پایان ترافیک رایگان در نماوا و فیلیمو

مجازیست-  محمد امامی،مدیرکل نظارت بر سرویس‌های ارتباطی رگولاتوری:

  • سیاست رایگان بودن ترافیک اینترنت برای VOD‌های داخلی متوقف شده و کاربران برای استفاده از رسانه‌های تعاملی باید هزینه اینترنت بپردازند.

  • اپراتور‌ها دیگر سیاست ترافیک رایگان اینترنت را در قبال VOD‌ها و تلویزیون‌های اینترنتی اجرا نمی‌کنند.

  • برخی از شبکه‌های اینترنتی نمایش خانگی (VOD ها) اشتراک سرویس خود را به کاربر می‌فروشند. نحوه ارائه این سرویس به گونه‌ای است که اگر کاربر یک اشتراک ماهانه و یا هفتگی خریداری کند، اپراتور اینترنت ملزم است که ترافیک اینترنت وی را در زمانی که از اشتراک سرویس VOD استفاده می‌کند به صورت نیم بها محاسبه کند.

  • اگر کاربری اشتراک نداشته باشد، توافقی که برخی از VOD‌ها با اپراتور‌های اینترنت دارند این است که به جای اینکه کاربر اشتراک خریداری کند، بتواند با پرداخت تعرفه کامل اینترنت، از سرویس VOD‌ها استفاده کند. اما زمانی که کاربر اشتراک سرویس VOD را خریداری کرده است، قطعاً باید ترافیک وی به صورت یک دوم محاسبه شود. بنا بر این بوده است که این موضوع اطلاع رسانی شود.

  • زمانی ترافیک اینترنت VOD‌ها رایگان بود و اگر کاربری اشتراک سرویس پخش فیلم و نمایش این شبکه‌ها را داشت، دیگر نیازی به پرداخت هزینه اینترنت نبود، اما هم اکنون این سیاست تغییر کرده و تا جایی که من می‌دانم، اپراتور‌های اینترنت، سیاست ترافیک رایگان را در قبال VOD‌ها ندارند.

  • تا پیش از این مطابق موافقتنامه‌ای که VOD‌ها و اپراتور‌ها با هم داشتند، ترافیک اینترنت سرویس تقاضای ویدئو (VOD) رایگان محاسبه می‌شد و کاربری که حق اشتراک خریداری می‌کرد، از اینترنت رایگان برای دریافت سرویس‌های VOD، استفاده می‌کرد. اما هم اکنون این‌طور نیست و این موضوع نیازمند اطلاع رسانی بیشتر به کاربران است.

  • مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات این اختیار را به اپراتور‌ها داده است که اگر می‌خواهند می‌توانند ترافیک سرویس‌های صوت و تصویر را به صورت رایگان ارائه دهند، اما اگر قرار باشد که هزینه‌ای بابت این سرویس هم دریافت کنند، باید از مشترک یک دوم تعرفه اینترنت را اخذ کنند.

  • اگر مشترکی از VOD سرور استفاده می‌کند و اشتراکی خریده باشد، اما ترافیک اینترنت وی کامل محاسبه می‌شود، این موضوع از دید ما تخلف است؛ البته بررسی‌های ما نیز نشان می‌دهد که اپراتور‌ها تاکنون در این مورد تخلفی نداشته‌اند.

/مهر/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.