حضور گسترده دستگاه‌های اجرایی در پیام‌رسان‌های خارجی

مجازیست«ولنگاری فضای مجازی» و عدم اعمال حاکمیت و مدیریت بر این فضا را می‌توان از منظر حضور پررنگ دستگاه‌های دولتی در شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌های خارجی نیز مورد بررسی قرار داد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که اغلب وزارتخانه‌ها، زیرمجموعه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای وابسته به دستگاه‌های دولتی در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های خارجی حضور فعال دارند و برخلاف آن، آنطور که باید از پیام‌رسان‌های داخلی حمایت نمی‌کنند.

اغلب دستگاه‌های دولتی یا به صورت رسمی‌در شبکه پیام‌رسان تلگرام فعالیت می‌کنند و کانال اطلاع رسانی دارند و یا دارای کانال‌های منتسب و غیررسمی‌ هستند که کاربران برای استناد به اخبار آن وزارتخانه و دستگاه، به این کانال‌ها مراجعه می‌کند.

هم اکنون وزارتخانه‌هایی مانند وزارت کشور، بهداشت، ورزش و پایگاه اطلاع رسانی دولت و سازمان محیط زیست دارای کانال رسمی‌در تلگرام هستند. در همین حال وزارتخانه‌هایی مانند وزارت علوم، کشور، صمت، راه و شهرسازی، نفت و وزارت کار به صورت غیررسمی‌دارای کانال ارتباطی و اطلاع رسانی در تلگرام هستند و معاونت علمی، سخنگوی وزارت امور خارجه، خبرگزاری وزارت گردشگری، بانک مرکزی و گمرک نیز کانال‌های وابسته به خود را دارند.

اغلب این دستگاه‌ها در پیام‌رسان‌هایی مانند توییتر و نیز شبکه اجتماعی اینستاگرام صفحه رسمی‌ داشته و اخبارشان را از طریق این شبکه‌ها اطلاع رسانی می‌کنند. حتی برخی مسوولان کانال‌های رسمی‌ و صفحاتی در این شبکه‌های خارجی دارند و از این طریق اخبار مربوط به وزارتخانه تحت امر خود را اطلاع رسانی می‌کنند. برای مثال به تازگی فعالیت محمدجواد آذری جهرمی‌در پیام‌رسان خارجی تلگرام رسماً اعلام شد و کانال وزیر ارتباطات در این پیام‌رسان تیک آبی گرفته است.

بیشترین اطلاع رسانی‌های مربوط به وزارت ارتباطات نیز در پیام‌رسان‌های تلگرام، توییتر و اینستاگرام انجام می‌شود و کانال‌های خبررسانی مربوط به روابط عمومی‌این وزارتخانه نیز در تلگرام فعالیت پررنگی دارند. حتی عمده فعالیت‌های اطلاع رسانی آذری جهرمی‌در مقام وزیر ارتباطات نیز در شبکه‌های توییتر و اینستاگرام صورت می‌گیرد. به طوری که می‌توان گفت این شبکه‌ها مبدا اخبار و اطلاعیه‌های رسمی ‌وزارت ارتباطات به شمار می‌روند.

فعالیت پر رنگ دستگاه‌های اجرایی در پیام‌رسان‌های خارجی در حالی است که معاون اول رییس جمهور ابتدای سال ۹۷ در بخشنامه‌ای نسبت به ممنوعیت حضور همه دستگاه‌های دولتی و عمومی‌ در پیام‌رسان‌های خارجی اولتیماتوم داد. در این بخشنامه اسحاق جهانگیری دستگاه‌های دولتی، قوای سه گانه و نهادهای عمومی ‌غیردولتی را موظف کرد که ظرف یک هفته از تاریخ ابلاغ این بخشنامه، هرگونه فعالیت و ارایه خدمات خود را از طریق پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی انجام دهند و بسترهای لازم در این زمینه را فراهم کنند.

این بخشنامه خطاب به «کلیه نهادهای قوای مجریه، مقننه و قضاییه، وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات دولتی شرکت‌های دولتی، استانداری‌ها، نهادهای عمومی‌غیردولتی و کلیه دستگاه‌هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر و یا تصریح نام است» به امضای معاون اول رییس جمهور رسیده است و تاکید دارد که چنین اقدامی ‌به منظور حمایت از پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی و ایجاد مزیت رقابتی نسبت به پیام‌رسان‌های خارجی صادر شده است.

از سوی دیگر مطابق بند ۷ مصوبه شورای عالی فضای مجازی که مربوط به سیاست‌ها و اقدامات ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی در کشور می‌شود نیز، هرگونه استفاده نهادها و مؤسسات دولتی و عمومی‌ از شبکه‌های اجتماعی خارجی ممنوع است. این مصوبه نیز مربوط به سال ۹۶ می‌شود.

با این وجود اما اقدامات خلاف قانون دستگاه‌های دولتی در حوزه فضای مجازی ادامه دارد و تأکیدات قانونی بر حمایت از پیام‌رسان‌های بومی ‌به عنوان یکی از ارکان حاکمیت بر فضای مجازی راه به جایی نبرده و تنها در حد شعار و مصوبه باقی مانده است. به طوری که این بی اقدامی‌دولت در حمایت واقعی از پیام‌رسان‌های بومی ‌و استفاده روز افزون از پیام رسانه‌ای خارجی که بدون حاکمیت سایبری در کشور فعالیت می‌کنند را می‌توان به ولنگاری دولت در فضای مجازی تعبیر کرد.

/مهر/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فروش سیمکارت دایمی