حقیقی‌های شورای‌عالی فضای مجازی؛ ۳ سال و ۵۰ روز گذشت

به گزارش «وبلاگ نیوز»، حکم سه ساله رهبر معظم انقلاب مبنی بر انتصاب اعضای حقیقی شورای‌عالی فضای مجازی پنجاهمین روز از تاریخ انقضایش را می‌گذراند و هنوز مشخص نیست که حکم اعضای حقیقی این شورا آیا برای سال‌های آینده تمدید خواهد شد یا تصمیم دیگری اتخاذ شده است؟

سکوتی که به نظر می‌رسد ناشی از عدم کارایی اعضای حقیقی شورای‌عالی فضای مجازی باشد و باعث شده است اعضای حقیقی به‌جای آن‌که باعث پویایی، نشاط و کارآمدی شورای‌عالی فضای مجازی شوند، به نوعی این شورا را به سمت محافظه‌کاری بیش‌تر برده‌اند.

گرچه شاید بررسی فعالیت‌های رسانه‌ای اعضای حقیقی شورا در قضاوت میزان فعالیت آن‌ها در شورا عادلانه نباشد، اما تنها شاخص ما برای میزان فعال بودن این اعضا در ۳ سال و ۵۰ روز گذشته است و محتویات جلسات برگزار شده شورا در ۳ سال گذشته به دلیل طبقه‌بندی بودن، در اختیار هیچ رسانه‌ای قرار نگرفته و نخواهد گرفت. به همین بهانه فعال‌ترین اعضای حقیقی شورا به ترتیب فعالیت‌های علنی و رسانه‌ای لیست می‌شوند.

۱) علیرضا شاهمیرزایی

شاید بتوان فعال‌ترین عضو حقیقی شورا را شاهمیرزایی دانست. او پای ثابت برنامه‌های تخصصی و عمومی صداوسیما پیرامون فضای مجازی بود و پس از تودیع به عنوان معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی، صریح‌ترین و تندترین انتقادها را به دولت برای عدم اهمیت دادن به شورا در مصاحبه‌های مختلف رسانه‌ای بیان کرد.

۲) حمید شهریاری

حجت‌الاسلام شهریاری، به دلیل سابقه ریاست شورای‌عالی اطلاع‌رسانی، یکی از مراجع و کارشناسان همیشه اصحاب رسانه بوده است. اما پس از انتصاب به عنوان عضو حقیقی شورای‌عالی، از فعالان این شورا بوده و در برهه‌های مختلف نسبت به وقایع مرتبط با این شورا اظهار نظرهایی داشته است که اغلب انتقاد از سیاست‌های دولت روحانی در موضوعات مرتبط با رفع فیلتر فیس‌بوک و عدم توجه به شورای‌عالی فضای مجازی بوده است.

۳) رضا تقی‌پور

تقی‌پور از اعضایی بود که از نیمه راه به جمع اعضای حقیقی شورا پیوست، اما از همان نیمه راه تلاش کرد دیدگاه‌های خود را در نقد نگاه دولت به شبکه‌های اجتماعی خارجی و شورای‌عالی فضای مجازی به صراحت بیان کند.

۴) مهدی اخوان بهابادی

گرچه مهدی اخوان بهابادی ۱ سال از ۳ سال گذشته، ریاست مرکز ملی فضای مجازی را به عهده داشته است، اما پس از انتصاب او به عنوان عضو حقیقی شورا توسط رهبر معظم انقلاب، اظهارنظرهای مختلفی پیرامون مسائل مرتبط با فضای مجازی داشته است. البته هیچ‌گاه این اظهارنظرهای او پس از تودیع از سمت ریاست مرکز، پیرامون وضعیت شورا نبوده است. چرا که احتمالاً اخوان نمی‌خواسته او نماد تقابل دولت دهم و یازدهم باشد.

۵) رسول جلیلی

نخستین اظهارنظرهای رسول جلیلی زمانی بود که دولت یازدهم سرکار آمد و محمود واعظی، وزیر ارتباطات را به عنوان سرپرست مرکز ملی فضای مجازی تعیین کرد. پس از آن جلیلی تلاش‌هایی را برای تبیین گفتمان «فضای مجازی پاک» آغاز کرد و در روز ۱۷ اسفند ۱۳۹۳، یعنی دقیقاً سالگرد صدور حکم تشکیل شورای‌عالی فضای مجازی، همایش فضای مجازی پاک را -بدون حضور هیچ مسؤول دولتی- برگزار کرد.

۶) عزت‌الله ضرغامی

آخرین عضو حقیقی شورای‌عالی فضای مجازی، رئیس پیشین سازمان صداوسیما بود. قبل از او، محمد سرافراز، رئیس فعلی رسانه ملی عضو حقیقی شورا بود و تقریباً هیچ اظهارنظر رسانه‌ای در حوزه فضای مجازی و از مقام عضو حقیقی شورا نداشت. اما ضرغامی در چند برهه پس از انتصابش به عنوان عضو حقیقی، اظهارنظرهایی داشته است که قابل توجه است.

۷، ۸ و ۹) مسعود ابوطالبی، کامیار ثقفی و سیدجواد مظلومی

ما که در این ۳ سال و ۵۰ روز هیچ اظهارنظری از این ۳ عضو شورا ندیدیم و نشنیدیم. البته عدم اظهارنظر رسانه‌ای، دلیلی بر عدم فعالیت در این شورا نیست. اما شاید بتوان کم‌کارترین اعضای حقیقی شورا از لحاظ رسانه‌ای را ابوطالبی، ثقفی و مظلومی دانست.

هم‌چنان منتظر یک اتفاق

فعالان، کنشگران، صاحبنظران و صاحبان صنعت در فضای مجازی، هم‌چنان منتظر یک اتفاق هستند. اتفاقی که قاعدتاً باید از شورای‌عالی فضای مجازی آغاز شود و به دستگاه‌های اجرایی ختم شود. اما این‌که این اتفاق قرار است چه زمانی رخ بدهد، تنها خدا می‌داند و بس.

انتهای پیام/.

مطالب مرتبط

یک دیدگاه در “حقیقی‌های شورای‌عالی فضای مجازی؛ ۳ سال و ۵۰ روز گذشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همراه من و اوانو