با طرح صیانت، می‌خواهیم هزینه‌ خرید فیلترشکن مردم را کاهش دهیم

مجازیستمرتضی آقا تهرانی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس و نماینده مجلس یازدهم که از موافقان اصل هشتاد و پنجی شدن طرح صیانت مجلس است درباره روند بررسی این طرح:

  • این طرح ۳۷ ماده‌ای بار‌ها اصلاح شده است، کما اینکه در طول ۱۲ سال بار‌ها در صحن آمده و برگشته است و قطعا طرحی زنده است که بار‌ها روی آن کار کارشناسی انجام شده و قویتر شده است.
  • این طرح در ابتدا تحت عنوان صیانت از فضای مجازی مطرح شده بود که به طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان‌های اجتماعی تغییر نام یافت و چون قرار است در قالب اصل ۸۵ مورد بررسی قرار گیرد، باید هیئت رئیسه مجلس نشستی برگزار کند تا تعداد افراد لازم برای حضور در کمیسیون مشترکی که برای بررسی کارشناسانه آن تشکیل می‌شود، تعیین گردد.
  • قرار است بین ۱۹ تا ۲۳ نفر از نمایندگان مجلس در این کمیسیون مشترک عضویت داشته باشند، بنده معتقدم باید حداقل عضو یعنی ۱۹ نفر برای ترکیب این کمیسیون در نظر گرفته شود تا چابک باشد و چند پیشنهاد هم دارم که روند بررسی این طرح را تسریع می‌کند، ضمن اینکه بعد از اتمام هر نشست کمیسیون مشترک، مردم را در جریان تصمیمات اتخاذ شده قرار خواهیم داد و هیچ کدام از برنامه‌ریزی‌ها در مورد این طرح محرمانه نبوده و در سطح عمومی اطلاع‌رسانی خواهد شد.
  • ما نخواستیم از زمان صحن علنی مجلس برای بررسی این طرح استفاده کنیم چرا که موارد مهمتری باید در دستورکار صحن قرار گیرد که با مشکلات اصلی مردم ارتباط مستقیم دارد.
  • در مورد اقدامات حمایتی که در این طرح برای کاربران فضای مجازی در نظر گرفته شده، ما در تلاش هستیم که از کاربران فضای مجازی حمایت مالی صورت بگیرد چرا که کاربران برای استفاده از اپلیکیشن‌هایی که از خارج مدیریت می‌شوند همچون تلگرام، باید هزینه‌ای برای فیلترشکن بپردازند، ضمن اینکه هزینه‌ای که مردم برای داخل می‌پردازند با هزینه اینترنت خارجی برابری دارد که در تلاش هستیم این هزینه برای کاربران به یک سوم کاهش پیدا کند و شرایطی را فراهم کنیم که از نظر اقتصادی برای مردم مقرون به صرفه باشد.
  • تا فضای مناسب برای آمدن جایگزین پلتفرم‌های خارجی با همان کیفیت به لحاظ پهنای باند و سرعت فراهم نشود، استفاده از هیچ کدام از پلتفرم‌های خارجی همچون اینستاگرام محدود نخواهد شد.

اظهارات آقا تهرانی در حالی صورت می‌پذیرد که جمع کثیری از افراد، از جمله فعالان اینترنتی و صاحبان کسب و کارها و حتی برخی نمایندگان مجلس و مقامات دولتی و کشوری با طرح موسوم به صیانت مجلس مخالفت کرده و آن را عاملی برای محدودسازی مردم و آسیب به کسب و کارهای اینترنتی توصیف کرده‌اند.

/دیجیاتو/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فروش سیمکارت دایمی