این استارت‌آپ چیزی حدود ۳ میلیارد تصویر را از منابع مختلف در سطح اینترنت و حتی قسمت «درباره ما» برخی وب‌سایت‌ها جمع‌آوری کرده و خدمات شناسایی چهره مبتنی‌بر هوش مصنوعی خود را به نهادهای مختلف فروخته است. در واقع، پایگاه داده‌ای که ClearView AI تهیه کرده از آنچه در اختیار نیروهای پلیس و حتی FBI قرار دارد، غنی‌تر است. بنیانگذار این استارت‌آپ در گفت‌وگویی عنوان کرد که فیس‌بوک از دریافت تصاویر کاربران این شبکه‌های اجتماعی مطلع است اما در وب‌سایت‌هایی همچون توییتر چنین امکانی فراهم نیست.

با این حال، برخی ابزارهای مبتنی‌بر هوش مصنوعی می‌توانند از ضعف موجود در حفاظت از حریم خصوصی کاربران استفاده کرده و این اطلاعات را استخراج کنند. ناتان فرید وسلر، وکیل اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا با اشاره به ضعف قانون‌گذاری در این رابطه، عنوان کرد این یک مساله نگران‌کننده از واقعیت خطرناک فناوری تشخیص چهره در عصر حاضر است و قانون‌گذاران باید برای متوقف کردن آن وارد عمل شوند. وی ادامه داد نیروهای پلیس نباید به‌طور مخفیانه و از طریق یک فناوری کنترل نشده و مستعد خطا که توسط یک استارت‌آپ ارائه می‌شود، ما را زیر نظر بگیرد. اما ClearView AI در پاسخ عنوان کرد این شرکت تنها از تصاویر و عکس‌های موجود عمومی‌استفاده می‌کند که می‌تواند شامل توضیحات و اطلاعات موجود در قسمت Bio شبکه‌های اجتماعی نیز بشود. اما فیس‌بوک اعلام کرده در حال بررسی این مساله است که این استارت‌آپ، چگونه از اطلاعات کاربران این شبکه اجتماعی استفاده می‌کند.

اگرچه نهادهای مجری قانون، مشتریان اصلی اطلاعات و خدمات این استارت‌آپ هستند اما ClearView AI قصد دارد اطلاعات خود را از عینک‌های واقعیت افزوده یا دیگر محصولات پوشیدنی نیز جمع‌آوری کند و این یعنی مرگ حریم شخصی و خصوصی کاربران.

/دنیای اقتصاد/