تهدید اینترنت با قانون جدید ترامپ

مجازیست- ترامپ خبر امضای این فرمان را در حساب شخصی توییتر خود نیز منتشر کرد در یک پست توییتری خود اعلام کرد «این اتفاق برای شبکه‌های اجتماعی و همچنین برای «عدالت»، مرحله بزرگی است.»

قانون «نزاکت ارتباطات» تحت عنوان Section ۲۳۰ of the Communications Decency Act. در سال ۱۹۹۶ به تصویب رسید و از آن به‌عنوان مهم‌ترین قانون حوزه اینترنت یاد می‌شود. حالا ترامپ می‌خواهد این قانون را تغییر دهد.  شرکت‌های بزرگ تکنولوژیک تحت حمایت قانون جدید Section ۲۳۰ قرار دارند که براساس آن، امکان شکایت قضایی از پست‌های منتشر شده و اکانت های کاربران شبکه‌های اجتماعی منتفی می‌شود. به عبارت ساده‌تر، هیچ فردی دیگر نمی‌تواند از شرکت توییتر به‌دلیل بسته شدن اکانتش شکایت کند- کاری که بسیاری آن را امتحان کرده‌اند. حالا با فرمان جدید ترامپ، کمیسیون ارتباطات فدرال در این‌باره اختیارات بیشتری دارد و در مورد مطالب منتشر شده در پلت‌فرم‌های شرکت‌های بزرگ حوزه تکنولوژی می‌تواند تصمیم بگیرد.

فایلی از نمونه اولیه این فرمان ترامپ در فضای مجازی دست به دست می‌شود و در آن توضیح داده شده که چرا قانون Section ۲۳۰ باید مشمول بازنگری شود. قانونی Section ۲۳۰ سال‌هاست که مقوله جنجالی و پر سروصدایی بوده و بسیاری از اعضای کنگره آمریکا معتقدند که مفاد آن باید بازنگری شود.

اما تصویب چنین قانونی از سوی ترامپ، بدون تایید کنگره و بازکردن بیش از حد دست FCC-کمیسیون فدرال ارتباطات- می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در صنعت تجارت و اینترنت ایجاد کند. موانع قانونی زیادی نیز در مورد این فرمان جدید وجود دارد که بزرگ‌ترین آن، اولین اصلاحیه قانون Section ۲۳۰ است. براساس این اصلاحیه، دولت آمریکا نمی‌تواند در قوانین مربوط به آزادی گفتار در شبکه‌های اجتماعی دخالت کند. به عبارت دیگر، برای اثبات غیرقانونی نبودن فرمان جدید ترامپ، قطعا چالش‌های قضایی پیش رو خواهد بود.

Section ۲۳۰ بخش مهمی از قانون رسمی حوزه اینترنت در آمریکاست و امکان تغییر در آن، بدون تایید کنگره آمریکا، محل بحث است. جدای از اینها، با تصویب چنین فرمانی، فقط منافع توییتر نیست که به خطر می‌افتد. یعنی با این فرمان، کنترل شبکه‌هایی همچون یوتیوب، Craigslist و دیگر شبکه‌های اجتماعی نیزبه‌طور ناگهانی در دستان کمیسیون فدرال ارتباطات خواهد بود. براساس اخبار، ترامپ ظاهرا شمشیر خود را در مقابل شرکت‌های بزرگ تکنولوژی از رو بسته است و در این میان، تنها چیزی که دیده نمی‌شود تمایل به قانون‌مند‌سازی شرایط است.

از جهت دیگر با نزدیک شدن به دوره جدید انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، بسیاری مدعی هستند که ترامپ سعی دارد با دستکاری قوانین، دست کمپین خود را بازتر کند.

 

/دنیای اقتصاد/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.