احراز هویت در اینترنت؛ خوب یا بد؟

به گزارش«وبلاگ نیوز» به نقل از دنیای اقتصاد، هفته گذشته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که قرار است به زودی کاربران ایرانی در اینترنت احراز هویت شوند. این خبر واکنش کارشناسان را نسبت به این موضوع برانگیخت که پروژه دیگری برای محدودسازی حریم شخصی کاربران در راه است.

از سوی دیگر مطرح شدن این ایده از سوی وزیر نگرانی کاربران را هم درپی داشت، چنانکه در فضای شبکه های اجتماعی انتقادهایی درباره کلید خوردن پروژه ای همراستا با کنترل کردن کاربران در فضای مجازی و این بار از سوی وزارت ارتباطات دولت یازدهم صورت گرفت.

اندک توضیحاتی که وزیر ارتباطات درباره این تصمیم ارائه کرد نشان داد که این پروژه در راستای اهداف دولت برای دسترسی آزاد به اطلاعات انجام می شود تا از این پس کاربران ایرانی در فضای اینترنت شناسنامه دار شوند و کسی بدون هویت مشخص از اینترنت استفاده نکند. محمود واعظی اعلام کرد که آیین نامه دسترسی آزاد به اطلاعات و اسناد دولتی که در سال ۸۸ به تصویب رسیده اما مسدود شده بود حالاتوسط دولت یازدهم به جریان افتاده و تکالیف دستگاه ها علنی شده است. بر این اساس وزیر اظهار امیدواری کرد که در سال ۹۴ دولت الکترونیک در قالب شبکه ملی اطلاعات اجرا شود. همین اظهارات هم بود که باعث شد کارشناسان خوشبینی خود را نسبت به این طرح اعلام کنند و آن را در راستای بررسی احراز هویت کارشناسان در قالب اجرای دولت الکترونیک بدانند.

یک روز پس از این اظهارات محمود خسروی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت زیرساخت حین ارائه توضیح درباره ساختار کلی اجرای فیلترینگ هوشمند در کشور اعلام کرد که پروسه احراز هویت در فیلترینگ هوشمند نیز قرار است اجرایی شود و بر این اساس، شرایط کاربر ازجمله سن، شغل و تحصیلات او بررسی می شود. به گفته او تشخیص و احراز هویت کاربر بخشی از کار در اجرای پروژه فیلترینگ هوشمند ازسوی دولت است. بازتاب رسانه ای این موضوع همچنین باعث شد تا روابط عمومی وزارت ارتباطات در جواب به پیگیری های «دنیای اقتصاد» اعلام کند درباره تعیین احراز هویت کاربران رسانه ها نتوانستند منظور وزیر را به درستی انتقال دهند. برخی کارشناسان هم در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» اعلام کردند که احراز هویت کاربران همین حالاهم در حال انجام است اما شناسایی هر کاربر کاری غیرممکن و خلاف حقوق شهروندی است. به اعتقاد آنها اگر قرار بر شفاف سازی در پروسه دولت الکترونیک باشد، این امری ضروری و بدیهی است.

تیغ دولبه استفاده از فناوری های نوین 

رضا هاشمی، موسس پرشین بلاگ معتقد است که اصل موضوع کار خوبی است و دولت کار بزرگی کرده که آیین نامه سال ۸۸ را که به صورت قانون وجود داشته دوباره زنده کرده است. «این کار خود به خود چند خاصیت دارد؛ چراکه اسناد دولتی وقتی دیجیتالی می شود و در دسترس افراد قرار می گیرد، اتلاف سرمایه صورت نمی گیرد و نیز دسترسی به اطلاعات با سهولت بیشتری امکان پذیر است. در این شرایط همچنین فرآیند عملکرد دولت و مردم بهینه تر می شود، چراکه وقتی اطلاعات الکترونیکی شود، هر عمل ردپایی داشته و شفافیت در اطلاعات باعث می شود کاربران برای مراجعات الکترونیکی خود کد رهگیری دریافت کنند که به واسطه آن هرنوع پارتی بازی و رده بندی ها از بین می رود. بنابراین اگر این قانون روی ریل اجرا قرار بگیرد هم به نفع دولت است و هم مردم و اگر دولت بخواهد برای اجرای دولت الکترونیک برای کاربران احراز هویت ایجاد کند، این جزئی از الزامات کار است. اینکه همه شهروندان و کاربران باید هویت داشته باشند که برای تماس الکترونیک ضروری است.» او درباره امکان شناسایی کاربران توضیح می دهد که اگر صحبت درباره احراز هویت همه کاربران در اینترنت باشد، دولت نمی تواند چنین محدودیتی ایجاد کند، چراکه چنین چیزی در دنیا هم وجود ندارد و به نوعی تعرض به حریم خصوصی و حقوق شهروندی است. «اما وزیر در این جلسه به شناسایی هویت سیم کارت های فاقد نام نیز اشاره کرد که به نظر می رسد کاری منطقی است، چراکه با این کار جلوی جرائمی که بدون هویت صورت می گیرد گرفته می شود و از سویی دیگر حس مسوولیت پذیری در افراد بیشتر می شود، بنابراین به نظر می رسد که منظور دولت از احراز هویت کاربران شفاف سازی اطلاعات الکترونیکی و رفع معضلات دسترسی به اینترنت است، البته باید این نکته را در نظر داشت که استفاده از فناوری های نوین همانند یک تیغ دولبه است و اگرچه احراز هویت کاربران امری گریزناپذیر است و در مکاتبات اداری دولت الکترونیک باعث افزایش شفافیت می شود، اما ارائه اطلاعات شخصی حتی در شبکه های اجتماعی نیز ریسک پذیر است و به طور صددرصد امنیتی نیست. او ادامه می دهد: «در دولت الکترونیک و اینترنت ملی مشخص بودن اطلاعات کاربر جزو الزامات اجرای آن است و بهتر است برای استفاده از این فرصت به آن با دید مثبت نگاه کرد و اگر بیم آن هم می رود که با اجرای چنین قانونی حریم شخصی افراد به مخاطره بیفتد، می توان با وضع قانون جلوی آن را گرفت. به نظر می رسد دولت قصد دارد با وضع قوانین شفافیت اطلاعات و اسناد دولتی به کاهش فساد اداری و افزایش مسوولیت پذیری افراد برسد تا از این طریق بستری از تبادل اطلاعات سالم و شفاف بین مردم و دولت ایجاد شود.»

هویت کاربران همین حالاهم کنترل می شود

اما به گفته محمدحسن شانه ساززاده، موسس و رئیس هیات مدیره شاتل موضوع احراز هویت مقوله جدیدی نیست و برای امینت فضای مجازی اپراتورها برای ارائه امنیت به کاربران بدون اخذ هویت اصلی به آنها خدمت ارائه نمی کنند. او می گوید: «امروزه دیگر تعیین احراز هویت کاربران کار چندان دور از ذهنی نیست، چراکه با وجود سیستم هایی همچون ۳G و ۴G تقریبا مشخص است کاربری که در حال استفاده از این امکان است کیست و کجاست؛ چراکه امروزه در تمام دنیا و حتی فرودگاه های بین المللی خارج از کشور وای فای عمومی رایگان در اختیار مسافران قرار می دهند و از کاربرانی که مایل به استفاده از آن هستند خواسته می شود به یک شماره مشخص اس ام اس بزنند یا شماره شان را برای دریافت وای فای اعلام کنند که با این کار امکان شناسایی یوزرها در فضای سایبری امکان پذیر است.» به گفته او این کار برای امنیت بیشتر در برابر هک شدن های احتمالی یا سوءاستفاده ها است تا در صورت لزوم کاربر شناسایی شود. شانه ساززاده تاکید می کند: «این چیزی است که همین حالاهم در کشور ما اجرا می شود و تنها در صورتی که مثلادر خانه ای سه یا چهار نفر یک ای دی اس ال از وای فای عمومی استفاده می کنند، افراد به صورت موردی قابل شناسایی نیستند. این بحثی است که به صورت عمومی در شرکت ها یا در خانه ها قابل انجام است و فقط با شناسایی کاربر اصلی که هویتش ثبت شده کاربرهای دیگر قابل شناسایی است.»

او درباره احتمال محدودسازی و تعرض به حریم شخصی کاربران در این نوع از فضای کنترلی می گوید: «این بحث کلانی است که باید به صورت مفصل به آن پرداخت، اما آیا شما فکر می کنید در شبکه فیس بوک، اسکایپ و گوگل حریم خصوصی افراد به صورت کامل حفظ می شود؟»

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول