اجازه استفاده از شبکه‌های اجتماعی را به پسرم ندادم

  • محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم اختتامیه سومین اجلاس از کنگره دوازدهمین اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان:

مفهوم استفاده از فضای مجازی صرفاً به معنی شبکه‌های اجتماعی آسیب‌زا نیست، باید توجه داشت که در موضوعات اجتماعی مانند فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی نمی‌توان نظر مردم را نادیده گرفت.

چرا برخی‌ها تصور می‌کنند مسئولان ما آفات شبکه‌های اجتماعی را متوجه نمی‌شوند؟ من به پسرم اجازه استفاده از شبکه‌های اجتماعی را ندادم زیرا می‌دانم که این شبکه‌ها تهدیدی برای تغییر سبک زندگی است و به تعبیر مقام معظم رهبری، قتلگاه هستند.

بنده به مخاطرات فضای مجازی اشراف دارم، موضوع اصلی‌ام شیوه برخورد با مخاطرات و حل مشکلات در فضای مجازی است که اگر این موضوع برخاسته از حمایت مردم نباشد، نتیجه مثبتی ندارد.

شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع کل ارتباطات و روی آوردن مردم به خدمات خاص داخلی نیست؛ هدف ما اشتراک اندیشه‌های مختلف با جهان و کسب سهم تولید محتوا و دانش در فضای مجازی دنیاست.

دولت عربستان پیام‌رسان گپ را برای حجاج فیلتر کرده است، جوانان ما توانایی تهیه و تولید خدمات قابل استفاده در فضای مجازی برای افراد در کشورهای دیگر را دارند به طوری که تعداد زیادی از خدمات فناوری دنیا توسط نخبه‌های ایرانی راه‌اندازی شده است.

نباید القا کنیم کسانی که فضای مجازی را توسعه می‌دهند نسبت به آسیب‌های آن بی‌تفاوت هستند، در حال حاضر با شرایطی که در داخل کشور ایجاد کرده‌ایم آیا می‌توانیم به خوبی در فضای مجازی جهانی مشارکت و تولید کنیم؟ آیا قوانین ما به اندازه کافی حمایت کننده است؟

 برخی‌ها در کلام می‌گویند که چرا تولید داخلی نداریم اما همان منتقدان سر راه تولید داخل مانع ایجاد می‌کنند، باید عملکرد دستگاه‌های مختلف را ببینیم و کسانی را که مانع پیشرفت می‌شوند، شناسایی کنیم تا مشکلات رفع شود.

در نامه مقام معظم رهبری به مسؤولان درباره شبکه ملی اطلاعات سه لایه زیرساخت فنی، خدمات و محتوا مورد تأکید قرار گرفته است.

در بخش فنی که متولی آن وزارت ارتباطات است، سندی در شورای فضای مجازی مصوب و در سال 96 ابلاغ شد اما در دو بخش دیگر هنوز هیچ سندی تصویب نشده است؛ بنابراین متولیان این دو قسمت توپ مسئولیت خود را به زمین دیگری می اندازند.

مطالبات مقام معظم رهبری را به ابزاری برای دعواهای سیاسی تبدیل نکنیم، هوشیار باشیم که دنیای استکبار علاقه‌ای به رشد جوانان ندارد زیرا در این شرایط می‌تواند از هر روشی برای فشار آوردن به ما استفاده کند؛ کسانی که دارو را بر بیماران ما قطع می کنند به طور قطع به کسب و کار ما نیز فکر نمی‌کنند.

برخی‌ها تغییرات قیمت ارز را به تلگرام ربط می‌دهند، باید بدانیم که مشکلات اینچنینی به خاطر اشکال در عملکرد مسؤولان هم هست. برای مثال اگر آمار طلاق در جامعه زیاد شده است شاید شبکه های اجتماعی در تسریع رشد آن موثر باشند اما مشکل را باید در جای دیگری جست‌وجو کرد.

باید در نظر داشته باشیم که کودکان شرایط متفاوتی نسبت به بزرگسالان دارند بنابراین باید خانواده ها را نسبت به این موضوع حساس کرد و از آنها در این زمینه همراهی بخواهیم.

اگر کسی محتوای نامربوط در یک پلتفرم بارگذاری کند مالک این پلتفرم باید پاسخگو باشد این در حالی است که تلگرام و اینستاگرام چنین قوانینی ندارند.

یکی از دشمنان ما منافقین هستند که برای براندازی نظام از اول انقلاب اقدامات زیادی کرده‌اند البته بازماندگان رژیم ورشکسته طاغوت هم به آنها پیوسته‌اند، چند وقتی است که این دشمنان عنوان می‌کنند در گذشته دلار 7تومان بود در حالی که در آن زمان ثروت کشورها به منابع طبیعی آنها بستگی داشت و با این حرف‌ها ذهن بچه‌های ما را آماج حملات قرار می‌دهند.

امروزه نفوذ منافقین از طریق رادیو، تلویزیون، سایت‌های اینترنتی، پیام‌های صوتی و ماهواره‌ای است که ما می‌توانیم در مقابل آنها دو روش داشته باشیم یا پاسخ آنها را بدهیم یا راه‌های آنها را مسدود کنیم؛ روش دوم شاید به طور موقت تأثیرگذار باشد اما در درازمدت به خود ما ضربه می‌زند.

دشمن امروز به نارضایتی مردم و جدایی از انقلاب، امید بسته است و در فضای مجازی میان جوانان ما تفرقه می اندازد؛ راهکار ما در برابر این تهاجم، ایجاد شکاف و دو دستگی درونی نیست. سیاست ما برکناری نیست بلکه در کناری است پس به جای مچ گرفتن دست هم را بگیریم.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه شست‌وشو دادن ذهن جوانان دیندار خیانت است، تصریح کرد: آینده مشخص می‌کند که چه کسی به کشور خیانت کرده است.

زمانی که اعلام کردم که پیام رسان‌های داخلی ظرفیت 15 میلیون کاربر را دارند برخی‌ها من را مخالف این پیام‌رسان‌ها دانستند اما پس از فیلتر شدن تلگرام زمانی که پیام‌رسان‌ها توانایی حجم زیاد کاربران را نداشتند موضوع را گردن وزارت ارتباطات انداختند، چون اطلاعات اشتباه به مردم داده بودند و بعد از آن موضوع را هم سیاسی کردند.

امروزه در تجهیزات فضای مجازی خودکفا هستیم و از نظر کیفیت ارتباطات داخلی خوب عمل کرده‌ایم؛ 10 میلیون بازی ایرانی تولید شده است که 5 میلیون تیراژ جهانی دارد.

ما از هر چیزی که عبور کنیم از اصل نظام، دین و خون شهدا نمی‌گذاریم و نسبت به آب و خاک این کشور غیرت داریم؛ اختلاف نظرها طبیعی است اما با هم اختلاف اعتقادی نداریم. مقام معظم رهبری عمود خیمه ماست که چشم‌هایمان به اوست و از فرمایشات ایشان عدول نمی‌کنیم. توجه داشته باشید که این فضاسازی‌ها خللی در اعتقاد و امید ما ایجاد نمی‌کند.

باید توجه داشته باشید انتقاد به ما کمک می کند اما تخریب‌ها به ما کمکی نمی‌کنند. ما برای انقلاب خون داده ایم و به آن دلبستگی داریم.

/فارس/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.