نباید خود را از صحنه تأثیرگذار توییتر کنار کشید

مهدی محمدی، کارشناس سیاسی و رسانه در گفتگو با تسنیم:

به‌نظر شما دلایل ورود جریان انقلابی به توییتر چیست؟

در حال حاضر توییتر اصلی‌ترین محل شکل‌گیری جریان‌های اصلی رسانه‌ای است. مسئله اصلی در توییتر خلاقیت و سازمان‌یافتگی است بنابراین در چنین فضایی جریان انقلابی باید با فرصت‌شناسی و تبدیل تهدید به فرصت باید خود را در متن موضوع قرار دهد و به هیچ وجه نباید خود را از چنین صحنه تأثیرگذاری که می‌تواند مواضع انقلابی و دیدگاه‌های انقلاب اسلامی را در سطح گسترده بین المللی انتشار دهد کنار بکشد.

 توییتر چه‌ویژگی دارد که آن را از سایر شبکه‌ها متفاوت می‌کند؟

توییتر خلاقیت‌محور و جریان‌ساز است. در توییتر به‌دلیل محدودیت بیان مفاهیم در قالب عبارات کوتاه کیفیت حرف اول را می‌زند. تقریباً تمامی شخصیت‌های اصلی فکری و سیاسی جهان در توییتر حضور دارند و فعالیت می‌کنند، از این جمله‌هاست که توییتر یکتاست و برای دیگر شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان سرمشق عمل می‌کند.

برخی می‌گویند انقلابیونی که در توییتر حضور دارند در حال تکمیل پازل صهیونیست‌ها هستند، نظر شما در این باره چیست؟

این حرف بسیار بی‌معنایی است، مثل اینکه بگویند چرا مقاومت در تل‌آویو عملیات می‌کند. وقتی در یک محیط یک جنگ سرنوشت‌ساز و جریان‌ساز جریان دارد، و شما از نتایج آن متأثر می‌شوید، کنار نشستن هیچ فضیلتی ندارد، هنر این است که وارد دنیای دشمن شوید و جنگیدن در آن محیط را یاد بگیرید، ضمن اینکه این حرف که توییتر کاملاً محیط دشمن است جای بحث دارد، این حرف از حیث زیرساختی درست است ولی از حیث محتوا زمانی که جریان انقلابی موفق عمل کند می‌تواند به‌طور موردی محتوا را تصاحب کند. همه چیز به کیفیت جنگیدن شما بستگی دارد و این جنگ اجتناب‌ناپذیر است. فرار از نبرد در هیچ دستگاه محاسباتی فضیلت نیست.

به‌نظر شما چرا برخی جریانات رسانه‌ای و فکری سعی دارند نیروهای انقلابی حاضر در فضای توییتر را که به‌صورت آتش به‌اختیار به این حوزه ورود کرده‌اند تخریب کنند؟

احتمالاً انگیزه‌های مختلفی دارند. من بیشتر می‌گذارم به‌حساب عدم مهارت و دانش پایین و مسائل شخصی که متأسفانه میان حزب‌اللهی‌ها بسیار جریان دارد.

به‌نظر شما آیا باید شبکه‌ای ملی همانند توییتر در داخل راه‌اندازی شود؟

کار خوبی است ولی این زمانی فایده دارد که بتوانید مانند توییتر سرمشق باشید و این مستلزم آن است که حریف هم بپذیرد در این زمین بازی کند.

به‌نظر شما نقش نهادهای انقلابی برای حمایت از نیروی‌های مؤمن و انقلابی که به ‌صورت خودجوش و آتش به‌اختیار به  این فضا ورود کرده‌اند چیست؟

آنها وظیفه حمایت گسترده از سوگیری‌های انقلابی جوانان و نیروهای متدین را به‌عهده دارند, یعنی تا سرحد ممکن باید از آنها حمایت کنند, اساساً اصلی‌ترین وظیفه نهادهای عنوان‌شده ایجاد توانمندسازی هسته‌های فکری و پشتیبانی عملیاتی از نیروهای متدین و انقلابی در فضاهای مجازی است, میدان دادن به نیروهای انقلابی و ارتباط‌دهی، پیوستن و ایجاد فضایی برای تعامل بیشتر؛ همکاری و همفکری و همراهی با یکدیگر در توئیت و فضای مجازی امر بسیار مهمی است که باید مورد توجه نهادهای انقلابی قرار بگیرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.