وجود ۳۰ شبکه اجتماعی در حوزه موبایلی

به گزارش «وبلاگ‌نیوز» و به نقل از فارس، سیدمصطفی مرتضوی  در نشست هم اندیشی اصحاب فرهنگ و هنر با موضوع سواد رسانه ای با اشاره به اینکه فضای مجازی روز به روز به عرصه قدرت اجتماعی در بین کاربران اضافه می شود، اظهار کرد: شاخصه های فضای مجازی تعاملی بودن اینترنت در فضای مجازی است که مرکزی ندارد و کاربران در هر جایی امکان اثرگذاری دارند.

وی غیر متمرکز بودن،جهانی و فرامرزی بودن، دسترسی آسان به آخرین اطلاعات، جذابیت و تنوع، آزادی بی قید و  شرط، فرامتن و هایپر متن بودن را از دیگر شاخصه های فضای مجازی عنوان کرد.

رئیس پلیس فتای استان اصفهان با بیان اینکه کاربری با اینترنت امکان دسترسی به تمامی آموزش های به روز دنیا را دارد و اشاعه دهنده است، افزود: پیش بینی آینده اینترنت سال ۲۰۲۰ برای تعداد کاربران پنج میلیارد نفر است.

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد از کاربران اینترنت از پهنای باند اینترنت استفاده می کنند، تصریح کرد: در ۶۸ درصد از بازار موبایل ایران گوشی های اندوریدی مبادله می شود و این در حالی است که پیشرفت بسیار سریعی در این زمینه وجود دارد و ناچارا باید سیاست گذاری در این خصوص صورت گیرد.

مرتضوی به استفاده ۴۷ میلیون نفر کاربر اینترنتی در کشور اشاره و بیان کرد: از ۴۷ میلیون کاربر اینترنتی ۳۶ میلیون کاربر جوان بین ۲۱ تا ۳۰ سال هستند.

وی با بیان اینکه جامعه ایران جزو جامعه شهروند دیجیتال محسوب می شوند، ادامه داد: در حال حاضر رتبه استفاده از اینترنت و فضای مجازی ایران در دنیا ۱۳ و در خاورمیانه رتبه نخست را دارد.
رئیس پلیس فتای استان اصفهان به اثرگذاری و اثرپذیری کاربر در حوزه های مختلف اشاره و افزود: مجرمان این فضا بسیار متفاوت افراد باهوش، جوان، زیرک و با معلومات بسیار بالای مخفی و گمنام هستند.

وی با تاکید به اینکه این فضای مجازی جغرافیای جرم جدیدی را باز کرده است، تصریح کرد: ۵۰ درصد جرائم فضای مجازی و اینترنتی در دنیا جرائم اقتصادی و مسائل اخلاقی است.

مرتضوی همچنین شایع ترین جرائم را جرائم اقتصادی و مالی برشمرد و گفت: طی ۶ ماهه گذشته، ۶۹ درصد از جرائم اینترنتی در کشور اقتصادی، ۱۸ درصد جرائم اخلاقی، ۱۱ درصد جرائم اجتماعی و دو درصد سیاسی است.

وجود ۳۰ شبکه اجتماعی در حوزه موبایل

وی با تاکید بر اینکه شگردهای ابزار مجرمانه شبکه های اجتماعی نقش بسیار مهمی دارند و ما نیاز به سواد رسانه ای داریم، افزود: در ایران نخستین بار فضای مجازی با ورود فیسبوک آغاز شد و در آذرماه سال گذشته پس از بسته شدن وی چت، ۳۰ شبکه اجتماعی در حوزه موبایلی وارد شد.

مرتضوی با اشاره به اینکه ۶۶ درصد از آمار جرائم سایبری این نوع شبکه های اجتماعی اخلاقی و اجتماعی است، تصریح کرد: هر کدام از این شبکه ها و نرم افزارها رسالت خاصی دارند و توسط کشورهای ژاپن، چین، کره، آمریکا و اسرائیل ساخته شده اند.

وی در بخشی از صحبت های خود با بیان اینکه نکات مثبت این شبکه های اجتماعی حوزه موبایلی را نمی توان نادیده گرفت، گفت: این شبکه های اجتماعی به رسانه های قدرتمندی تبدیل شده اند که بر سایر رسانه های دیگر حتی ماهواره غلبه پیدا کرده اند و مردم را هدایت می کند.

رئیس پلیس فتای استان اصفهان با بیان اینکه تا چند سال آینده دیگر روزنامه ای نخواهیم داشت و همه از این فضا استفاده خواهند کرد، یادآور شد: یکی از خصوصیات این شبکه های موبایلی هزینه بسیار کم و محدودیت هزینه، عدم محدودیت از لحاظ نوشتاری، ارسال عکس و فیلم و انتقال متن و تصویر، تشکیل گروه های همسو و بازاریابی است.

ایران رتبه پنجم استفاده از وی چت در بین کاربران جهان را دارا بود

وی به رتبه پنجم استفاده از وی چت در ایران اشاره و تصریح کرد: یکی از معایب چت های اینترنتی نامناسب بودن، اختلالات روانی، عدم رعایت اصول اخلاقی، فسادهای اخلاق فکر، حضور گسترده افراد سودجو و فرصت طلب است.

مرتضوی وی چت را ساخته و پرداخته چینی ها دانست و تاکید کرد: یکی از شبکه های ساخته مردم شرق آسیا وی چت است که جزو قدرتمندترین شبکه ها در تخلیه اطلاعات و عکس است که در سرور مرکزی ذخیره می شود تا به مقاصد اقتصادی، بازاریابی، افکارسنجی، سیاسی و امنیتی خود برسد.

وی در خصوص فضای شبکه وایبر اضافه کرد: شبکه موبایلی وایبر شبکه محبوبی است که از سوی شبکه اسرائیلی هدایت و دفتر مرکزی آن در قبرس است و سازنده این شبکه کشور اسرائیل و مدیر شبکه آن نیروی امنیتی ارتش اسرائیل است که کار شنود را انجام می دهد و فضا و محیط بسیار عالی برای دریافت صوت فراهم کرده است.

انتهای پیام/.

One comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول