هرکسی فعال مجازی نیست

مجازیست- کبری آسوپار،‌روزنامه‌نگار در واکنش به انتخاب آمنه‌سادات ذبیح‌پور، به عنوان چهره سال فضای مجازی در اینستاگرام خود نوشت:

خبر برایم عجیب بود؛ نه اصل برگزاری «رویداد سراسری تولید محتوای دیجیتال بسیج» که بسیاری از فعالان مجازی انقلابی از آن بی خبر هستند، شاید از آن رو که کارت بسیج ندارند؛ بلکه تعجبم صرفاً از یک بخش این رویداد بود. خبر را بخوانیم:

«اختتامیه‌ی دومین رویداد سراسری تولید محتوای دیجیتال بسیج برگزار شد. در این مراسم، خانم آمنه سادات ذبیح‌پور، خبرنگار صداوسیما، از بین پنج کاندیدا، برنده عنوان چهره سال فضای مجازی بسیج شد. کاندیداهای انتخاب شده عبارت بودند از: حاج محمود کریمی، حجت‌الاسلام محمد مداح، حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان، محسن چاوشی و آمنه ذبیح‌پور.»

تعجب کردم که چطور بزرگواران و عزیزانی به عنوان کاندیدای چهره‌ی سال فضای مجازی انتخاب شده‌اند که هیچ‌کدام، شهرت و موقعیت اجتماعی خود را از فضای مجازی بدست نیاورده‌اند و حتی اغلب، فضای مجازی برایشان چیزی جز بازتاب فعالیت‌شان در فضای حقیقی نیست که آن هم معلوم نیست خود عهده‌دارش هستند یا صفحه‌شان را فرد دیگری به عنوان ادمین اداره می‌کند؟!

این عزیزان هر کدام فالوورهای زیادی در فضای مجازی دارند، اما این فالورها حاصل فعالیت آنان در عرصه‌ی حقیقی‌ست و چون پیش از ورود به شبکه‌های اجتماعی، در فعالیت فرهنگی خود چهره شده‌اند، آن شهرت حقیقی اعتبارشان در مجازی شده است. وگرنه کدام یک، گزاره‌ی هویتی‌شان فعالیت مجازی‌ست؟

صرف صفحه داشتن در یک شبکه اجتماعی و گذاشتن خلاصه‌ای از فعالیت‌های دنیای حقیقی در دنیای مجازی که کاربر را فعال مجازی نمی‌کند، حتی اگر مداح، خواننده یا روحانی شهره‌ای باشد! که اگر این‌طور باشد، باز هم، با کمی چاشنی مزاح، جای اعتراض به سازمان بسیج خواهد بود که چرا حضرت آقا را به عنوان چهره سال فضای مجازی معرفی نکردند؛ فعالیت مجازی بهتر و عمیق‌تری دارند و البته با چند اکانت به زبان‌های مختلف و فالوور بیشتری هم؛حتی کارت بسیج که هیچ، سابقه‌ی فعالیت در بسیج هم دارند!

من معیارهای انتخاب کاندیداهای چهره سال فضای مجازی بسیج را گشتم و نیافتم، اما دوست داشتم چهره‌ی سال فضای مجازی بسیج، کسی باشد که شهرت در فضای مجازی را از فعالیت شخصی مجازی کسب کرده و بی اتکا به شهرت حقیقی و یا اتصال به این سازمان و نهاد، روی پای خود ایستاده است. کم سن باشد و تشویق شود و… البته حضور این چهره‌های معروف در فضای مجازی مغتنم و قابل تحسین است، اما فکر می‌کنم وظیفه‌ی امثال بسیج معرفی چهره‌های نه چندان مطرح باشد، تا چهره شوند و انگیزه‌ی بیشتر بگیرند، و نه جایزه دادن به چهره‌هایی که خود به دلیل فعالیت‌هایی دیگر چهره‌اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.