اقدام خلاف شأن رسانه ملی در تبلیغ اینستاگرام

مجازیستاقدام رسانه ملی در هدایت بینندگان و مخاطبان برنامه‌های تلویزیونی به سمت شبکه اجتماعی اینستاگرام با انتقادات بسیاری از سوی کارشناسان، مسئولان و اعضای مرکز ملی فضای مجازی همراه شده است.

هم اکنون شاهد هستیم که اغلب برنامه‌های مختلف صدا و سیما برای ارتباط بهتر با مخاطبان خود در صفحات اینستاگرام فعالیت دارند و از زمان شروع برنامه از مخاطب می‌خواهند با دنبال کردن صفحه آن برنامه در اینستاگرام، نظرات و یا درخواست خود را با عوامل تولید این برنامه در میان بگذارند.

از این رو روز گذشته امیر خوراکیان، معاون مرکز ملی فضای مجازی از ارسال ابلاغیه‌ای به سازمان صداوسیما برای جلوگیری از تبلیغ شبکه اجتماعی اینستاگرام خبر داد و خواستار فراهم شدن زمینه تبلیغ پیام رسان های بومی در رسانه ملی شد.

محمد حسین صوفی، دبیر شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما:

  • همانطور که مرکز ملی فضای مجازی نیز به تازگی رسماً اعلام کرده است، از منظر ما نیز تبلیغ شبکه اجتماعی اینستاگرام و دیگر پیام رسان های غیربومی و غیر ایرانی در برنامه‌های رسانه ملی، مصلحت نیست و نباید انجام شود اما اینکه چرا این اقدام در رسانه ملی انجام می‌شود، باید از مدیران این سازمان پرسید.
  • وظیفه شورای نظارت، نظارت بر اجرای قوانین و مقررات و ضوابط در سازمان صدا و سیما است و یکی از مواردی که ما نظارت می‌کنیم همین است که آیا مقررات در حوزه معرفی و تبلیغ پیام رسان ها انجام می‌شود یا خیر.
  • ضمن اینکه ما قبلاً هم توصیه کردیم که برای تقویت پیام رسان های داخلی و برطرف کردن مجموع اشکالاتی که از معرفی پیام رسان های خارجی وجود دارد، رسانه ملی نباید پیام رسان های خارجی را معرفی کند و ثانیاً برای تقویت پیام رسان های داخلی باید آنها را معرفی کند. البته در عین حال حتماً باید نهادهای مسئول نسبت به تقویت زیرساخت‌ها و برطرف کردن اشکالات دسترسی آحاد مردم به پیام رسان های داخلی اقدام کنند.
  • حتماً مقرراتی برای نظارت بر عملکرد برنامه‌های رسانه ملی وجود دارد. برای مثال گرانفروشی و کم فروشی تخلف است و برای آن هم قانون و مقررات هم وجود دارد اما با این حال شاهد انجام تخلف از سوی برخی هستیم. سازوکار در شورای نظارت نیز وجود دارد. البته تفاوت شورای نظارت با دستگاه‌های دیگر این است که خیلی از اقدامات این شورا براساس دستورالعمل‌های داخلی رسانه‌ای نمی‌شود و بیشتر در حد شورای نظارت و رسانه ملی و نهادهای بالادستی است.
  • حتماً در مورد این عملکرد به رسانه ملی تذکر داده شده است. البته ضرورتی به تذکر نیست. چرا که همه چیز روشن است. یعنی خود مدیران و مقامات سازمان صدا و سیما هم می‌دانند که تبلیغ پیام رسان های خارجی خلاف است و اساساً به مصلحت و در شأن رسانه ملی نیست.
  • یکی از رسالت‌ها و وظایف و مسئولیت‌های رسانه ملی تبلیغ و معرفی پیام رسان های داخلی و معرفی شبکه ملی اطلاعات است و مهمتر اینکه یکی از نقش‌ها و وظایف رسانه ملی مطالبه گری از نهادهای مسئول برای تقویت پیام رسان های داخلی و شبکه ملی اطلاعات است. بنابراین زمانی که یکی از وظایف و نقش رسانه ملی، مطالبه گری است، دیگر پذیرفته نخواهد بود که خودش پیام رسان های خارجی را تبلیغ کند.
  • اینکه چه باید کرد را باید از مسئولان امر و مدیران رسانه ملی بپرسید. ما از سال گذشته مخالفت خود را با این اقدام اعلام کردیم و همچنان هم نظر ما تغییر نکرده و شفاف و روشن است.

/مهر/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.