موج‌سواری بر کرونای شایعه

به تیتر این خبرها دقت کنید «فروشگاه‌ها، بازار و مغازه‌ها از ۲۵ اسفند تعطیل می‌شود»، «سهمیه سوخت بنزین اسفند می‌سوزد»، «الکل بخورید تا کرونا نگیرید»، «پمپ بنزین‌ها برای جلوگیری از سفر تعطیل می‌شوند»، و خبرهایی از این دست…!

اینها فقط شایعات منتشر شده در دو روز گذشته و در بستر فضای مجازی است.

نگاه کوتاهی داشته باشیم به تبعات سنگین این شایعات در کشور و استان همدان:

در ماجرای الکل بیش از ۸۰ هموطن به کام مرگ رفتند و صدها مسموم در این شرایط خاص که تمام ظرفیت درمانی کشور برای مبارزه با کرونا فعال شده است، به بیمارستان‌ها تحمیل شد.

فقط در استان همدان چهار نفر با استعمال الکل احتمالا صنعتی، مرگ را تجربه کردند و تعدادی نیز مسموم شدند. در این ماجرا دو موضوع وجود دارد، اول اینکه واقعا الکل صنعتی به چه میزان بر ضدعفونی سطوح تاثیر دارد و دوم اینکه چه عاملی باعث شده تعدادی از شهروندان برخلاف آموزه‌های دین و عقل و تذکرات دستگاه‌های مختلف متولی، اقدام به این کار خطرناک کنند؟

در خصوص مورد اول، مطالب مختلف منتشر شده از سوی وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی نشان می‌دهد که الکل صنعتی حداقل تاثیر در گندزدایی و از بین بردن ویروس کرونا دارد.

نیاز است چند نوع از الکل‌ها را معرفی کنیم تا در ادامه تفاوت آن‌ها و اینکه چگونه می‌توانیم از آن‌ها برای مصارف ضدعفونی استفاده کنیم را دقیق‌تر بدانیم. اتانول، ایزوپروپیل الکل و متانول، الکل‌های آشنایی هستند. اتانول و ایزوپروپیل الکل‌ دو الکلی هستند که کاربردهای زیادی در مواد ضدعفونی‌کننده دارند و به عنوان مثال، اتانول با خلوص ۷۰ تا ۸۵ درصد به عنوان محلول ضدعفونی‌کننده کاربرد دارد که ویروس‌ها و باکتری‌ها را به وسیله‌ حل کردن چربی و پروتئین آن‌ها از بین می‌برد.

الکل طبی، الکلی با خلوص ۹۶ درصد به بالاست و الکلی که بتواند ضدعفونی کند باید بالاتر از خلوص ۷۰ درصد باشد، اما الکلی با کمتر از ۶۰ درصد خلوص، تقریبا قابلیت ضدعفونی کردن را از دست می‌دهد.

الکل صنعتی هم همان اتانول است که خلوص بسیار کمتری دارد، برای ایجاد تمایز میان الکل طبی و صنعتی، به اتانول‌هایی با خلوص کمتر، موادی مانند رنگ‌های قرمز و زرد، تلخ‌کننده‌ها و حتی متانول که الکلی سمی و مضر است و اثرات مخربی بر بینایی دارد و از راه پوست هم جذب می‌شود، اضافه می‌کنند و از آن به عنوان الکل صنعتی یاد می‌کنند. اضافه کردن مواد برای این است که مردم تمایز را متوجه شوند و برای مصارف خود استفاده نکنند.

برای ضد عفونی کردن دست‌ها و سطوح مختلف، استفاده از الکل ۷۰ درصد و یا فرآورده‌هایی مانند ژل‌ها و محلول‌های ضد عفونی که حاوی این مقدار اتانول هستند، کارایی لازم را دارند.

از الکل صنعتی برای جرم‌گیری و لکه‌گیری (اماکن، سطوح، کاشی و سرامیک)، سوخت چراغ‌های الکلی و آزمایشگاهی، مشتعل‌کننده ذغال، چوب، سایر موارد، حلال چربی‌ها و جرم‌گیری برای نظافت و جرم‌گیری قطعات، ابزار و لوازم الکترونیکی، کامپیوتر و ماشین‌آلات
جلادهنده و درخشان‌کننده سطوح پاک کننده دوده و چربی استفاده می‌شود.

در این خصوص نکات زیر تاکید می‌شود:

چند نکته بسیار مهم درباره استفاده از الکل صنعتی و طبی در مقابله با ویروس کرونا

 بر اساس مستندات علمی، مصرف خوراکی الکل طبی یا همان اتانول و یا غرغره کردن آن در دهان هیچگونه تأثیری در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا ندارد و با ریسک بروز مسمومیت ناشی از اتانول همراه است.

الکل صنعتی یا همان متانول، علاوه بر اینکه خاصیت ضد میکروبی بسیار ناچیزی در مقایسه با الکل طبی یا همان اتانول دارد، اما به دلیل آنکه به شدت سمی است، مصرف خوراکی آن با بروز مسمومیت‌های شدید، نابینایی و مرگ همراه است.

برخلاف الکل طبی یا همان اتانول که جذب پوستی از پوست سالم ندارد، میزان جذب پوستی الکل صنعتی یا همان متانول به ویژه در خصوص پوست‌های آسیب‌دیده بالاست و می‌تواند باعث مسمومیت شود.

با توجه به سمی بودن الکل صنعتی یا همان متانول، مراجع معتبر بین ‌المللی، هیچگونه توصیه‌‌ای مبنی بر استفاده از متانول به منظور ضدعفونی کردن پوست، لوازم پزشکی و سطوح مختلف مانند دستگیره درها، میز، کف و… نمی‌کنند.

و اما در خصوص موضوع دوم و اینکه چرا مردم از روی جهل اقدام به نوشیدن و غرغره کردن الکل می‌کنند ذکر این نکات ضروری است:

 جو بی‌اعتمادی به مسوولان: شاید این نکته مهمی باشد که عملکرد و اطلاعات داده شده قبل نظیر ماجرای بنزین و تکذیب افزایش قیمت علیرغم اجرای آن و مواردی از این دست باعث شده که اعتماد مردم به مسوولان اجرایی مخدوش شود و متاسفانه این بی‌اعتمادی می‌تواند به فاجعه ختم شود، نظیر این مورد در خصوص آمارهای اعلامی مبتلایان به کرونا نیز مشاهده می‌شود.

جنگ رسانه‌ای و موج‌سواری ضدانقلاب: بدون شک ماجرای کرونا یک موضوع عادی و یک اپیدمی ویروسی معمولی نیست. احتمال یک جنگ بیولوژیک تمام‌عیار بسیار بالاست و نشانه آن هم پیوست جنگ رسانه‌ای آن است، تمرکز شبکه‌های ماهواره‌ای و فضای مجازی بر انتشار اطلاعات نادرست و بکارگیری شگردهای مختلف جنگ روانی باعث تشدید مشکلات و افزایش بی اعتمادی و در نتیجه مشکلاتی نظیر مسمومیت‌های الکل می‌شود.

در برابر این جنگ رسانه‌ای چه باید کرد؟

بهترین شیوه مقابله با این شبیخون ناجوانمردانه شفافیت و صداقت و سرعت عمل در پاسخگویی مسوولان به مردم در کنار ایجاد جبهه واحد رسانه‌ای و تلاش برای مدیریت فضای مجازی است. بدون شک انعکاس هر نوع اطلاعات غلط با توجه به فراگیر بودن شبکه‌های اجتماعی، بازتاب‌ بسیار منفی به همراه خواهد داشت. مدیریت واحد در اطلاع‌رسانی یکی از راه‌های جلوگیری از آشفتگی این فضاست.

باور کنیم که علیرغم همه انتقادهایی که ممکن است به مدیریت دستگاه‌های مختلف داشته باشیم در این شرایط باید به #جهادگران_سلامت_استان_همدان برای غلبه بر کرونای رسانه‌ای و ویروس کرونا اعتماد کنیم.

 

/فارس/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همراه من و اوانو