اضافه کردن اجباری افراد به گروه‌‌‌ها و کانال‌های پیام‌رسان‌ها جرم است

مجازیستطی چند سال گذشته شاهد رشد قارچ‌گونه گروه‌هایی هستیم که تحت عنوان «ادد کن، پول بگیر» فعالیت کرده و توانسته‌اند با فریب افراد، عضوگیری کنند. شگرد سودجویان برای افزایش اعضای گروه‌شان، وعده پرداخت پول در ازای اضافه کردن افراد به گروه است؛ وعده‌ای که هیچ‌گاه محقق نمی‌شود. اکنون که به انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر و روستا نزدیک می‌شویم، فعالیت افراد سودجو بیشتر شده و مخل آسایش کاربران فضای مجازی شده‌اند.
رامین پاشایی، معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا:
  •  اضافه کردن کاربر با زور و اجبار به گروه‌ها و کانال‌های انتخاباتی، سرگرمی، اقتصادی و هرگونه موضوع دیگری، از منظر قانون‌گذار جرم تلقی می‌شود و در صورت شکایت افراد، پلیس فتا با متخلفین برخورد خواهد کرد.
  • اضافه شدن کاربران به هر گروه یا کانالی خاص بایستی با اختیار و اراده وی صورت پذیرد.
  • زمانی که تعداد کاربران در این گروه‌ها از چند ده هزار نفر بیشتر می‌شود، این گروه‌ها یا کانال‌ها به یک موسسه یا شخصی خاص فروخته می‌شوند که این کار نیز جرم است.
  • نوصیه من این است که با مراجعه به تنظیمات پیام‌رسان‌ها، دسترسی دیگران برای دعوت یا اضافه کردن آنان به کانال و گروه‌ها را محدود کنید.
  • وعده پرداخت پول در ازای اضافه کردن کاربر صرفا تبلیغاتی برای افزایش مشارکت افراد است و این گروه‌ها و کانال‌ها هیچ پولی را به کاربران نمی‌پردازند و حتی در مواردی رسیدهایی برای جلب اطمینان افراد در گروه قرار می‌دهند که جعلی بوده و مبلغی به حساب کاربر واریز نمی‌شود.
  • در موارد ممکن است سودجویان به بهانه واریز وجه، اطلاعات کارت بانکی و هویتی افراد را گرفته و از آن سوء استفاده کنند، کاربران فضای مجازی فریب چنین تبلیغاتی را نخورده و در صورت اضافه شدن به چنین گروه‌هایی، آن را ترک کنند.

/ایسنا/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فروش سیمکارت دایمی