سندي كه ديده نشده است

در وبلاگ ها- ۱۳آبان علاوه بر وقايع مختلف ديگر كه در ذيل هر تقويمي ليست شده است، يك واقعه ديگر را هم در خود نهفته است. واقعه‌اي كه كم‌تر ايراني از آن خبر دارد، در حالي كه اين حادثه در واقع ايراني‌ترين اتفاق است!

ابلاغ «سند چشم اندازبيست ساله‌ي جمهوري اسلامي ايران» توسط مقام معظم رهبري در تاريخ ۱۳ آبان۱۳۸۲ اتفاقي است كه هنوز كم تر وبلاگ نويسي آن را منعكس كرده و درباره‌ي آن سخني به ميان آورده است.

با يك نگاه كوتاه به مقوله سند چشم انداز كشورمان و عكس العمل دنياي وبلاگستان فارسي به اين مقوله به راحتي دستمان مي آيد كه از سال ۱۳۸۲ تاكنون هيچ تضارب آرايي به جز چند كپي خبر از خبرگزاري ها و حرف زدن از اين سند در وبلاگستان فارسي به وقوع نپيوسته است.

جست و جوي خبرنگار «وبلاگ نيوز» درباره‌ي وبلاگ هايي كه درباره‌ي سند چشم انداز و اين واقعه نوشته‌اند بي نتيجه مي ماند و تنها نتايجي كه به دست مي دهد يك سايت تخصصي و فعال در حوزه پيگيري مسائل سند است كه يكي از آنان هنوز فعال نشده است. سايت ايران ۱۴۰۴ تنها سايتي هستند كه اخبار و اسناد مربوط به سند را منعكس مي كنند و به اطلاع عموم مي رساند.

البته چند پست در چند وبلاگ انگشت شمار نمي‌تواند يك حركت جامع و جالب به حساب بيايد. پست هاي «سند چشم انداز بيست ساله چيست؟»، «سند چشم انداز ۲۰ساله و محيط زيست»، «سند چشم انداز در اغما»، «سند چشم انداز بيست ساله‌ي نظام»، «متن و تحليل سند چشم انداز بيست ساله» و «سند چشم انداز بيست ساله؛ هدف يا آرزو؟» از جمله نمونه پست هايي هستند كه مي توان به آن ها به عنوان جملاتي در راه نقد و تبيين اين سند اشاره نمود.
اما گذشته از اين پست هاي كم، عدم حركت وبلاگستان فارسي در زمينه‌ي تبيين و تشريح و كاربردي سازي اين سند بسيار آزاردهنده و غيرقابل قبول بوده و انتظار مي رود دنياي وبلاگستان فارسي به عنوان يك زبان فعال و پويا در زمينه‌ي وبلاگ، آرا و نظرات خود درباره‌ي آن چه در ايران۱۴۰۴ قرار است به وقوع بپيوندد را عرضه كند.

از اين رو به مجامع وبلاگي و متوليان جشنواره ها و مسابقات پيشنهاد مي‌شود با طراحي و پي‌ريزي يك جشنواره يا يك موج وبلاگي درباره‌ي سند چشم انداز بيست ساله‌ي كشورمان، به غربت ۴ ساله‌ي اين مقوله‌ي مهم سياسي و فرهنگي كشورمان پايان دهند.

در اين زمينه بخوانيد:
متن كامل سند چشم انداز بيست ساله كشور/ ايران۱۴۰۴
سند منگوله‌دار بيست ساله/ ايران۱۴۰۴

۵ comments

 • roie man va weblogam hesab konid harkari az dastam barbiad darigh nemikonam va hatman komaketon mikonam.

 • سلام
  هرچند واقعا دیر است اما باز هم جای شکرش باقی است که چنین نقدی شکل گرفته است!
  مصیبت سند چشم انداز فقط به وبلاگهامون برنمیگرده کلا سند جای خودش رو در گفتمانهای جامعه پیدا نکرده
  وبلاگها آینه ی دغدغه های لااقل طیفی از افراد جامعه هستند
  حرف و حدیث در مورد بایسته های رفتاری و عملکردی ما در زمینه ی سند چشم انداز زیاده از مسولین بگیرید تا تشکلها و وبلاگها و دانشجویان و طلاب و… همه و همه!
  با تشکر از بذل توجه شما به این مهم
  موفق و پیروز باشید

 • با توجه به این که چنین بحثی مورد توجه وبلاگ شما قرار گرفته جای تشکر دارد. پیشنهاد می شود درخصوص نظارت بر حسن اجراي سياست‌هاي كلي سند چشم انداز و میزان پیشرفت آن نیز تحلیلی صورت گیرد. چون به نظر می رسد این موضوع می تواند حساسیت لازم را در ایجاد موج وبلاگ نویسی که مد نظر شماست را ایجاد نماید.
  با سپاس

 • dar zemn baraie etelaate bishtar mitavanid be saite majmae tashkhise maslahate nezam moraje e koonid

 • salam,mamnooonam az postetoon,albate man modatiye bana be safar nashode web ro up konam,amma yaftane rahe halli dar bavare sanade cheshm andaz be onvane yek rahkare mofid va na tanha yek arezoo hadafe injaneb boode,omidvaram hamkari hayi ra dar hade tavan betavanam anjam bedam,ba tashakor.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جایزه همراه اول