پاکسازی کاربران سیاسی در توییتر

مجازیستشبکه اجتماعی توییتر روز جمعه اعلام کرد که این شرکت ۳۴۶۵ حساب توییتری که به ادعای این شبکه در عملیات اطلاع رسانی و تبلیغاتی حکومتی مشارکت دارند را مسدود و حذف کرده است.
این اقدام درحالی صورت گرفته که «جک دورسی» یکی از افراد پیشرو در حوزه شبکه‌های اجتماعی که نام وی با توییتر در هم آمیخته، اخیرا از مدیرعاملی این شرکت استعفا داده و «پاراگ آگراوال» جایگزین وی شده است.
براساس گزارش شبکه الجزیره، این حساب‌ها عمدتا مربوط به شش کشور چین، مکزیک، روسیه، تانزانیا، اوگاندا و ونزوئلا هستند.
شبکه اجتماعی توییتر در بیانیه‌ای اعلام کرد، بیشتر این حسابها، ۲۰۸۴ حساب توییتری ، وابسته به حکومت کمونیستی چین است که درباره نحوه رفتار با اقلیت اویغور در استان سین کیانگ چین توییت می‌کنند. ۱۱۲ حساب دیگر که متعلق به حکومت محلی چین در استان سین کیانگ است و درباره «فرهنگ چانگ یو» کار می‌کنند نیز حذف شده است.
رسانه‌ها و کشور‌های غربی مدعی شکنجه و اذیت و آزاد اقلیت اویغور در چین و نقض حقوق بشر علیه آن‌ها هستند. دولت چین این ادعا‌ها را همواره رد کرده است.
در اوگاندا، شبکه توییتر ۴۱۸ حساب را به دلیل آنچه که فعالیت‌های غیراصولی در حمایت سازمان یافته از «یووری مووسِونی» و حزبش «جنبش مقاومت ملی» خوانده حذف کرده است.
در تانزانیا تقریبا ۲۷۰ حساب در ارتباط با تنش‌ها و درگیری‌های قومی در این کشور حذف شده است.
شبکه اجتماعی توییتر همچنین ۱۶ حساب توییتری مرتبط با سازمان تحقیقات اینترنت روسیه که منتقدان آن را کمپین دولتی روسیه برای نفوذ آنلاین می‌دانند را مسدود و حذف کرد.
توییتر مدعی است که این شبکه روسی با حساب‌های واقعی و غیرمعتبر در راستای تبلیغ دیدگاه طرفداران روسیه در گفتمان سیاسی آفریقای مرکزی درگیر بوده است.
در ادامه بیانیه توییتر همچنین آمده است، ما همچنین ۵۰ حساب را غیرفعال کردیم که به دولت غیرنظامی لیبی و حامیان آن حمله می‌کردند و در عین حال از موقعیت ژئوپلتیک روسیه در لیبی و همچنین سوریه حمایت میکردند.
پاکسازی تازه شبکه اجتماعی توییتر که بسیاری از منتقدان آن را برخلاف اصول آزادی بیان می‌دانند همچنین حساب ۲۷۶ حامی دولت مکزیک و ۲۷۷ حساب که به گفته این شبکه در حمایت از دولت ونزوئلا کار میکردند را شامل می‌شود.

/آریا/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول