فیلیمو گران تر از نت فلیکس

مجازیستدر اسفندماه فیلیمو و نماوا هزینه ی اشتراک خود را به دلیل تولیدات اختصاصی دوبرابر کردند و اشتراک ماهانه آن ها از ۲۵ هزارتومان به ۵۰ هزار تومان افزایش یافت. اما قیمت اشتراک فیلیمو در ابتدای فروردین ماه با افزایش مجدد همراه شدو به ۹۹ هزار تومان برای یک ماه رسید که با تخفیف ۳۰ درصدی کاربران می‌توانستند آن را با قیمت ۶۹ هزار و ۳۰۰ تومان خریداری کنند.

این افزایش قیمت ها فیلیمو را به گران‌ترین سرویس VOD تبدیل و موجی از اعتراض را در میان کاربران این VOD ایجاد کرد به گونه ای که روابط عمومی فیلیمو، مجبور به صدور بیانیه ای در این زمینه شد. در این بیانیه افزایش تولیدات اختصاصی در سال جاری دلیل اصلی این افزایش قیمت ها اعلام شد.
اما آیا این افزایش قیمت ها منطقی به نظر می رسد؟

فیلیمو چند کاربر فعال دارد؟

اجازه دهید در ابتدا نگاهی به کاربران فعال بیندازیم و ببینیم این سرویس VOD در سالیان اخیر چه مقدار کاربر فعال داشته است.

محمدجواد شکوری مقدم در مصاحبه‌ای با دیجیاتو در خردادماه ۱۳۹۷ تعداد مشترکین فیلیمو که در سال قبل به صورت ماهانه حق اشتراک پرداخت می‌کردند را ۴۰۰ هزار نفر عنوان کرد. با توجه به گزارش فیلیمو در خصوص رشد ۵۸۱ درصدی کاربران در سال ۱۳۹۶، به حدود ۵۹ هزار کاربر برای سال ۹۵ می‌رسیم. همچنین با توجه به گزارش یکساله فیلیمو (از خرداد ۹۷ تا خرداد ۹۸) «تعداد مشترک‌هایمان در مقایسه با سال ۹۶، رشدی نزدیک به ۱۲۰ درصد داشته»، می‌توان تعداد مشترکین فیلیمو در سال ۹۷ را حدود ۸۸۰ هزار نفر در نظر گرفت.

براساس آخرین گزارشی که فیلمو در اواخر سال ۹۹ منتشر کرد( این گزارش بازه زمانی آذر ۹۸ تا آذر ۹۹ را در نظر می گیرد)، تعداد کاربران فعال خود را ۱٫۱ میلیون عنوان کرده است. بنابراین در حال حاضر این VOD بیش از یک میلیون کاربر فعال در اختیار دارد.

درآمد فیلیمو در سال ۹۹

همان طور که در بالا عنوان کردیم، فیلیمو در آخرین گزارش خود عنوان کرده است که ۱٫۱ میلیون کاربر فعال دارد که اشتراک این مجموعه را خریداری کرده اند. با در نظر گرفتن هزینه اشتراک ماهانه ۲۰ هزار تومان در سال ۹۹، فیلیمو در سال ۹۹ ماهانه ۲۲ میلیارد تومان از حق اشتراک درآمد داشته است.

بنابراین می توان برآورد کرد که فیلیمو در سال ۹۹ درآمدی حدود ۲۵۰ میلیارد تومان داشته باشد. (جالب است که بدانید بودجه صدا و سیما در این سال ۱۷۴۵ میلیارد تومان بوده است.)

آیا قیمت حق اشتراک فیلیمو منطقی است؟

محاسبه بهای تمام شده و هم چنین مقایسه قیمت رقبا از جمله مهم ترین روش ها برای قیمت گذاری محصولات و خدمات است. بنابراین در این بخش ما سعی می کنیم که قیمت اشتراک فیلیمو را با سایر نمونه های داخلی و خارجی آن مقایسه کنیم.

نماوا

مهم ترین رقیب فیلیمو در حوزه VOD، نماوا است. براساس نظرسنجی که توسط تیم راستا انجام شد، این دو پلتفرم حدود ۹۰% از سهم بازار را در اختیار دارند. ( برای دانلود گزارش بررسی صنعت VOD در ایران کلیک کنید.) همان طور که در ابتدا عنوان شد نماوا نیز به همراه فیلیمو هزینه حق اشتراک خود را در اسفندماه افزایش داد و هزینه اشتراک ماهانه خود را از ۲۵ هزار تومان به ۵۹ هزارتومان رساند.( البته در حال حاضر تولیدات اختصاصی نماوا کمتر از فیلیمو است.)

نت فلیکس (Netflix)

به جرئت می توان گفت اصلی ترین بازیگر VOD در جهان نت فلیکس است که با ۲۰۳ میلیون کاربر در سراسر جهان این رتبه را از آن خود کرده است. هزینه حق اشتراک در نت فیلیکس در قالب سه پلن مختلف محاسبه می شود که تفاوت این پلن ها در کیفیت محصولات و تعداد دستگاه های متصل است. قیمت اشتراک یک ماه استاندارد در نت فیلیکس ۱۲٫۹۹ یورو است که معادل ۳۷۷ هزار تومان در ماه است.(با یورو ۲۹ هزارتومان)

در جدول زیر قیمت سه پلن نت فیلیکس بر حسب تومان را مشاهده می کنید:

اچ بی اُ مکس (HBO Max)

HBO max نیز یکی از بزرگترین پخش کننده های شبکه های تلویزیونی کابلی و نیز قدیمی ترین آنها می باشد که در ایران با پخش سریال Game of Thrones آن را می شناسیم. قیمت هزینه اشتراک ماهانه در این سرویس ۱۴٫۹۹ یورو معادل ۳۷۴ هزار تومان در ماه است.

جدول مقایسه هزینه اشتراک VOD های داخلی و خارجی

مقایسه ی هزینه ی اشتراک با حداقل درآمد در ایران و آمریکا

هرچند با توجه به ساختار هزینه و درآمد، قوانین و مقررات و … نمی توان به طور دقیق فیلیمو را با نمونه های خارجی آن بررسی کرد ولی برای بهتر کردن این مقایسه، از نسبت هزینه اشتراک ماهانه این سرویس ها به حداقل دستمزد استفاده می کنیم. همان طور که مشاهده کردید هزینه اشتراک ماهانه در نت فیلیکس ۱۲٫۹۹ یورو معادل ۳۷۴ هزار تومان است.

اگر بخواهیم حداقل دستمزد روزانه افراد را با هزینه های اشتراک ماهیانه نت فلیکس مقایسه کنیم، در آمریکا حداقل دستمزد به گزارش وزارت کار ایالات متحده آمریکا هر ساعت ۷٫۲۵ دلار می باشد که با حساب کار روزانه ۸ ساعت این مبلغ به ۱۷۴۰ دلار در ماه می‌رسد. درواقع حداقل حقوق و دستمزد در آمریکا ۱۱۴ برابر هزینه حق اشتراک ماهانه نت فیلیکس است.

در ایران نیز با توجه به بخش نامه وزارت کار و رفاه اجتماعی حداقل دستمزد ساعتی حدود ۱۱ هزارتومان می باشد که با حساب روزانه ۸ ساعت این مبلغ به ۲ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان در ماه می رسد. با در نظر گرفتن تخفیف های فعلی فیلیمو، حداقل حقوق و دستمزد در ایران ۴۱ برابر هزینه حق اشتراک در فیلیمو است. ( با در نظر گرفتن قیمت اشتراک ماهانه ۹۹ هزار تومان این عدد به ۲۷ خواهد رسید.)

در واقع با توجه به استاندارسازی هزینه قیمت اشتراک فیلیمو و نت فیلیکس براساس حداقل حقوق و دستمزد در هر کشور می توان این طور عنوان کرد که قیمت های فعلی فیلیمو سه برابر گران تر از نمونه خارجی آن است. درست است که اگر بیشتر کالاهای داخلی را به این روش با نمونه خارجی آن مقایسه کنیم به نتایج مشابهی برای آن کالاها نیز دست خواهیم یافت. اما باید این نکته را هم در نظر گرفت که فیلیمو تنها برای بخشی از محصولات خود هزینه می کند و بسیاری از فیلم و سریال های خارجی در این vod بدون پرداخت کردن هزینه به مالکان اثر پخش می‌شود درحالیکه که این امکان برای نت فلیکس وجود ندارد.

/راستا/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول