بچه مایه‌دارهای کپی‌بردار بی‌اجازه اینستاگرام!

به گزارش «وبلاگ نیوز»، چند روزی است که به لطف دو-سه رسانه بیگانه و بعضی از رسانه‌های داخلی، عکس‌های خوشگذرانی چند جوان تهرانی که در شبکه اجتماعی عکس «اینستاگرام» بیش از این یک ماه است در حال انتشار است، در رسانه‌های اجتماعی دست به دست می‌گردد و نظرات مختلف درباره مایه‌دار بودن یا نبودن، حسابی گُل کرده است.

صفحه «بچه مایه‌دارهای تهرانی» که از فیس‌بوک آغاز شد و سپس یک ماه است به اینستاگرام کشیده شده، حالا چند روزی است پایش به رسانه‌های جمعی هم باز شده است. اتفاقی که برخی می‌گویند «بچه مایه‌دارها» برای تبلیغ صفحه‌شان انگار دست در جیب‌شان برده‌اند! اما آن‌قدر کار بالا گرفته که حتی بخش خبری ۲۰:۳۰ هم نیمچه رپورتاژی برای این صفحه در سیما کار کرد!

همه چیز از گزارش هفته گذشته «ال مانیتور» (Al Monitor) آغاز شد. وقتی این صفحه را معرفی کرد و در کنارش هم نتایجی که دلش می‌خواست را درباره وضعیت سانسور در ایران و محدودیت‌های جوانان گرفت.

گزارش سایت ال مانیتور

گزارش سایت ال‌مانیتور از صفحه بچه مایه‌دارهای تهران

چند روز بعد هم، همین خط را روزنامه «هفت صبح» ادامه داد؛ آن‌هم به عنوان تیتر نخست صفحه اول و با این عنوان که «انتشار این عکس‌ها، رسانه‌های داخلی و خارجی را در شوک فرو برده است».

روزنامه هفت صبح

گزارش روزنامه «هفت صبح» از این حساب کاربری

پوشش روزنامه هفت صبح در دو روز متوالی و روزنامه دولتی «ایران» در روز بعد کافی بود تا ماجرا به سایت‌های خبری هم کشیده شود و عکس‌های «بچه مایه‌دارهای تهرانی» بیش از گذشته دیده شود. عکس‌هایی که آن‌قدر مبتذل‌اند که بیش از ۷۰ درصد آنان قابلیت بازنشر توسط هیچ رسانه‌ای را ندارند!

خبر روزنامه ایران

خبر روزنامه «ایران» از این صفحه

همه این پوشش‌های رسانه‌ای، توجه آیتم «وبگردی» بخش خبری ۲۰:۳۰ را کم داشت تا ۱۵ مهر، این آیتم هم هم گریزی به این صفحه بزند. توجهی که مجموعا باعث شد تعداد دنبال کنندگان این صفحه در عرض کم‌تر از ۳ روز، از ۲۵ هزار کاربر به بیش از ۶۰ هزار کاربر برسد. حالا خبر رسیده که این صفحه مورد توجه «نوبت شما»ی بی.بی.سی فارسی هم قرار گرفته و انگار قصد دارند کمی بیش‌تر این صفحه را بالا ببرند.

ماجرای «بچه مایه‌دارها» چیست؟

سال ۲۰۱۲ یک صفحه در شبکه عکس «اینستاگرام» (و سپس تامبلر) با عنوان Rich Kids Of Instagram راه‌اندازی شد. صفحه‌ای که عکس بچه‌مایه‌دارها را جمع و جور می‌کرد و آن‌ها را بازنشر می‌داد. حرکتی که بعد از مدت کوتاهی، صدای برخی از بچه‌مایه‌دارهای اینستاگرامی را درآورد و باعث شد خیلی‌ها حساب کاربری‌شان را خصوصی (Private) یا حذف کنند. چون خیلی از کاربران در آن زمان، این بچه‌ها را «فاسد» و «افراطی در انتشار عکس‌های خصوصی» دانستند و نسبت به آن واکنش منفی نشان دادند. اما برخی هم بدون توجه به این حواشی، این حرکت را دنبال کردند و عکس‌های مایه‌داری‌شان را با برچسب RKOI# منتشر کردند.

اتفاقی که منجر به انتشار رمانی با همین نام (Rich Kids Of Instagram) شد و تمام این عکس‌ها و حواشی در این کتاب با شعار «آن‌ها بیش‌تر از شما پول دارند، به همین دلیل این کار را می‌کنند» منتشر شد.

صفحه جلد کتاب

صفحه جلد کتاب «بچه مایه‌دارهای اینستاگرام»

حالا بعد از گذشت ۲ سال، یک ایرانی هم یادش افتاده است که این حرکت را در مملکت خودش پیگیری کند. برای همین چند حساب کاربری بچه مایه‌دارها را پیگیری می‌کند و عکس‌های آن‌ها را -با اجازه یا بدون اجازه- بازنشر می‌کند. یک اتفاق کپی شده شبیه به دزدی که به کمک رسانه‌های داخلی، چند روزی است حسابی سر زبان‌ها افتاده است.

صدای بچه مایه‌دارها در نمی‌آید؟

بررسی اجمالی کامنت‌های ذیل هر عکس، نشان می‌دهد که انگار برخی از عکس‌ها بدون اجازه صاحب آن منتشر شده‌اند. این‌که یک نفر بیاید بپرسد «خودت اجازه دادی عکست منتشر بشه؟» یا «این عکس این‌جا چیکار می‌کنه؟» نشان می‌دهد ماجرا خیلی هم خیرخواهانه نیست. جالب این‌جاست که حساب کاربری برخی از کسانی که از آن‌ها عکسی منتشر شده، خصوصی است (یا اخیراً شده) یا حذف شده است.

کامنت ها1

کامنت ها2

اما انگار هستند کسانی که از دیده شدن بیش‌تر عکس‌های خوشگذرانی‌هایشان خوشحال بشوند. بنابراین کامنت‌هایی هم هستند که از بازنشر عکس‌هایشان ابراز رضایت می‌کنند.

کامنت‌ها چه می‌گویند؟

برخی که -طبق معمول- غر می‌زنند که چرا ما وضع‌مان مثل این‌ها خوب نیست که ما هم خوش بگذرانیم؟ بعضی هم فحش و ناسزا نثار مایه‌دارها می‌کنند. عموماً ذیل عکس‌های خانم‌هایی که هم کامنت‌هایی مثل «اینا چه‌قدر شبیه همن؟ دکترای جراحی پلاستیکشون یکی بودن؟» یا «این که مایه‌دار نیست. من اینو می‌شناسم» یا «اه اه چه‌قدر زشتن» یا «وای چه‌قدر خوش‌تیپن» درج شده است.

بعضی هم شروع می‌کنند به بحث فلسفی که اگر ما مایه‌دار نیستیم مثلا به فلان دلیل است و ابر و باد و مه و خورشید و فلک مقصرند. یا مثلا این پول‌ها از فلان راه به دست آمده است و قطعا این‌ها آقازاده‌های سیاسی هستند! دقیقاً جنس همان بحث‌هایی که هر روز در تاکسی می‌شنویم.

اما در این میان «بچه مایه‌دارهای تهران» از این‌که صفحه‌اش در حد صداوسیما دیده شده است، حسابی کیفور است. گرچه یک حرکت در مقابلش با عنوان «بچه فقیرهای تهران» راه افتاده، اما دارد برای خودش جولان می‌دهد. حالا می‌خواهد کارش درست باشد یا غلط؛ کپی باشد یا ابداعی؛ دزدی باشد یا با اجازه و رضایت.

تنها می‌توان امیدوار بود که صفحه «بچه مایه‌دارهای تهران» به تقویت «بلوک فارسی» در شبکه‌های اجتماعی بین‌المللی بینجامد! آرزویی که برخی از مسؤولان بارها آن‌را بیان کرده‌اند.

تکمیلی: این صفحه در اینستاگرام فیلتر شد. (+)

انتهای پیام/.

۸ comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول