همگرایی نهادهای تنظیم‌گر؛ حلقه مفقوده مدیریت اجرایی و نظام حکمرانی کشور

مجازیستمحمد‌حسن خلعتبری، مدیر برنامه‌ریزی و نظارت ساترا در جلسه هم‌اندیشی «معماری نهادهای تنظیم‌گر ایران»:

  • همگرایی نهادهای تنظیم‌گر حلقه مفقوده مدیریت اجرایی و نظام حکمرانی در کشور است،  امروز شاهد رشد روزافزون بخش عمومی و خصوصی در صنایع مختلف هستیم، هندسه فعلی صنعت رسانه در ایران به گونه‌ایست که از طرفی نمی‌توان و نباید با فعالان برخورد سلسله مراتبی و دستوری داشت و از طرف دیگر نمی‌توان نسبت به دغدغه‌های حاکمیت بی‌تفاوت بود.
  • تنظیم‌گران ایران در حوزه‌های مختلف باید با ظرافت در عین اینکه تفویض اختیار بخشی دولتی به حوزه‌های عمومی و خصوصی را مدیریت می‌کنند درخواست‌های حاکمیت را نیز برای این دو حوزه ترجمه کنند و به نوعی شاهد استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و عمومی به منظور پیشبرد منافع عمومی باشیم.
  • با این ترکیب و در صورت ارتقای ظرفیت نهادی تنظیم‌گران ایران شاهد خلاقیت روزافزون بخش عمومی و خصوصی و پیشبرد منافع ملی خواهیم بود و حاکمیت می‌تواند از طریق تنظیم‌گرانی که به تسهیل‌گری نیز می‌پردازند دغدغه‌های خود را مرتفع کنند.
  • باید همگرایی ابتدا در لایه کارشناسی صورت پذیرد تا به نوعی تصمیم‌سازان در نهادهای تنظیم‌گر بتوانند در یک فضای عالمانه به طرح دغدغه‌های خود بپردازند. وظایف تنظیم‌گران مختلف امروزه در برخی از پلتفرم‌های رسانه‌ای تجمیع شده است و به همین منظور نیاز به بروز و ظهور یک تنظیم‌گر مرجع و یا لااقل سطح بالایی از هماهنگی میان تنظیم‌گران هستیم.

رضایی، مدیر کل دفتر معماری سازمانی، هوشمندسازی و امنیت فضای مجازی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در جلسه هم‌اندیشی «معماری نهادهای تنظیم‌گر ایران»:

  • مرزهای حوزه‌های رگولاتوری باید شفاف شود. پنجره واحد باید برای مردم راهنما باشد و نه گیج‌کننده. مشکلات بین دستگاه‌ها  باید مرتفع شود و لازمه اصلاح تصمیم‌گیری در لایه‌های بالای سازمان‌هاست.

باقرزاده، نماینده شورای مقررات‌زدایی وزارت اقتصاد در جلسه هم‌اندیشی «معماری نهادهای تنظیم‌گر ایران»:

  • مردم و فعالان از وجود مجوزهای مختلف در فعالیت‌های متعدد در کشور سردرگم شده‌اند و باید برای این حوزه چاره‌اندیشی اساسی شود. شورای مقررات‌زدایی اقدامات مناسبی در این حوزه داشته است که می‌توان این تجربیات را با سایر تنظیم‌گران نیز به اشتراک گذاشت.

ابطحی، مدیر گروه تولید و نشر محتوای مرکز توسعه و فرهنگ و هنر وزارت ارشاد در جلسه هم‌اندیشی «معماری نهادهای تنظیم‌گر ایران»:

  • ابتدا باید ببینیم چه چیزی را باید تنظیم‌گری کنیم. حوزه فعالیت باید دقیق و شفاف شود. بحث بودجه‌ریزی یکی از جاهایی است که می‌تواند محل اعمال سیاست‌های تنظیم‌گری باشد و نباید از آن غافل شد.

در ادامه قناعت‌پیشه، مدیر گروه کسب و کار محتوای مرکز توسعه و فرهنگ وهنر وزارت ارشاد در جلسه هم‌اندیشی «معماری نهادهای تنظیم‌گر ایران»:

  • حاکمیت باید درباره نسبت خود با صنایع و فعالیت به جمع‌بندی دقیق برسد و تا این اتفاق رخ ندهد نمی‌توان اصلاحات اساسی در این حوزه ایجاد کرد.

نماینده وزارت بهداشت نیز ضمن بیان دیدگاه‌های خود به انتقال تجربه در این زمینه پرداخت.

در پایان حاضران توافق کردند جلسات دیگری را با حوزه‌های تخصصی به صورت دوجانبه به منظور تدوین مقدمات تفاهم‌نامه مشترک بین تنظیم‌گران برقرار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول