چرا نوجوان در فضای مجازی غرق می شود؟

یکی از معضلات مهم و اساسی  که به یکی از مسائل مهم خانواده ها تبدیل شده است.  غرق شدن نوجوانان در فضایی است که با دنیا و زندگی حقیقی فاصله و تفاوت زیادی دارد.
فضای مجازی راه فرار مناسبی است؟
پناه بردن به اینترنت برای فرار از مشکلات ،باور اشتباهی است که در نهایت به اضطراب ،افسردگی،ناامیدی و رضایت مندی کاذب  منجر می شود.
از آن جایی که نوجوانان در این دوره به دنبال مأمنی خواهند بود تا بتوانند خلأ های عاطفی و روحی خودرا پر کرده و از طرفی دیگر احساسات و هیجانات خودرا با دیگر هم سن و سالان خود به اشتراک بگذارند، بدون شک دنیای مجازی را شاه کلیدی خواهند دانست که نیاز های روانی و عاطفی شان را برطرف نموده و به رؤیاها و آرزو هایشان جامه عمل خواهد پوشانید.
چه آسیب هایی نوجوانان راتهدید می کند؟
۱- ضعیف شدن روابط بین نوجوان و خانواده
همزمان با محکم تر شدن زنجیره ارتباطی با شبکه های اجتماعی پیوند بین افراد خانواده ضعیف تر شده و به سستی می گراید.
۲- ایجاد تنش بین نوجوان و خانواده
 تعامل فرزندان با والدین مدتی است که متأثر از این فضا به صحنه جدال و مخاصمه بین طرفین تبدیل شده است.
۳-اختلال حافظه
بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که؛ نوجوانانی که در استفاده از اینترنت افراط می کنند، ماده خاکستری رنگ مغزشان دچار اختلال شده و قوه حافظه و تمرکز در آن ها آسیب می بیند.  ناگفته نماند که؛ بخش خاکستری رنگ مغز که در ابراز احساسات نقش بسزایی داشته تحت تاثیر این فضا دچار تحلیل شده و ناهنجاری های رفتاری را موجب می شود.
به علاوه ،  قدرت تصمیم گیری و تعیین هدف نیز در این گونه افراد به طور قابل توجهی ضعیف شده و دچار اختلال می،شود.
۴- وسواس
لازم به ذکر است که؛ وسواس فکری و عملی،سلب آرامش و آشفتگی های روانی تنها بخشی از مضرات و آسیب های این فضا  خواهد بود .و روح و روان انسان دستخوش قرار گرفتن در  این فضا ، آثار زیانبار فراوانی را تجربه خواهد کرد.
/دانا/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.