تهیه زیرساخت 55میلیون کاربر برای پیام‌رسان‌های ایرانی

  • ابوالفضل حسن‌بیگی ، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی:

آنچه امروز برای همه، اعم از مسئولان و مردم مشخص شده، این است که پیام‌رسان‌های خارجی، نظیر تلگرام، امنیت کافی ندارند و اطلاعات مردم به‌راحتی در اختیار بیگانگان قرار می‌گیرد.

در جلسه مشترکی که در کمیسیون امنیت ملی مجلس، با کمیسیون اقتصادی داشتیم، گزارش همکاران ما در مجلس، دال بر این بود که چند پیام‌رسان داخلی از جمله «سروش» آمادگی خودشان را اعلام کردند که تا 15 میلیون کاربر را ظرف چند روز آینده به‌کارگیری کنند.

طبق صحبت‌‌هایی که در جلسه مشترک کمیسیون‌های امنیت ملی و اقتصادی مجلس با مسئولان شورای عالی فضای مجازی مطرح شد، مشخص شد که زمینه و زیرساخت‌ها برای توسعه پیام‌رسان‌های داخلی در کشور، ظرف یکی دو ماه آینده، برای به‌کارگیری 50 تا 55 میلیون کاربر آماده است، به‌طوری که از خارج از کشور هم می‌توانند در این پیام‌رسان‌ها عضو شوند.

آن کسانی که می‌گویند پیام‌رسان‌های داخلی توانایی توسعه در داخل کشور را ندارند، نگاه‌شان به آمریکایی‌هاست و قبله‌شان غربی‌ها و آمریکایی‌ها هستند، لذا همواره به‌دنبال این هستند که یک سری بهانه‌‌های کوچک را بگیرند تا از این طریق با توسعه پیام‌رسان‌های داخلی مقابله کنند.

پیام‌رسان‌های دیگری غیر از «سروش» هم مدنظر مسئولان و دست‌اندرکاران قرار گرفته‌اند، حتی این امکانات در داخل کشور وجود دارد که بخش خصوصی هم در این حوزه ورود کند، از این نظر هیچ محدودیتی در داخل کشور نداریم، بخش خصوصی می‌تواند با سرمایه‌گذاری نسبت به توسعه پیام‌رسان‌های داخلی اقدامات مؤثری را انجام دهد؛ البته این امر نیازمند حمایت‌‌های بیشتری از سوی دولت است.

سرمایه‌گذاری اصلی برای توسعه پیام‌رسان‌های داخلی انجام شده که حدود 200 تا 300 میلیون دلار به‌مرور زمان برای تقویت آن‌ها نیاز است که از این طریق می‌توانیم به کشورهای دیگر هم کمک کنیم، البته کشورهای همسایه هم درخواست داده‌اند که از پیام‌رسان‌های ایرانی استفاده کنند.

/تسنیم/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.