شبکه‌های اجتماعی امنیت زنان را ارتقا می‌دهند

مجازیست–همزمان با مجمع برابری نسلی در پاریس که طی آن دولت‌ها، مشاغل، سازمان‌های بین‌المللی و جامعه مدنی گردهم آمدند تا در جهت دستیابی به برابری جنسیتی پیشرفت کنند، بیش از ۲۰۰ زن برجسته جهان به رهبری بنیاد شبکه جهانی وب (WWWF)، نامه‌ای سرگشاده امضا کردند و از شرکت‌های بزرگ فناوری خواستند تا امنیت آنلاین زنان را در اولویت قرار دهند.

این بنیاد که توسط «تیم برنرز لی»، مخترع وب شبکه جهانی (WWW) ایجاد شده، متشکل از متخصصان شرکت‌های مختلف فناوری، دولت‌ها و جامعه مدنی و همچنین شهروندان و زنانی است که مورد سوء‌استفاده آنلاین قرار گرفته‌اند و درمجموع از ۳۵ کشور در این سیستم نمایندگانی حضور دارند.
هدف از تشکیل این بنیاد نیز ایجاد همکاری برای حل مشکلاتی است که زنان در فضای آنلاین با آن مواجه می‌شوند.در این نامه بر لزوم توانایی کاربران زن در کنترل و مدیریت امنیت آنلاین خود تأکید شد و امضاکنندگان این نامه خواستار بهبود سیستم‌های گزارش سوء‌استفاده‌های آنلاین شدند.
از امضاکنندگان این نامه می‌توان به «جولیا گیلارد»، اولین نخست‌وزیر زن تاریخ استرالیا، «کاترین دی سالیوان»، فضانورد امریکایی، «گراسا ماچ» همسر «نلسون ماندلا»و بازیگرانی همچون«اشلی جاد»، «تندی نیوتن» و «اما واتسون» اشاره کرد.
امضاکنندگان این نامه نوشته اند:
  • اینترنت، موضوع اصلی قرن ۲۱ و یک شهر دیجیتال محسوب می‌شود زیرا مکانی است که در آن بحث و گفت‌و‌گو صورت می‌گیرد، جوامع ساخته می‌شوند، محصولات فروخته می‌شوند و حتی افراد به شهرت می‌رسند اما گاه سوء‌استفاده آنلاین باعث می‌شود بسیاری از زنان در میادین این شهرهای دیجیتال احساس ناامنی کنند که این امر، تهدیدی برای پیشرفت برابری جنسیتی به‌شمار می‌رود.
  • اینترنت همچون یک شمشیر دولبه برای زنان است که از یک سو ابزاری واجب برای جست‌و‌جوی فرصت‌های مناسب محسوب می‌شود و ازطرف دیگر راهی برای سوء‌استفاده کننده هاست تا زنان را به‌عنوان جامعه هدف مورد آسیب قرار دهند.
  • در دوران پاندمی کرونا این وضعیت بدتر شده زیرا زنان مدت زمان بیشتری را در فضای آنلاین به سر می‌برند و بیشتر در معرض تهدید قرار می‌گیرند.در این نامه به نتایج گزارش EIU و مطالعه اکونومیست اشاره شده که نشان می‌دهد در سال ۲۰۲۰ حدود ۳۸درصد زنان جهان به طور مستقیم سوء‌استفاده آنلاین را تجربه کرده‌اند و این رقم در سال ۲۰۲۱ به ۵۰درصد افزایش یافته است.همچنین طبق این آمار، میزان سوء‌استفاده از زنان نسل Z به ۴۵درصد رسیده است. (نسل Z یعنی نسلی که از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۰۰ میلادی و بعد از آن‌ زاده شده‌اند که همزمان با دهه هفتاد و هشتاد هجری شمسی است و به‌عنوان نسل اینترنت نیز شناخته می‌شوند.) به بیان دیگر زنان جوان‌تر بیشتر گزارش داده‌اند که هدف سوء‌استفاده آنلاین قرار گرفته‌اند.
طبق این گزارش، میزان سوء‌استفاده آنلاین برای زنان رنگین پوست بویژه زنان سیاه پوست هم بیشتر از زنان سفیدپوست بوده است و میزان خشونت آنلاین علیه زنان هم۸۵درصد بوده است. براساس این مطالعه، نوع سوء‌استفاده آنلاین از آزار و اذیت سایبری گرفته تا سخنان نفرت انگیز و جعل هویت تا اطلاعات غلط و افترا متفاوت بوده است.
دستاوردهای یک تعهد
به دنبال تلاش بنیاد جهانی وب، غول‌های فناوری فیس‌بوک، گوگل، تیک توک و توییتر متعهد شدند با مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و تعهدات، امنیت زنان را در پلتفرم‌های خود ارتقا دهند. این تعهدات بر بهبود سیستم‌های گزارش دهی در زمینه سوء‌استفاده‌های احتمالی از زنان و همچنین ارائه ویژگی‌هایی تأکید دارد که به زنان امکان کنترل بیشتر بر تجربه آنلاین آنها را می‌دهد.
بنا براعتقاد بنیاد شبکه جهانی وب، این تعهدات یک گام اساسی در جهت مقابله با سوء‌استفاده‌های گسترده آنلاین محسوب می‌شود که میلیون‌ها زن در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار داده و تهدیدی رو به رشد برای پیشرفت برابری جنسیتی به شمار می‌رود.
محققان در این بنیاد معتقدند عواقب این امر می‌تواند مخرب باشد و باعث صدمه روحی و جسمی زنان و همچنین خاموش کردن صدای بخشی از زنان و نیز وارد آوردن ضربه اقتصادی به افرادی شود که برای معیشت خود به پلتفرم‌های مختلف تکنولوژی اعتماد می‌کنند.
آزمینا درودیا، مدیر ارشد سیاست بنیاد وب:
  • برای مدت طولانی زنان به طور مرتب در سکوت فضای مجازی و آنلاین مورد آزار و اذیت قرار می‌گرفتند. این تهدید بزرگی برای پیشرفت برابری جنسیتی است. این ۴شرکت با داشتن منابع و توانمندی، امکان مهار این سوء‌استفاده‌ها و بهبود تجارب آنلاین صدها میلیون زن و دختر را در جهان دارند.
نویسندگان این نامه همچنین دستاوردهای پیگیری چنین تعهداتی را برای مدیران عامل این کمپانی‌های موفق ترسیم کرده‌اند. به‌عنوان مثال یک دنیای آنلاین که زنان روزنامه نگار می‌توانند براحتی بازخورد گزارش‌های خود را ببینند بدون اینکه شاهد ترور شخصیت شان باشد، جایی که یک سیاستمدار می‌تواند شکایات و انتقادات به سیاست‌های خود را بخواند، نه اینکه به تجاوز و قتل تهدید شود، جایی که یک زن جوان می‌تواند با علم به اینکه پلتفرم‌هایی امن و پاسخگو به آزاردهندگان وجود دارد، به‌دنبال پیشرفت خود باشد. در ادامه این نامه آمده است: اگر فضای بهتر اینترنت را برای زنان بسازید، درواقع اینترنت بهتری را برای همه خواهید ساخت. شما راه را در اختیار دارید و حالا وقت آن است که به جهانیان نشان دهید اراده آن را نیز دارید.
زنان، ۴۴درصد کاربران فیس‌بوک
در پاسخ به نامه سرگشاده زنان بنیاد جهانی وب، «آنتی گون دیویس»، رئیس ایمنی جهانی فیس بوک در یک ایمیل:
  • این شرکت مشتاقانه منتظر همکاری با سایر شرکت‌های فناوری برای ایجاد امنیت بیشتر در اینترنت برای زنان است.
  • برای ایمن نگه داشتن زنان از هرگونه سوء‌استفاده و آزار و اذیت آنلاین و آفلاین، ما به‌طور منظم سیاست‌ها، ابزارها و فناوری خود را با مشورت با متخصصان از جمله بیش از ۲۰۰ سازمان ایمنی زنان در سراسر جهان به روز می‌کنیم.
تارا وادوا، مدیر سیاستگذاری تیک تاک نیز در یک پست وبلاگی:
  • در ماه‌های آینده شروع به توسعه و آزمایش تعدادی از تغییرات احتمالی محصول در پلتفرم خود خواهیم کرد تا تیک تاک به مکانی همیشه امن برای زنان تبدیل شود.گفتنی است فیس بوک ۲.۸۵میلیارد کاربر فعال ماهانه و ۱.۸۸میلیارد کاربر فعال روزانه دارد که ۴۴درصد این کاربران زن هستند و در این میان، ۹.۵درصد از کل جمعیت کاربران فعال فیس‌بوک در جهان زنان ۱۸ تا ۲۴ساله هستند. بیشترین جمعیت کاربران ۲۵تا ۳۵ساله هستند و بالای ۶۵ساله‌ها کمترین جمعیت کاربران فیس بوک را تشکیل می‌دهند.

با توجه به این آمار، حضور فیس بوک در این تعهد کاملاً ضروری به‌نظر می‌رسد.تیک تاک هم ۶۸۹میلیون کاربر فعال ماهانه دارد که ۴۷درصد از این کاربران، زن هستند. روزانه بیش از یک میلیارد ویدیو روی این پلتفرم دیده می‌شود و ۴۱درصد از کاربران تیک تاک هم بین ۱۶تا ۲۴سال هستند. گفتنی است که۳۶.۳درصد از کاربران توئیتر هم زن هستند و مجموع این موارد نشان می‌دهد باید برای محافظت از زنان در فضای آنلاین تلاش بیشتری داشت.

/روزنامه ایران/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فروش سیمکارت دایمی