا هیچ جلسه رسمی دیگری تشکیل نداد.

راه اندازی شبکه ملی ارتباطات در گرو تصمیم شورای عالی

می توان گفت بحث راه اندازی شبکه ملی اطلاعات از سال ۸۴ داغ ترین بحث در زمینه فناوری اطلاعات کشور به حساب می آید. با این حال مسائل زیرساختی و محتوایی مربوط به آن هنوز به نتیجه قابل قبولی نرسیده است و راه اندازی آنچه که با نام اینترنت ملی شناخته می شود در فاز اول و تنها در حوزه اجرا در سازمان های دولتی باز مانده است.

پس از تشکیل شورای عالی فضای مجازی و نقش پررنگی که در زمینه محتوای اینترنتی بر عهده گرفت، تصمیمات این شورا مهمترین پایه راه اندازی شبکه ملی اطلاعات شد که انتظار می رود تا پایان سال ۹۴ به بهره برداری برسد.

با این وجود و در حالیکه که تنها فرصتی دو ساله برای راه اندازی اینترنت ملی در سه فاز باقی مانده است، هنوز محتوا سازی در زمینه شبکه ملی اطلاعات انجام نشده است و از سوی دیگر به اعتقاد جلیلی، یکی از اعضای این شورا، بحث افزایش پهنای باند باید در زیرگروه شبکه ملی اطلاعات مورد توجه قرار گیرد.

بنابراین مباحث چندانی از جمله سرعت اینترنت و نسل سوم ارتباطی تحت تاثیر راه اندازی شبکه ملی اطلاعات قرار می گیرد و به گفته دبیر شورای عالی فضای مجازی تمامی دستگاه های ذی ربط باید از تصمیمات این شورا در این حوزه تبعیت کنند.

فیلترینگ و اختلاف نظرات بر سر شبکه های اجتماعی

از سوی دیگر بحث فیلترینگ و شبکه های اجتماعی در فضای مجازی از دیگر مباحث مطروحه در شورای عالی فضای مجازی است که تصمیم گیری این شورا در این حوزه می تواند تاثیرگذار باشد.

با توجه به اینکه فیلترینگ و دسترسی محدود به شبکه های اجتماعی از جمله دغدغه های کاربران فضای مجازی است و دغدغه برخی مسوولان و عدم ایجاد محدودیت در دسترسی کاربران به برخی شبکه های اجتماعی در روزهای اخیر باعث ایجاد اختلاف نظرهایی در این حوزه شده است، تشکیل جلسه در شورای عالی فضای مجازی و بحث در این مورد می تواند به رسیدن به یک نظر مشترک بین بخش های مختلف صاحب نظر در این حوزه کمک کند.

خدمات نیمه کاره نسل سوم ارتباطی و تشکیل جلسه شورا
اما شاید بتوان گفت مهمترین مسئله ای که باعث می شود ضرورت تشکیل جلسه شورای عالی فضای مجازی بیش از پیش حس شود موضوع پرحاشیه اعطای مجوز راه اندازی نسل سوم ارتباطی به دو اپراتور همراه اول و ایرانسل است.

نسل سوم ارتباطی که پیش از این در انحصار رایتل به دارندگان این خط موبایل ارائه می شد، از ابتدا به دلیل افزایش سرعت دسترسی به اطلاعات و امکان برقراری تماس های تصویری حاشیه های زیادی را در پی داشت.

درحالیکه برخی از اعضای شورای عالی فضای مجازی از اعطای مجوز دو اپراتور اول کشور برای نسل سوم ارتباطی ابراز نارضایتی کرده بودند پاسخ همیشگی دولت و وزارت ارتباطات به آن ها این بود که مجوز ارائه خدمات نسل سوم ارتباطی با شرایط مشابه رایتل به این اپراتورها داده شده و این دو اپراتور هیچگونه خدمت متفاوت و مضاعفی بر آنچه که رایتل در این حوزه ارائه می داد نخواهند داشت.

وزارت ارتباطات دولت یازدهم همواره تاکید دارد که ۳G در دو اپراتور همراه اول و ایرانسل نیز بدون تماسهای تصویری ارائه می شود و ارائه خدمت تماس تصویری همچنان در صف تصویب پیوست فرهنگی مرتبط از سوی شورای عالی فضای مجازی خواهد ماند.

اما با در نظر داشتن این نکته که امکان برقراری تماس های تصویری از جمله خدمات مهم و با ارزش در نسل سوم ارتباطی است و در کنار آن یکی از مهمترین ویژگی های نسل سوم ارتباطی سرعت بالا و پهنای باند آن گسترده آن است که دسترسی مشترکان را به شبکه اطلاعات افزایش می دهد و این امر نیز در گرو تصمیم و در نهایت تصویب شورای عالی فضای مجازی است.

با وجود تاکید اعضای شورای عالی فضای مجازی بر لزوم تشکیل جلسه در این شورا و از سوی دیگر طرح مباحثی چون برخی بی توجهی ها از سوی وزارت ارتباطات به شورای عالی فضای مجازی و اختلاف نظرها در زمینه اعطای مجوز نسل سوم و در نهایت انتظار پیوست فرهنگی تماس های تصویری برای تصویب و اجرا و سکوت دبیر این شورا به خوبی نشانگر آن است که نقطه پایان این بحث ها می تواند تشکیل جلسه رسمی شورای عالی فضای مجازی با حضور رییس جمهوری باشد. 

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول