حامیان آنلاین و توییتری داعش چه کسانی و از کجا هستند؟

در ماه‌های گذشته و از شروع عملیات‌های تروریستی گروه‌ داعش در عراق و سوریه، شبکه‌های اجتماعی و فضای آنلاین، یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های این گروه و اعضای آن برای خلق و گسترش وحشت و حتی عضو‌گیری بوده است. این گروه به ویژه از پتانسیل‌های توییتر و وب سایتی مانند یوتیوب، ‌‌نهایت استفاده را در راستای اهداف تروریستی خود برده‌اند.

نشریه «بیزینس اینسایر» در مطلبی پیرامون همین موضوع، اشاره کرده ‌که «جی.‌ام. برگر» و «جاناتان مورگان» در یک پژوهش تحلیلی، پاسخ پرسش‌‌های اساسی در خصوص فعالیت توئیتری داعش را به دست داده‌اند؛ سؤالاتی از این قبیل که چه میزان از کاربران توییتر از داعش حمایت می‌کنند؟ چه کسانی هستند و در کجا زندگی می‌کنند و همچنین چگونه در فعالیت‌های سازمان‌دهی شده آنلاین داعش مشارکت دارند؟

۴۸۰۱۳۲_۱۵۷

پژوهش‌های قبلی در خصوص فعایلت توئیتری داعش که مبتنی بر بخش کوچکی و محدودی از این شبکه تروریستی بوده ‌و متمرکز بر هسته اصلی آن منجر به برداشت اشتباه و برآورد غلط از میزان فعالیت آنلاین این شبکه بوده است؛ اطلاعاتی که اغلب مورد رجوع نهادهای اطلاعاتی غربی برای شناخت این گروه و نحوه مقابله با آن‌ها نیز قرار گرفته است.

اما پژوهش جدید برگر و مورگان، با تحلیل فعالیت‌های ۲۰ هزار عضو فعال داعش در تویی‌تر یک شمای دموگرافیک کامل از حامیان این گروه تروریستی در توئیتر به دست داده است. محققان در این پژوهش با کاربست یک رهیافت کاملا جدید، خلاقانه و پیچیده موفق شده‌اند ‌محل اقامت، زبان و تعداد و ماهیت دنبال کنندگان حساب‌های کاربری مربوط به داعش را شناسایی کنند.

مهم‌ترین یافته‌ها در پژوهش این دو از این قرار است؛

از سپتامبر تا دسامبر ۲۰۱۴ تعداد ۴۶ هزار حساب کاربری از سوی حامیان داعش مورد استفاده قرار گرفته؛ هرچند همه آن‌ها در این مدت فعال نبوده‌اند.

۴۸۰۱۳۳_۳۸۲

مقر اصلی حامیان گروه تروریستی داعش از طریق شناسایی محل آن‌ها، عبارت بوده است از عربستان سعودی و مرزهای سازماندهی شده این گروه در عراق و سوریه که نشان از آن دارد، ‌این گروه در سرزمین‌های تحت اشغال خود در فضای آنلاین فعالیت دارند.

۴۸۰۱۳۴_۳۶۰تقریبا یک نفر از هر پنج حامی داعش، زبان انگلیسی را‌ زبان اصلی خود در توئیتر انتخاب کرده است، حال آنکه سه چهارم حامیان داعش از زبان عربی در توییتر استفاده می‌کنند.

هر یک از حساب‌های کاربری حامی داعش به شکل متوسط در حدود ۱۰۰۰ دنبال کننده یا Follower دارند که بسیار بیشتر از میانگین دنبال کنندگان برای حساب‌های کاربری عادی در توئیتر است. همچنین به شکل میانگین برآورد شده که این حساب‌های کاربری بسیار فعال‌تر از کاربران عادی توییتر هستند.

طی سپتامبر تا دسامبر ۲۰۱۴ حدود ۱۰۰۰ حساب کاربری حامی داعش از سوی توییتر معلق شده است که در بین آن‌ها فعال‌ترین و پر مخاطب‌ترین حساب‌های کاربری داعش را می‌توان دید.

بخش اعظمی از فعالیت‌های توییتری و آنلاین داعش را باید مربوط به حدود ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ حساب کاربری آن دانست که به شکلی متمرکز و سازماندهی شده اقدام به فعالیت در توییتر می‌کنند.

۴۸۰۱۳۵_۷۳۵
بر پایه این یافته‌ها، محققان به شبکه‌های مجازی و دولت آمریکا پیشنهاد می‌کنند ‌همکاری نزدیکی با هم در این خصوص داشته باشند تا بتوانند به بهترین نحو به مقابله با حضور افراطی‌های تروریست در فضای آنلاین بپردازند. به نظر می‌رسد ‌این رهیافت جدید که از سوی مورگان و برگر در دستور کار قرار گرفته است، چنانچه در سطحی وسیع‌تر و از سوی نهادهای بیشتری مورد استفاده قرار بگیرد، می‌تواند به خوبی نقشه فعالیت آنلاین تروریست‌ها را مشخص ساخته و راه‌های مقابله با آن‌ها را در این فضا به دست دهد.

انتهای پیام/.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.