فضای مجازی در حال افزایش نفوذ و تغییر شخصیت کاربران است

مجازیست-علیرضا شهرکی، دبیر نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی سیستان و بلوچستان:

  • در راستای معرفی فرهنگ بسیج به نسل جوان و نوجوان انقلاب از ابتدای آذرماه و شروع هفته بسیج برنامه های گوناگونی توسط نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی استان انجام شده تا بتوانیم هرچه بیشتر تفکر و فرهنگ بسیجی را معرفی کنیم.
  • امروز همه افراد خواسته یا ناخواسته با رسانه ها و شبکه های مختلف اجتماعی در ارتباطند، ارتباطی که امروز از جنس مجازی خارج شده و جزوی از زندگی حقیقی افراد شده و اینجاست که نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی می تواند با آموزش های درست رسانه ای، آسیب های این فضا برای مخاطبان را به حداقل برساند.
  • برگزاری نشست های تخصصی، گفتگوهای زنده، ساخت کلیپ، اینفوگرافیک، موشن گرافیک، پرده نگاره، یادداشت و مصاحبه، پوستر، پادکست و همچنین جزوات با موضوعات مختلف سوادرسانه و فضای مجازی تنها گوشه ای از اقدامات ما در این زمینه است.
  • در مجموع ۱۱۴ مدرس رسمی و غیررسمی با نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی سیستان و بلوچستان همکاری دارند، نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی با تشکیل شبکه گسترده ای از مدرسان سواد رسانه ای و آموزش آنان و همچنین تولید محتوا و توزیع وسیع آن در تلاش است تا در حرکتی جهادی سطح سواد رسانه ای مردم را به سرعت بالا ببرد.
  • از ابتدی فعالیت نهضت سواد رسانه ای در سال ۱۳۹۷ تاکنون  بیش از ۳۶هزار و ۸۳۱ نفر توسط نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی سیستان و بلوچستان آموزش دیده اند که این افراد خود در ادامه پیام رسانی برای این نهضت خواهند بود که آگاهی های عمومی مردم در این زمینه را افزایش خواهند داد.
  • سواد رسانه ای در هر نقطه ای از زندگی ما جای دارد، در واقع سواد رسانه ای به مجموعه ای از دانش گفته می شود که به شما کمک می کند تا بتوانید در یک محیط رسانه ای نظیر اینترنت، شبکه های اجتماعی، تلویزیون و غیره پیام های شبکه های رسانه ای را دریافت کرده و درک مرتبط با این سواد داشته باشید.
  • رسانه ها به تدریج در حال افزایش نفوذ خود بر سبک زندگی افراد، آگاهی از واقعیت اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و شکل دادن به ارزش های شخصی هستند. با توجه به تنوع انواع مختلف رسانه ها، سواد رسانه ای به کمک مخاطبان رسانه ها می آید؛ البته نه به لحاظ مصونیت بخشی و حمایت گری از مخاطبان بلکه به لحاظ مجهز و توانمند کردن مخاطبان در مواجهه با پیام های رسانه ای و دست یافتن به قدرت گزینشگری و انتخاب گزینه ها و پیشنهادهای سالم و ارتقاء مهارت های فردی به منظور تفسیر و تحلیل پیام های رسانه ای است.
  • سواد رسانه ای لازمه جامعه امروزی است، در جامعه نوین امروزی هر کاربر فضای مجازی یک خبرنگار و مخاطب است که باید بتواند اخبار درست و نادرست را از هم تشخیص دهد، متاسفانه نداشتن این سواد موجب شده تا به راحتی به شایعات دامن زده شده و هر بار مردم برای خرید یک کالا به فروشگاه ها هجوم ببرند چرا که باور کرده اند شایعه نایاب شدن این کالا واقعی است و خود نیز در نشر آن کوشیده اند، والدین در گام اول باید خود از سواد رسانه آگاهی پیداکرده و در گام دوم آن را به فرزندانشان آموزش دهند.

/دانا/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.