طرح فعلی فیلترینگ هوشمند، مخاطب محور نیست

به گزارش«وبلاگ نیوز» به نقل از سیتنا دکتر حمید ضیایی‌پرور مولف کتاب‎های «روزنامه نگاری سایبر» و «بررسی پیام های ارتباطی»  با اشاره به وضعیت فیلترینگ در کشور، گفت: به استناد آمار ارائه شده از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس، ایران رتبه‎ی اول فیلترینگ در جهان کسب کرده است؛ در حالی که فناوری یک تهدید محسوب نمی‌شود، بلکه فرصتی برای آموزش و خودآموزی فراهم می‎کند.

این مدرس دانشگاه در ادامه اجرای فیلترینگ و محدودسازی در کشور را به زیان حوزه‌ی دانشگاهی و علمی کشور دانست و تشریح کرد: رویه‌ی کنونی فیلترینگ در کشور به ضرر مراکز علمی، پژوهشگاه‌‎‌ها، محققان و پژوهشگران است، زیرا فضای مجازی بستر انتقال دانش را فراهم می‌آورد.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، در ادامه متذکر شد: فیلترینگ باید برای افراد خاص مانند کودکان در دسترسی به برخی محتوای نامناسب صورت گیرد و در نظر گرفتن ممنوعیت یکسان برای تمام اقشار و گروه‌ها به یک آسیب جدی در این حوزه، تبدیل خواهد شد.

ضیایی‌پرور با اشاره به پیامدهای فیلترینگ بدون پشتوانه‌ی لازم، تاکید کرد: فیلترینگ باید بر اساس اقشار و گروه‌هایی که خواهان دسترسی به اطلاعات هستند، صورت گیرد.

وی فیلترینگ هوشمند را ابزار مناسبی در این حوزه ندانست و اذعان داشت: مدلی که هم اکنون به عنوان فیلترینگ هوشمند در کشور مطرح شده است، بر مبنای محتوای تولید شده، تعریف شده و مخاطب محور نیست؛ در حالی که مخاطب محوری، مساله‎ی مهمی است که نادیده گرفته شده است.

این روزنامه‎نگار باسابقه در پایان اشاره کرد: کسی با اصل فیلترینگ و محدود سازی مخالف نیست و صد البته باید دسترسی برخی افراد به محتواهای خاص، محدود شود.

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول